1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İktidar Olmak Ve Kalmak !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İktidar Olmak Ve Kalmak !

A+A-

İktidar olmak güzel,
İktidarda kalmakta güzel.
Ancak iktidarda nasıl kalacaksınız?
Eğer seçim ile iktidar oldu iseniz, halkın beğenini kazandı iseniz bunu devam ettirmeniz lazım.
Değilse demokrasilerde çare tükenmez ve halk sizi istemez ise iktidardan indirir ve bir daha da bu makama taşımaz.
Yönetimin yüzyıllardır değişmeyen ilkesidir:
Yönetemeyen gider...
İster iş yaşamında, ister siyasette, ister idarede...
Yönetemeyen gider!
O zaman kimse iktidarının yıllarca süreceğini sanısına kapılmadan yönetmelidir.
Siyasi ahlak kazanmak içinde, yönetmek içinde bunu gerektirir.
Ünlü düşünür Makyavel, bundan yaklaşık 550 yıl önce “Prens” kitabında hükümdara öğütler verirken iki temel noktayı vurguluyordu:
“İktidarda kalmanın için bir hedefin olacak ve iktidarda kalmak için her şeyi yapacaksın”
Bugün siyasi kadrolar bunları yapıyor mu?
Bugün muhalefet ne yapıyor ?
Bunları iyi irdelemek gerekir.
İktidardan giderim diye korkmayacaksın. Doğruları yapacaksın.
İnanacaksın, güveneceksin.
İktidara gelebilmek için de doğru söyleyecek, inandıracaksın. Karalama, iftira ile iktidar olmak çağın gerisinde kaldığını son seçimler gösterdi.
Şunu da bileceksin.
Hiç kimse kendinden vaz geçilmez değildir. Celallenmiyeceksin, seviyeli olacaksın. Yumuşak ve mütevazi olacaksın.
Maalesef Türkiye’de eleştiriler de artık vatan hainliği sınıfına girmeye başladı. Bu da inanılmaz bir şey.Kabul görmez ve ironidir.
Farklı ses ve düşüncelere kulak verilmelidir. Ben hiçbir siyasinin ''ben ülkeyi kötü yöneteyim, batırayım'' diyemeyeceğini biliyorum ve düşünüyorum. Yapılan yanlışlar varsa bunun da düzeltilmesi gerektiğini kabul etmelidir.
Ancak 'biz gidersek her şey mahvolur' anlayışının ülkeyi 'otoriterleşen' bir yapıya götüreceğini düşünmemelidir. ''Sandıktan çıkacak sonucun ülkeyi batıracak bir sonuç olacağını söylemek, en başta çok kutsanan milli iradeye saygısızlıktır. Ama Türkiye'de eleştiriler de artık vatan hainliği sınıfına girmeye başladı. Bu da inanılmaz ve çok çirkin, çok kötü bir şey olduğunu düşünüyorum.
Bir insan sahip olduğu şeyler için savaşıyorsa, karşısında kim olduğu önemli değildir. Elinden gelirse onu yok eder. Osmanlı tarihi bunun örnekleriyle doludur. Oğlunu, kardeşini yok ettiren Sultanlar yok mu?
Kimse “Benden sonrası tufandır” düşüncesine kapılmamalıdır. Herkesin bir yoğurt yiyişi olacaktır. Herkes de” benim ayranım ekşi demez.”
Şimdi Türkiye’ye hizmet zamanı. İktidar işini yapacak. Muhalefet yeni seçimlerde nasıl iktidar olurumu hukuk ve seçim sürecinde hesabını yapacak. Kimse intikam peşinde olmamalıdır. Geçtiğimiz günlerde AK parti İl başkanı Ahmet Sorgun ve yeni belediye başkanlarının katıldığı bir basın toplantısında bir basın mensubunun büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e sorduğu soruya Akyürek’in tek kelimeyle verdiği cevap çok hoşuma gitti.
Akyürek “Yetişeceğiz” dedi. Yani iyi yöneteceğini, iyi yönetmek için çalışacağını ifade etti. 12 yıla yakın dönemdir süre gelen Ak parti iktidarı Cumhuriyet döneminin kurduğu kurum ve kuruluşlarla hesaplaşma dönemini bitirmeli. İktidar döneminde iktidar iyi şeyler yaptığı gerçek. Kararlı çalıştı. Asker vesayetini bitirdi. Ancak bazı şeyleri de abarttı. Yukarıda da belirttiğim gibi bu dönem artık tecrübelerin iyi yönde kullanılacağı bir hizmet dönemi olmalıdır. Bunu halk bekliyor. 

Bu yazı toplam 97 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.