Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İktidar ve Muhalefet

A+A-

İktidar ve Muhalefet demokratik ülkelerde birbirinden ayrılmayan iki grubun adlarıdır. İktidar, işbaşında bulunan parti veya grubu ifade ederken muhalefet onun karşısında yer alan grubu anlatır.
Çok partili seçimlerde iktidar olan bir veya birden fazla parti olabildiği gibi, muhalefette bulunan grubun da birden fazla olması mümkündür. Birden çok parti bir araya gelerek iktidar olduğunda buna koalisyon hükümeti, birden fazla parti muhalefette kaldıysa onlardan en çok milletvekili çıkaran partiye de ana muhalefet partisi denir. Diğerleri ise muhalefet partileridir.
Bugün bizde de tek partinin iktidarı yanında birden fazla partinin muhalefette bulunduğunu biliyor ve görüyoruz.
Aslında bir partinin iktidarı yanında bir veya daha fazla partinin muhalefette bulunması iktidarın yönetimde daha akıllı ve memleket namına daha iyi işler yapması, tek cümle ile iyi bir yönetim sergilemesi açısından daha iyi ve daha faydalı olduğu veya olması gerektiğinde şüphe yoktur.
Çünkü muhalefet partileri iktidarı devamlı olarak kontrol altında bulundurur ve onların hatalarını dile getirerek kendilerinin iktidar olduklarında yanlış yapılan işler konusunda nasıl hareket edeceklerini dile getirirler, dolayısıyla yapılan işlerin hatalı olması durumunda iktidarda bulunan parti seçmen nezdinde oy kaybederken, muhalefette bulunan parti veya partiler oy kazanma şansını yakalamış olurlar.
Neticede seçmen kime oy vermesi gerektiğini ve niçin vermesi gerektiğini iyi bir şekilde düşünerek ve tartarak verir.
Fakat bugünkü iktidarın karşısında muhalefet olarak bulunan partiler, ‘memleket nasıl idare edilirse Millet ve memleket için daha iyi olur’, diye düşünerek ona göre muhalefet yapmak yerine ‘ne olursa olsun, yeter ki, şu iktidar partisi iktidardan uzaklaşsın’ düşüncesinden hareket ederek, güya muhalefet yapmış olmakta ve hâlen de aynı muhalefeti sürdürmektedir.
1950 yılından bu yana gerek tek parti iktidarı ve gerek koalisyon iktidarı şeklinde olsun, kurulan hükümetlerin en uzun ömürlüsü hâlen iktidarda bulunan Ak Partinin iktidarıdır.
Muhalefet partileri iktidarın yaptığı icraatları beğenmeyebilirler, fakat içinde memleket menfaatine olan birçok işler yapılmış olmasına rağmen bunları bile tasvip eden görüş beyan etmemişlerdir. İktidar, anarşistlerle yaptığı mücadelede onun yanında olmak, bu topraklar üstünde hür ve bağımsız olarak yaşamak hepimizin düşüncesi ve hakkıdır.
Haydi, diyelim ki, yapılan bu icraatı da beğenmediler. Peki, en azından kendileri iktidara gelirlerse ne yapacaklarını söyleseler ya! Onu bile ifade etmediler, edemediler.
İnsan hiç olmazsa bu konuda nasıl bir icraat yapacaklarını merak etmektedir.
Terörle yapılan mücadelenin karşısında olanlar bile, bugüne kadar yapılanların asla yanlış olduğunu, teröristlerle birlikte suçsuz olanların da tenkil edildiğini söyleyemediler.
Bu bile yapılan işin ne kadar büyük bir ihtimamla ve dikkatlice sürdürüldüğünü göstermektedir. Bu konuda bırakın iç düşmanları, dış düşmanlar bile tek bir söz söylemediler, söyleyemezler.
Fakat şu geçtiğimiz günlerde muhalefet partilerinden olan MHP’nin terörle mücadele konusunda iktidarın yaptıklarının yanında olduklarını ve iktidarı bu konuda desteklediklerini ifade eden beyanları, çok geç kalmış olsa da bence birazcık da olsa hayra alâmet olarak değerlendirilebilir.
Gerçi böyle geç kalanlara ‘hayır ola! Üsküdar’da sabah oldu’ derler ama yine de bir uyanışın alâmeti olarak kabul edilebilir.
Darısı diğer muhalefet partilerinin başına, diyelim. 

Bu yazı toplam 373 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.