1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İlaçlar ‘yoka’ girmeye başladı
İlaçlar ‘yoka’ girmeye başladı

İlaçlar ‘yoka’ girmeye başladı

Konya Eczacılar Oda Başkanı Cemil Karakap, hükümetin sağlık alanında yaptığı tasarruf nedeniyle geçmişe bakıldığında bazı ilaçların bulunamadığını belirterek, ilaçların değerinin altında satılmasıyla yoka girdiğini kaydetti

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

2005 yılında Türkiye’de gerçekleştirilen sağlık reformuyla emekli sandığı, SSK ve BAĞKUR hastalarının Sosyal Güvenli Kurumu’nda tek çatı altında birleştiğini söyleyen Konya Eczacılar Oda Başkanı Cemil Karakap, böylece harcamaların arttığını kaydetti. Zaman içerisinde 2005 yılından bu yana ilaç fiyatları üzerindeki fiyat baskısı ile 12 yıl içerisinde 650 sefer ilaç fiyatları düşürüldüğüne dikkat çeken Karakap, fiyat düşüşlerine hiçbir zaman karşı çıkmadıklarını vurguladı. Karakap, “12 yıl bunu değerlendirdik. Her şeyin bir piyasa değeri var. Bu değer karşılığında değerinin altında bir fiyat verirseniz bu ilacın ya da herhangi bir maddenin yapılacak işleme göre bunun piyasada arzını bulma şansınız söz konusu olmayacak. Ya da kalitesizini, etkisiz olanını bulma şansınız olacak. Bizim hep söylediğimiz buydu tamam fiyatlar düşsün, ülkemizin bütçesine katkı sunulsun ama bir taraftan da ilaç çok stratejik bir ürün bunun yokluğu halinde çok ciddi tramvalarla, vakalarla karşılaşma durumumuz söz konusu olur.”dedi.

İLAÇ STRATRJİK BİR ÖNEME SAHİP

Cemil Karakap, geriye bakıldığında bir takım ilaçların bulunamadığı, hastaların ilaca ulaşamadığı ile ilgili bir çok vaka ile karşılaştıklarının altını çizdi. Kalp kapağı romatizması ilacından örnek veren Karakap sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Örneğin bir iğne var kalp kapağı romatizmasında kullanılan bir ilaç. Bu ilacın fiyatı bir buçuk 2 liraya düştükten sonra ilaç yoka girdi. Ciddi bir sorun oldu. Tabi bu arada hükümet tarafından firmaya bir takım baskılar uygulandı firma da savunmasını ham madde aldığı yerdeki fabrikada bir sorun olduğu için üretim yapamadıklarını söyledi. Tabi ki olayın boyutu bu değil. Bu süre içinde bu ürün iki sefer zam aldı. 5 liraya çıktı sonra da 7 liraya çıktığı zaman ilaç piyasaya geldi. Piyasadaki hareketi doğru analiz etmek gerekiyor. Halk sağlığı açısından çok önemli stratejik öneme sahip bir üründür ilaç.” Fiyat baskısından dolayı 5 ülkeyle referans fiyat uygulamasına gidildiğini kaydeden Karakap, Türkiye’de de olan bir ilacın fiyatının beş ülkeden birinde düştüğü zaman Türkiye’de de ilacın fiyatının düştüğünü belirtti.

img_9452.jpg
YERLİ İLAÇ FABRİKALARI YABANCI SERMAYEYE SATILDI

Yerli ilacın desteklenmemesinden dolayı Türkiye’de bulunan bir çok yerli fabrikanın yabancı sermayeye satıldığının altını çizen Karakap, “Bazı firmalar artık yeni çıkan yeni nesil ilaçları, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı fiyat politikasından dolayı Türkiye’ye vermemeye başladılar. Avrupa’da Amerika’da kullanılan ilaçlar Türkiye’de fiyatından dolayı alınmadığından Türkiye’ye girmemeye başladı. Hastaya ilacı hemen ulaştırmak, anında hastaya teslim etmek gibi bir durum söz konusu olmadığından dolayı ciddi sorunlar yaşadık. Şu anda bu sorunlar çözülmüş durumda değil.” ifadelerini kullandı.

HALK SAĞLIĞINI ÖN PLANDA TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ

Tek dertlerinin halk sağlığının ön planda tutulması olduğuna dikkat çeken Karakap, en son 2007 Ocak ayında ilaç fiyatlarında Euro güncellemesi olarak yüzde 10 zam geldiğinde Türkiye’nin ayağa kalktığını belirtti. Karakap, “Biz ilaçlar zamlansın, pahalı ilaçlar alım derdinde değiliz. Bizim tek derdimiz halk sağlığını ön planda ve güncel tutmak. İlaçların değerlerinin altında piyasaya sunulmasından dolayı ilaçlar yoka girmeye başladı. Fiyat düşüşlerinin arkasında ilaç firmalarının biz eczacılara uyguladığı bir takım iskontolar vardı onları da kaldırdılar. Hükümet ilaç firmalarına fiyat düşürün anlamında baskı yaptığı sürece firmalarda bize verdiği iskontoları teker teker kaldırdılar. Eczacılar ekonomik olarak yük altındalar. Konya Eczacı Odası 61 yıl önce kurulmuş bir meslek örgütü. Bizim 61 yıl içerisinde şu ana kadar çalışmayan eczacı sayımız şu anki kadar artmamıştı. 958 tane üyemiz oldu bunun yüzde 10’u çalışmayan eczacımız var.” sözleriyle ifadelerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.