1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İletişimsizlik antidepresana yöneltiyor
İletişimsizlik antidepresana yöneltiyor

İletişimsizlik antidepresana yöneltiyor

Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap,antideprasan kullanımının son 2-3 yılda önemli artış gösterdiğini kaydetti. Karakap, sanal ortamlar nedeniyle insanların birbiri ile iletişim kurmaması sonucunda depresif ve içine kapanık hale geldiğini bildirdi

A+A-

 Konya Eczacılar Odası Başkanı Cemil Karakap, Konya’da da antidepresan kullanım oranlarının önceki senelere oranla arttığını söyledi. Bu artışın son 6 ay içerisinde olan bir şey olmadığını vurgulayan Karakap, “Son 1-2 yıldır insanlar hekime ve ilaca ulaşma da kolay ulaşabiliyor. Bir de toplumsal anlamda yaşanan sıkıntılar nedeniyle antidepresan kullanımı son 3-4 yıl öncesine göre artmış durumda. Bu tarz hapların kullanımının artmasının sebepleri yaşamdaki zorluklar, stres ve insanların birbiri ile iletişime geçmemesi. “ dedi. Karakap, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından reform yapılmadan önce ilaca ulaşmanın bu kadar kolay olmadığını ifade etti. Günümüzde insanların çok kolay bir şekilde sağlık ocaklarında, hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde ilaçlara rahat ulaşabildiğini dile getiren Karakap, antidepresan haplarının reçetesiz verilmediğini kaydetti. Karakap, “Toplumda yaşanan stres, geçim sıkıntısı, iş stresi gibi neden olabiliyor. Özellikle ben şuna da bağlıyorum insanlar artık birbiri ile konuşup dertleşmiyor, sanal ortamda yaşamaya başladılar akıllı telefonlar, sosyal medya ile insanlar içine kapanık ve depresif hale geldi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerin kullanım yüzdesine göre Konya’nın biraz daha geride. Konya’daki kullanım oranlarını bir önceki yıllarla karşılaştırıldığında artış söz konusu.” şeklinde konuştu.  

img_9444.jpg
UZUN SÜRELİ KULLANIMLA CEVAP ALINABİLİYOR

Sonuç alabilmek için bu tarz ilaçların uzun süreli kullanımın gerektiğini dile getiren Karakap, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Antidepresan ilaçlarının şöyle bir özelliği var, hemen bir iki gün kullanarak tedavi olmak mümkün değil. Sizde var olan psikolojik sorunlara göre ilaçlar var ve 6 ay ile 1 sene boyunca bu ilaçların düzenli kullanımı sonucunda tedavi olanağı sağlıyor. Ondan dolayı da bu ilaçların kullanımının artmasını bu oranda sağlıyor. Yani bir grip ilacını ya da mide ilacını aldığınız zaman bunun kullanım oranı bir hafta ve ya 20 gündür. Ama antidepresan ilaçları bir hafta kullanarak tedaviye cevap alınamaz. Uzun süreli kullanım sonucunda istenilen cevap alınabilir. Bundan dolayı da bu ilaçların kullanım oranlarının artması gayet normal.”

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.