1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ILGIN VE GELİŞİMİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ILGIN VE GELİŞİMİ

A+A-

Masa başı  ve internet gazeteciliğini, kes, kopyala, yapıştır işini pek sevmiyorum. Araştırarak, görerek ve kimseye çamur atmadan, gerçekleri,  yazıp- çizmeyi şiar edinmiş  birisi olarak kendimi görüyorum. Elbette eksiklerimizde olabilir. Bunun için beni uyaranlara da teşekkür ediyorum.

Bu hasletimiz sanırım bizleri yetiştiren, onlardan aldığı meslek aşkı ve  azminden geldiğini düşünüyorum.

Halen Çınar ağacı olan Rıdvan Bülbül ağabeyim, rahmete ulaşan  Mehmet Gazel, Orhan Berk, Cihat Yazıcı ve Sabit Horasan arkadaşımdan bu konuda çok şeyler öğrendiğimi itiraf etmeliyim. 

Spor sahalarının tozları içinde başladığımız serüven bugün idareci olarak devam ediyor.
Özellikle Konya’nın her köyünü, her ilçe ve kasabasını görmüş, hatta birkaç kez buralara gitmiş birisiyim. TV’ çekimlerinde, gazete sütunlarında buraları sizlere anlatmışımdır.
Geçtiğimiz günlerde   gazetemizin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ile Ilgın ilçesini ziyaret ettik. Doğrusunu söylemek gerekirse  ilçeler içinde beklide en çok gittiğim  ilçe Ilgın’dır.
Çünkü Ilgın’ın beni çeken tarafı vardır.  Kaplıcası ve tarihi misyonu ile Ilgın’ benim içinde yeri ayrıdır.
Geçmişten gelen onlarca Belediye başkanları ile tanış, dost oldum.
Ilgın tarihi misyonu ile de  çok eski bir yerleşim yeridir. Ilgın Kaplıcaları yeterli şekilde tanıtılmasa da çok değerli ve ciddi bir şifa kaynağıdır. 

Romalılar devrinden  kalma kaplıcalarının suyu içilebilir tek kaplıca suyudur. Isı derecesi ise insan vücut ısısına çok yakın olması nedeniyle yıpratıcı ve yorucu değildir.
Kaplıcalardan bildiğimiz kadarıyla Hz. Mevlana, Timur gibi muhterem kişiler faydalanmış, Hz. Mevlana zaman zaman gidip burada dinlenmiştir.Burası Konya için, Ilgın için bulunmaz bir nimettir.
Ilgın aynı zamanda İstanbul ve Egeye açılan kapının başlangıcıdır. Hayvancılık ve tarım önde gelen uğraşlardandır. Şeker Fabrikası vardır. Gölü vardır. Düşük kalitede de olsa kömür vardır. Haşhaş ekim bölgesidir. 


Bütün bunlara rağmen bu  ilçe yeterli gelişmeyi sağlayamamıştır. Ancak bu durum son dönemlerde değişmiş durumdadır. Gerek fiziki görünümü, gerekse çevre düzenlemeleri ile Ilgın artık kendini aşma yolunda dev adımlarla ilerlemektedir.
 

Termal kenti Ilgın aynı zamanda gerek  Kurtuluş Savaşında, gerekse PKK ile yapılan mücadelede  Konya ilçelerinde öğrendiğime göre en çok şehit veren bir ilçemizdir.

Mutlaka her görev yapan belediye Başkanı Ilgın için  iyi şeyler yapmaya gayret göstermiştir ama, son dönemde göreve gelen Belediye Başkanı Mehmet Karahan  görev yaptığı süre içinde Ilgın’a çok şeyler getirmiş, birçok hizmet üretmiştir.
Geçtiğimiz  günlerde gittiğimiz Ilgın’da bazı yerlerle birlikte Ilgın Kaplıcaları gezdik. Zaman zaman yeterli hizmetin verilemediği, köhneleşmiş yerleri olduğu kaplıcada baştan aşağı yenileşme ve temizlik yapılmış, halka hizmet etmeyi beklemektedir.
Yine belirtmek gerekirse Ilgın kaplıcalarında hemen her keseye uygun kalabilecek, şifa alabilecek ve dinlenecek mekanlar mevcuttur. Yine sezon başlangıcına kadar eksiklerde Belediye tarafından giderilerek kaplıcalar istenilen düzeye geleceği belirtiliyor.
Yine ilçe içinde alt yapı çalışmaları devam etmektedir. İlçe içinde restorasyon çalışmaları devam ederken tarihi Çukur Cami’ninde 2019 kadar ibadete açılacağı belertildi.
Yukarıda da belirttiğim gibi, Kurtuluş Savaşı öncesinde  Türk Süvari Birliklerinin karargahı da olan Ilgın’ı ise 15 temmuz şehitleri için dikilen dev  anıt ve Türk Bayrağı ilçeye ayrı bir hava ve güzellik vermiştir. Yani Başkan Karahan ve ekibi Ilgın’a yeni şeyler kazandırmak, yatırımcıları buraya celp etmek için geceli gündüzlü çalışmaktadır.

Yine belirteyim  Ilgın’ın gezilip görülecek ve tarihi havasını yansıtan bir başka yerde Lala Mustafa Paşa külliyesidir. Burada geçireceğiniz birkaç dakikalık zaman dilimi içinde Osmanlı’nın ihtişamını da hatırlamaktasınız.


Gelecek günlerin Ilgın’da çok daha değişik, güzel olacağının işaretlerini görmek bizi memnun etti.
 

Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.