1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İlaç varsa eczacı vermemezlik etmez
İlaç varsa eczacı vermemezlik etmez

İlaç varsa eczacı vermemezlik etmez

İlaca zam gelecek diye, eczacıların satış yapmadığı yönündeki iddiaları yalanlayan Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, “Konya’da kesinlikle hiçbir eczacımız elinde ilaç varken zam gelecek diye ilaç vermemezlik yapmaz”dedi.

A+A-

İlaçlara 20 Şubat’tan itibaren yüzde 10.6 oranında zam yapılacağının açıklanması çeşitli spekülasyonlara neden olmuştu. İstanbul gibi bazı büyükşehirlerde zam nedeniyle eczacıların satış yapmadığı yönündeki haberler üzerine değerlendirmelerde bulunan Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, bunun imkansız olduğunu söyledi.

İLAÇ TAKİP SİSTEMİ İLE İZLENİYOR
Karakap, “Konya’da kesinlikle hiçbir eczacımız elinde ilaç varken zam gelecek diye ilaç vermemezlik yapmaz. O ilaç eczacı arkadaşımızın elinde yoktur. Bu ilaç piyasada olmasa hiçbir eczacıda bulunmaz. Burada farklı bir spekülasyon yapılıyor. Kabahat eczacıların üzerinde bırakılmaya çalışılıyor.”dedi.
Cemil Karakap, dünyada tek olarak Türkiye’de 2011 yılında ilaç takip sistemine geçildiğini ve hiçbir eczacının elinde olan ilacı zam gelecek diye bekletmeyeceğini, böyle şeylerin çıkmasının yalan ve spekülasyon olduğunu ifade etti.

BAKANLIK İLACI GÖREBİLİYOR
Karakap, “Şu anda her ilacın her vatandaşın TC kimlik numarası gibi her kutu ilacında kendine özel kare kodu var. Yani Sağlık Bakanlığı bir ilacın üretim aşamasından depoya gelmesine, depodan eczaneye, eczaneden de vatandaşa gitmesini tek tuşla görebilme imkanına sahip. Böyle bir şikayet olduğunda Sağlık Bakanlığı hangi ilacı hangi eczane vermediyse elinde var mı yok mu onu görebiliyor. Şu anda piyasa da bizim yok dediğimiz ilaç zaten mevcut değil. Bugüne has zam gelecek diye değil. 2016’nın sonunda da böyleydi. 2016’nın başında da böyleydi. Siz bugün ekmeği 1 lira niye yaptınız ekmeğin fiyatını 50 kuruşa indirdiğiniz zaman aynı fiyata aynı gramajda aynı kalitede ekmeği bulma şansınız var mı? Kesinlikle yok. İlaçta aynı bu şekilde.” diyerek eczanelerden kaynaklı piyasa ilaç krizi olmadığını belirtti.630 DEFA İLAÇ FİYATI DÜŞÜRÜLDÜ
2005 yılında Türkiye’deki sağlık reformundan sonra ilaç fiyatlarının 630 sefer düşüğünü vurgulayan Cemil Karakap, her sene ilaç fiyatlarının Euro bazında değerlendirilip yılbaşında Sağlık Bakanlığı tarafından tekrar fiyatlandırıldığını kaydetti. Karakap: “İlaçların fiyatlandırılması Sağlık Bakanlığı yetkisinde. Kullanmakta olduğumuz ilaçların büyük bir kısmı da yurt dışından geliyor ve Euro kuru üzerinden fiyatlandırılmakta. Her sene bir önceki ilaç fiyatları Euro bazında değerlendirilip yılbaşında ilaçların fiyatlandırılacağı Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor ve ilaçlar fiyatlandırılıyor. Fakat 2005 yılında ülkemizdeki düzenlenen sağlık reformundan sonra ilaçların fiyatı 630 sefer düştü ve geriledi. Tabi ki bununla ilgili hiçbir vatandaştan ve sağlık kurumundan niye böyle oldu diye bir tepki alınmadı.” ifadelerini kullandı.

10,6 ORANINDA ZAM OLACAK
Cemil Karakap geçen sene ilaç fiyatlarının 2 sefer güncellendiğini ve baz alındığı Euro kuru 2.11 iken 2.36’ya yükseltildiğini belirtti. Şu anda Euro 4 TL civarındayken ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan Euro’nun 2017 yılı için 2.36’ya çekildiğini dile getiren Karakap, “2017 yılında ilaçların tekrar bir daha fiyat alma gibi durumu söz konusu değil. Bu güncelleme ile birlikte ilaçların tamamına yakını yüzde 10.6 oranında bir zam alacak. Bu vatandaşı etkileyecek bir olay değil. 2005 yılından beri yaklaşık 12 yıldır ilaç fiyatları sürekli geri gelirken biz eczacılar gerçekten ciddi anlamda zarar ettik. Yüksek fiyatla aldığımız ilaçları hiçbir şekilde fark almadan hastalarımızın hizmetine sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde tabi ki bu 5 Aralık itibariyle resmi gazetede yayımlandı. Ve 45 gün geçiş süreci sonucunda 20 Şubat’ta hayata geçirilecek.” diye konuştu.

GÜNDEM OLUŞTURULUYOR
Piyasada ilaç bulunmuyor gibi haberler yapılarak gündem oluşturulmaya çalışıldığının altını çizen Karakap, kendilerinin 12 yıldır ilaçların fiyatının düşmesiyle ilgili bir tepki koymadıklarını söyledi. Karakap bu konuyla ilgili çekincelerini bildirdiklerini ifade ederek, “Buradaki sıkıntı şu her şeyin belli bir fiyatı vardır bu fiyatın altında siz fiyat verdiğiniz zaman bu ilaca ulaşımınız ve erişiminiz zor olur. Bizim çekincemiz buydu aynı zamanda ilacın gerçekten çok ciddi şekilde değersizleştirilmesinin karşılığında ilacın etkinliği ile ilgili biz artık şüphe eder duruma geldik. Şu anda 2.5 TL ye ağrı kesici ateş düşürücü şurup satıyoruz. Bunun boş şişesi bile 1.5TL iken bunun içerisinde insan hayatı için önemli bir ilaç varken, bu ilacın ambalajlanması nakliyesi kargosu bununla ilgili yapılan arge çalışmaları bir ürünün hayata geçebilmesi çıkabilmesi için 15-20-25 sene gibi çalışmalar gerekiyor. Bir ürün piyasaya çok kolay sürülmüyor. Bununla ilgili de ilaç firmaları ciddi anlamda masraflar yapıyorlar. İlaç fiyatları üzerindeki baskı neticesinde dünyada ortaya çıkan yeni nesil ilaçlar Türkiye’ye girme konusunda ciddi anlamda geri adım atar hale geldiler.”dedi./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum