1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İlaçlarınızı nasıl saklamalısınız?
İlaçlarınızı nasıl saklamalısınız?

İlaçlarınızı nasıl saklamalısınız?

Konya Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Cemil Karakap; İlaçların saklanmasında izlenecek olan yolları açıklarken, vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları istedi.

A+A-

İlaçların uygun şartlarda saklanmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap; İlaçlarınızı uygun şartlarda saklamanız ilacınızdan maksimum faydayı görmeniz için önemlidir. İlaçların saklanması konusu oda sıcaklığında saklanması gereken ilaçlar, Serin Yerde Saklanması Gereken İlaçlar, Buzdolabında Saklanması Gereken İlaçlar - Soğuk Zincir İlaçları olmak üzere dört ayrı kategoride değerlendirilmelidir.”dedi.
İlaçların nasıl saklanması konusunda vatandaşlara bilgi aktaran Konya Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Cemil Karakap; “ İlaçlar kimyasal özellikleri gereği uygun ortamda saklanmadığında yapıları değişerek bozulabilirler. Bu da kullanılan ilacın etki etmemesi sonucunu doğurabileceği gibi ciddi sağlık problemlerine de sebep olabilir.
İlaçların saklama koşulları kimyasal yapılarına göre değişmekte ve yapılan detaylı analizler soncunda belirlenmektedir. Bu analizler sonucunda ilaçların son kullanma tarihleri belirlenir.

İlaçlarınızı kendi kutularında prospektüsleri ile birlikte sakladığınızdan ve kapaklarının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Böylece ilaçların hava ve güneş ile temas ederek bozulmalarını önlemiş ve kullanım talimatlarının sürekli elinizin altında bulunmasını sağlamış olursunuz. İlaçlar küçük çocukların ve hayvanların erişemeyeceği, rutubetsiz, güneş görmeyen bir ortamda saklanmalıdır. Banyoda bulunan dolaplar rutubetli ve sıcak oldukları için uygun bir ilaç saklama yeri değildir.
Uzun süre güneş altında kalmış, yaz sıcağında arabada unutulmuş, kalorifer peteği gibi ısı kaynaklarına çok yakın yerde uzun süre sıcağa maruz kalmış ilaçların kullanılmaları sakıncalı olabilir.

Yapılan araştırmalar evdeki ilaçların %61 oranında mutfakta saklandığını ortaya çıkarmıştır. Evlerin mutfaklarında yemek pişirildiği için genellikle sıcaklık oda sıcaklığının üzerinde olmakta ve nem oranı yüksek olmaktadır. Bu nedenle ecza dolabınızı mutfak dışında bir odada bulundurmanız daha uygundur

Oda Sıcaklığında Saklanması Gereken İlaçlar
Eğer ilacınızın ambalajında oda sıcaklığında saklamanız gerektiği yazılmışsa bu ilacınızı 15–25 derece arası bir sıcaklıkta saklamanız gerektiğini belirtir. Eğer ecza dolabınızın bulunduğu odanın sıcaklığı bu değerlerin üzerinde oluyorsa ecza dolabınızı daha serin bir odaya taşımalısınız.

Serin Yerde Saklanması Gereken İlaçlar
Eğer ilacınızın ambalajında serin ortamda saklamanız gerektiği yazıyorsa bu ilacınızı 8-15 derece arası bir sıcaklıkta saklamanız gerektiğini anlatır. Serin yerde saklanması gereken
ilaçlarınızı buzdolabına koymayınız.

Buzdolabında Saklanması Gereken İlaçlar - Soğuk Zincir İlaçları
Eğer ilacınızın ambalajında 2-8 derece arasında saklamanız gerektiği yazıyorsa bu ilaçlarınızı soğuk ortam olan buzdolabında saklamanız gerekmektedir. Bu tip ilaçların eczaneden temini sırasında ilaçlarınızı taşırken bozulmasını önlemek amacıyla size bir buz aküsü eşliğinde teslim edilecektir. Burada en sık yapılan hata buz aküsü ile birlikte ilaçların da buzdolabının buzluk ya da derin dondurucu bölmesine koyulmasıdır.Bu ilaçlarınızı buzdolabının soğutucu bölmesinde sakladığınızdan emin olun. Eczaneden size verilmiş olan buz aküsünü buzdolabınızın buzluk ya da derin dondurucu bölmesinde saklayabilir. Seyahat gibi nedenlerle ilacınızı yanınızda taşımak istediğinizde bu buz aküsünden faydalanabilirsiniz.
Eğer üzerinde soğukta saklamanız gerektiği yazmıyorsa ve eczacınız tarafından size böyle bir uyarıda bulunulmadıysa ilaçlarınızı kesinlikle buzdolabına koymayınız.
İlaçlarınızı son kullanma tarihine kadar güvenle kullanabilirsiniz. Ancak bu tarihten sonra kullanmayınız. Bu tarihler ilaçlar üzerinde yapılan geniş kapsamlı testler sonucunda belirlenmiştir. İlacın son kullanma tarihinin yaklaşmış olması asla bayatladığı anlamına gelmez. İlaçlar uygun koşullarda saklandığında son kullanma tarihlerine kadar etkilidir.
Bazı ilaçlar(özellikle bazı göz, kulak ve burun damlaları) açıldıktan sonra belirli bir süre için kullanılabilir. Bu durum ilacınızın prospektüsünde veya kutusunun üzerinde belirtilmiş olmalıdır. Eğer böyle bir durum var ise belirtilen süre sonunda kullanılmadan kalmış olan ilaç kullanılmamalı ve uygun şekilde imha edilmelidir.
Evinizdeki ilaçların düzenli olarak kontrolünü yaparak son kullanma tarihi geçmiş olanları ayırınız. Doğaya ve hayvanlara zarar vermemek için bu ilaçların uygun şekilde imhasını sağlayınız.
İlacınızın saklama koşulları ile ilgili olarak tereddüte düştünüz durumlarda mutlaka eczacınıza danışın. Size en doğru ve güvenilir bilgiyi eczacınız verecektir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.