1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İKTİDARDA DOĞRU SÖYLÜYOR MUHALEFETTE AMA HAKLI KİM
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDARDA DOĞRU SÖYLÜYOR MUHALEFETTE AMA HAKLI KİM

A+A-

Önce iktidara kulak verelim: Biz 2002 de iktidara geldiğimnizde perişan bir ülke vardı. Bankları batmış ekonomisi çökmüş siyasi istikrarı yok olmuş… Bir ülke devraldık.  2002 ye göre Türkiye’de büyük değişimler oldu, büyük gelişmeler yaşandı. Mesela: Paradan altı sıfır atıldı. 2002 den 2019 a kadar, 2002 öncesinden bu güne dek,  Cumhuriyet tarihinin tümünden daha fazla duble yol, tünel, baraj, okul, hastane yapıldı. Bizden önce  hastaneler perişan, okul binaları berbattı.İlaçlar zor bulunur kuyrukla alınırdı.  İMF ye borç takılmış, Keyler,  Nemalar bekliyordu. Ankara İstanbul başta olmak üzere su çöp yol problemleri had safhada idi . Faizler uçuk, dövizler çok yüksek idi. 2002 deki trafikteki araç sayısı bu günün yarısı kadardı. Hava alanlarının sayısı,  üniversitelerin sayısı, uçak ile yolculuk yapanların sayısı astronomik oranlarda artmadı mı?  İhracatta kaç kez Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Ülkeye gelen turist sayısı, Merkez bankasının rezervlerindeki artış sürekli rekorlar kırdı   İMF ye olan borçlar nema paraları KEY  paraları ödenmedi mi? Milli geliri üç kat artırmadık mı? Türkiye’nin büyük çoğunluğunu doğalgazla buluşturarak hava kirliliğinin önüne geçmedik mi? Türkiye’deki cep telefonu sayısı, okullardaki akıllı tahtalar, öğrencilere verilen tabletler…ve en önemlisi yerli silah üretiminde büyük bir sıçrama yaşanmadı mı? Hızlı tren, Kıbrıs’a deniz altından 80 km boru döşeyip su götürmedik mi? Yavuz sultan selim köprüsü, Avrasya tüneli,  maramaray, dünyanın en büyüğü 3. Hava limanı, Suriye sınırına kmlerce duvar. ..Say say bitmez. Bütün bunlar doğru Yalnız son yıllarda birkaç konuda (dövizin yükselişi dış müdahale, inşaatta ki durgunluk) yaşanalar biraz sıkıntı yarattı bunu kabul ediyoruz.  Lakin devletimiz şu anda ABD, AB ve Körfez ülkelerinin desteklediği PYD /PKK ile bir savaş halinde, buna bir de Suriyeli ve diğer mültecileri eklediniz mi bu gerilemeyi, bu pahalılığı biraz normal karşılamak gerekmez mi? 
Muhalefet bunları kabul edip,  “bunlar doğru “ lakin diyor ve ekliyor: 
Ekonomideki gelişmelerin göreceli olduğu şu son krizle ispatlanmadı mı* diye soruyor. Dövizler yüksek diyordunuz sizin zamanınızda da yükseldi. Kuyruklar sebebi ile bize yıllarca çattınız. Bakın sizin zamanınızda (sebze meyve)  kuyruklar oldu.( İktidar hemen devreye girip. Bu ülkede cep telefonu kuyruklarını da unutmayın diyor. ) Muhalefet;  siz nasıl bir iktidarsınız ki kendi yaptığınız yanlışları dile getirip halka şikâyet ediyorsunuz. Suriye politikasını sizler yönettiniz. Sonucundan siz sorumlusunuz. Yüksek binaları sizler yaptınız şikâyet eden yine sizsiniz. Bizi “PKK nın işbirlikçisi HDP  ve Feto ile  ittifak kurdunuz diye kınıyorsunuz hâlbuki bunların ikisi ile de zamanında can ciğer sarma olan sizdiniz…”  İktidarda bunlara “doğru” diyor başka şeyler söylüyor... 
Nasıl?  İki tarafta haklı ve doğru şeyler söylemiyor mu? Bence söylüyor. İşte vatandaşlık sorumluluğu burada başlıyor. Hakikat ayrıntılarda gizlidir. Sağduyumuzla ve güvendiğimiz insanlarla yapacağımız istişarelerle safımızı belirleyeceğiz. İyi niyetli, sağduyulu, kinden, nefretten ve aşırı sevgiden uzak yapacağımız her değerlendirme ve sonuç haklı, her karar doğrudur. Çünkü  herkes olaya kendi zaviyesinden bakar. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.