1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İlaç yerine Bitkisel Tedavi
İlaç yerine Bitkisel Tedavi

İlaç yerine Bitkisel Tedavi

Genel Cerrahi Uzmanı ve Konya’nın ilk fitoterapisti Dr. Hasan Karaağaç, hemen hemen kendilerini normal ilaçlardan arındırdıklarını vurgulayarak bitkilerle yani fitoterapi yöntemiyle tedavi uyguladıklarını kaydetti.

A+A-

Genel Cerrahi Uzmanı, Geleneksel ve Tamamlayacı Tıp Eğitmeni Dr. Hasan Karaağaç, bitkisel tedavi uygulamaları hakkında bilgiler aktardı. Karaağaç, “Ama bu kullanması gereken hastalara kullandırmıyoruz anlamına da gelmiyor. Ama genellikle bitkisel ilaç tercihini daha fazla yapıyoruz. Vatandaşlar daha memnun oluyor bundan çünkü dozuna göre verdiğinizde yan etkisi yok. Etkisi de çok hızlı ve doğal olduğu için, mesela siz hastaya içerisinde bir sürü katkı maddesi olan renklendirici, tatlandırıcı vs. ilacı içirmektense midesi ağrıyan hastaya diyorsunuz ki naneyi kaynat çayını demle içine limon sık dediğinizde hasta bunu rahatlıkla güvenle kullanabiliyor.” dedi.

Bir bitkinin birçok çeşidinin olduğunu ifade eden Karaağaç, sadece birkaç tanesinin faydalı olduğunu ifade etti. Türkiye 32 çeşit adaçayı olduğunu ve bunun sadece 2 tanesinin faydalı olduğunu kaydeden Karaağaç, “Türkiye’de bir sürü çeşit adaçayı var. Kurutulmuş olarak 23’e yakın çeşit adaçayı var ve bunlardan etkili olanı 2 tanesi. O yararlı olan 2 tanesini fitoterapi uzmanları yerinde yetiştirip ondan sonra içilmeli. Devletin bu konuda çok güzel yönetmelikleri çıktı. Mesela aromatik bitki yetiştirmek için teşvik veriliyor. Dolayısıyla eczacı olan ya da fitoterapi sertifikası olan gerçek adaçayı, gerçek papatya, gerçek ıhlamur onları yetiştirmeye çalışıyor. Burada da Selçuk Üniversitesi’nde Ziraat Fakültesi’nde bir profesör hoca var oda bir bahçe kurmuş ve o bahçede her çeşit bitki var. Konya’da yetiştirilebileceğini gösteriyor.” diye konuştu.

Karaağaç fitoterapinin etkinliği hakkındaysa şunları söyledi: “Antibiyotikler ve ya ilaçlar vücudumuzda bir yeri düzeltirken başka bir yeri de bozar. Örneğin antibiyotikler sizin enfeksiyonunuzu geçirirken vücuda da farklı zararlar verebilir. Burada çok güzel bir tedavi yöntemi olan bitkilerle tedavi yöntemi ortaya çıkıyor. Antibiyotik etkisi olan birçok bitkimiz var. En basitinden sarımsak. Bugün bir antibiyotik değeri taşıyan bir bitkidir. Ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan ıhlamur, papatya, melisa dediğimiz bitkiler ya da hatmi çiçeği üst solunum yolu enfeksiyonlarında hiç ilaç aratmadan size tamamen tedavi edebileceğimiz yöntemlerden birisidir. Ha bu şu anlama gelmiyor. Hastalık çok kötü biz illa bitkilerle tedavi edeceğiz diye bir şey yok. İlaçlardan da modern tıptan da yararlanacak ama genellikle ilaç kullanmadan. Bugün bir çok ilacın, antibiyotiğin, kalp ilacının, Alzheimer’den tutunda Parkinson’a kadar bir çok ilacın ana kökeni bitkilerdir. Siz çocuğunuz rahatsızlandığında direk ilaca başlayıp o çocuğun metabolizmasını bozmaktansa, metobalizmayı bozmadan rahat rahat tedavi eden ilaçlar var.”

Melisa denilen papatyanın birde bodrum papatyası olduğunu ve bunların yan yana ayırt edilemeyeceğini dile getiren Karaağaç, piyasada kullanılan bodrum papatyası olduğunu söyledi. Bodrum papatyasının hiçbir tıbbi etkisinin olmadığının altını çizen Karaağaç. “Piyasada Bodrum papatyası satılıyor çünkü daha çok yetişen o. Gerçek melisanın uyku bozukluklarından tutun da Alzheimer’e kadar insanı rahatlatıcı, balgam söktürücü, solunum yollarını rahatlatıcı bir sürü özelliği var ama öbür papatyanın hiçbir tıbbi değeri yok boşu boşuna içmiş oluyorsunuz. Siz bunu ayırt edemiyorsunuz ve aktarlar bunu çok güzel kullanıyor.” dedi.

Son olarak bazı bitkilerin özelliklerini anlatan Karaağaç bitkilerin ilaçlardan daha güvenilir olduğunu belirterek sözlerini şöyle sonlandırı: “Isırgan otu prostatta kullanılan en yegane bitkilerden biri. Zayıflama diyetinde kullanılır. Isırganın anti romatizma dediğimiz özelliği var ağrı kesici. Bir sürü antikanser etkisi de var. Kansere de iyi geliyor. İlacı alıyorsunuz sadece boğaz söktürücüdür o kadar başka etkisi yoktur ama bitkini hem boğaz söktürücü etkisi hem rahatlatıcı hem uykuyu düzenleyici etkisi var. Yani bir bitki almakla bir sürü ilaçtan kurtulmuş oluyorsunuz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.