1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İlçeler Ve Adaylar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İlçeler Ve Adaylar

A+A-

Bundan iki gün önce köşemde yazdığım yazımda “SÜRPRİZ OLUR MU?” diye sormuş, bazı adayları ve ilçeleri edindiğimiz bilgiler, tespitlerimizle analiz etmeye çalışmıştık. Elbette biz kâhin değiliz. Falcı hiç değil.

Hatalarımız, eksiklerimiz olur. Kesin yanlış ve hatalarımız olursa ondan da döner, Özür dilemesini biliriz. Bundan dolayı okuyucularımızın da bizi anlayışla karşılamasını arzu istirham ederiz.
Şimdi gelelim diğer ilçelerin ve adayların analizlerine,
Ilgın İlçesinde de seçimlerin çok çetin geçeceği görünüyor. Geçmişten gelen bilgi birikimiyle Ilgın’da çok yakinen tanırım. Ilgın Konya’nın en eski ilçelerinden., Tarih kokan, Mistik havası bulunan bir ilçe.İstanbul, İzmir Karayolu üzerinde, ayrıca Demiryolu hattı üzerindedir. Hayvancılık var. Balıkçılık var. Kömür var. Şeker fabrikası var. En önemlisi ise termal kaplıcaları Dünya’da Kanada’dan sonra en şifalı termal suyu var. Bu ilçeye her belediye Başkanı hizmet etmiştir. Ancak son dönemde AK partili Belediye Başkanı H. İbrahim Oral’ın çalışmaları inkâr edilemez bir konumdadır ve Ilgın bu dönemde kabuğunu kırmış, tipik bir Anadolu kenti olmaktan çıkıp, modern bir yapıya doğru ilerlemektedir.
Şu anda H. İbrahim Oral yine aday. Her insanın isteyeni olur, istemeyeni de. Objektif davranmak gerekirse H.İbrahim Oral, ilçeyi çalışmasıyla ayağa kaldırmış görünüyor. Ancak bu ilçe de de seçim çetin geçecektir.

H. İbrahim Oral’a karşı olanlar, onun mikron milliyetçiliğinden bahsediyorlar. Hatta daha ötesinde cemaatçi damgasını vuranlar bile var.
Şu anda bu yarışta olan SP’den eski Belediye Başkanı Av. Yetkin Özalp hızlı çalışıyor.
MHP’nin adayı ise Zinnur Sarıkaya, Veteriner Zinnur Sarıkaya’yı ise AK parti küskünleri ve 17 Aralık depreminden olumsuz etkilenenler, CHP- DP destek vermektedir. SP Adayı Av. Yetkin Özalp’a karşı olanlar ve kazanacağına inanmayanlarda AK parti karşıtı olarak MHP adayına sıcak bakmaktadırlar.
Kadınhanı ilçesinde de AK Parti adayı, mevcut MHP’li aday Hulusi Çokgel ve SP adayı Mahmut Sami Büyükyılmaz ümitli görünmektedir.
Mevcut Başkan MHP’li Hulusi Çokgel, yaptığı çalışmalarla Kadınhanı ilçesinde geçmişe oranla az iş yapmadı. Dürüst ve ilkeli çalışmasıyla dikkat çekti. Ancak edindiğimiz bilgiler ve söylenenler doğru ise seçimlerde sadece Kadınhanı ilçesi içi oy kullanırsa MHP’li Hulusi Çokgel’in şansı büyük görünüyor. Ancak beldeler ve köylerin oyu ile AK Partinin adayının değil ama AK partinin kendisi seçimi kazanabilir denmektedir.
Doğanhisar’da ise, AK parti aylar önce kendi belediye Başkanını partiden özel yaşamından dolayı ihraç etmişti. Mevcut Başkan bu ilçede AK partiye geçmişte büyük zarar verdi görünüyor. Bu ilçede de CHP ya da MHP adayının ortak şansının olduğu bildirilmektedir. Aynı durumda geçmişte bu ilçede SP’de seçim kazanmıştı. SP diriliş gösterirse Ethem Kapcı’da hatırı sayılır bir oy alabilir. Belki de sürpriz yapabilir.

Karapınar’da yeni bir şey yazarsak, Mehmet Mugayyitoğlu Karapınar’a çok katma değer kazandırmasına ve samimi ve dürüstçe çalışmasına karşın partisince uygun bulunmadı. AK partinin adayı Mehmet Yaka. Bakalım parti adına, kendi adına geçmiş dönemi bulabilecek oyu alabilecek mi?
Ancak Hatırlarsanız geçmişte Karapınar CHP’nin Konya’daki kalelerindendi. CHP Bu kaleyi yeniden ele geçirmek istemektedir. Son genel seçimlerde hatırı sayılır bir oy almıştı. CHP’nin şu anki Karapınar Belediye Başkan adayı Ahmet Sezer. Ahmet Sezer aynı zamanda Mehmet Mugayitoğlu’nunda yakınıdır. Sızan haberlere göre CHP adayı Ahmet Sezer’i AK parti karşıtı diğer partili vatandaşlarında destekleyeceği yönünde haberler var.
Yazımızı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitirelim:
Hz. Mevlana diyor ki:
Ne kadar alçaktan uçarsan, düştüğün zaman daha az incinirsin.
 

Bu yazı toplam 153 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.