Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İktidarın Huzuru

A+A-

Yaklaşık beş ay ara ile yapılan iki ayrı milletvekili seçimlerinden de başarılı ve birinci parti olarak çıkan AK Parti bugünlerde rahat ve huzur içinde görünüyor. Hâlbuki her iki seçim öncesinde de rahat ve huzur içinde olduğu görüntüsü veremiyordu. Birinci seçim öncesinde bütün ağırlıkları ile onun aleyhinde bulunan muhalefet partileri sadece partili olanları değil, bütünü ile seçmenlerini de huzursuz edecek söylemlerde ve eylemlerde bulunmuşlardı. Tek başına, bütün bu saldırıları bertaraf etmek kolay değildi. Çünkü yapılan muhalefet on üç yıldan beri iktidarda olan bir partinin yönetim hatalarını ortaya koyan bir muhalefet değildi. Kaba tabiri ile muhalefet edenler, hiçbir sınır tanımadan ve tamamen ‘belden aşağı’ vuruyorlardı. Böyle bir muhalefete dayanmak, kendini savunmak kolay değildi. Seçimde bulunacak seçmenler de her ne kadar on üç yıl kendilerini iktidar olarak göstermiş olsalar da yeniden aynı partiyi seçmekte, bu yüzden, biraz tereddüt geçirdiler. Fakat buna rağmen yine de AK Partiye çoğunluğu verdiler.

Esas seçmenin gözünü açan da birinci seçimden sonra memleketin yaşadığı olaylar oldu. Yeni ve kuvvetli bir iktidar olabilecek bir koalisyonu oluşturma çabası içinde olan iktidar partisine karşı, iktidarı ucundan, kıyısından da olsa üstlenmek istemeyen ve iktidar olmak isteyen partiyi de desteklemeye yanaşmayan muhalefet partilerinin tutumları oldu.
Son seçimde, yine iktidar Partisi olarak seçime giren Ak Partinin seçim öncesinde, hükümet kurabilmek için gösterdiği çabayı ve kendilerine uzatılan eli havada bırakan muhalefet partilerinin tutumlarını bütün açıklığı ve çıplaklığı ile gören seçmen, daha akıllı davrandı. Neticede memleket severliğini gösteren bir davranışla on üç yıl memleketine hizmet eden partiyi hem birinci parti olarak, hem de tek başına hükümet kurabilecek bir çoğunlukla meclise gönderdi.

Bu durum her ne kadar kazanan bir partinin başarısı olarak değerlendirilse de temelde seçmenin akıllılığını da gösteren bir davranıştır.
Çünkü memleket hem hükümetsiz kalmaktan kurtulacak, hem muhalefet bundan akıllıca bir netice çıkaracak, hem de kurulacak hükümet istediği ve seçim öncesinde verdiği sözleri üç partinin muhalefetine rağmen, icraata geçirebilecektir. Bundan daha canlı ve görkemli netice veren bir seçimin hayali bile insanı yerinden hoplatır.
Bizi sevindiren bir başka husus ise daha kendilerine hükümet kurma yetkisi bile verilmemişken, iktidar olacakları kesin olan bu partinin seçim vaatlerini yerine nasıl ve ne zaman getirebilecekleri konusunda şimdiden çalışmaya başlamış ve takvim belirleme çalışmalarına girişmiş olmalarıdır.
Memleket ve milletimiz için bugüne kadar verdikleri hizmetlerinden dolayı geçmiş hükümetlere şükranlarımı arz, bundan sonra verecekleri hayırlı çalışmalarında da kendilerine Allah’ın yardımlarını niyaz ediyorum.
 

Bu yazı toplam 112 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.