1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ilgın ve kömür
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ilgın ve kömür

A+A-

Ilgın ilçesi Konya’nın en eski, tarihi, kültürü, tarımı, termali , hayvancılığı, kömürü ile  zengin bir ilçesidir.

Yine tarihi kaynaklara bakarsanız Ilgın İlçesinin Kurtuluş Savaşında da önemli yeri bulunmaktadır. Biraz daha gerilere gidersek Yıldırım Beyazıt’ın Ankara Çubuk savaşında 1403 yılında yenilmesi sonrasında  Timur ordusu ile burada bir süre konaklamıştır.

Kurtuluş Savaşı tarihlerinde ve PKK ile yapılan mücadelede en çok şehit veren ilçelerin başlarında Ilgın gelir. Büyük taarruzun başlamasında  Ilgında bulunan suvari kolordu birliği buradan  Fahrettin Paşa komutasında harekata katılmıştır.

Ilgın’ın özellikleri bununla da kalmaz.Hz. Mevlana sık sık Ilgın’a gelip kaplıcalarda dinlenmiş, ayrıca Evliya Çelebi’de seyahatnamesinde Ilgın’ı anlatmıştır.

Yine bazı tarihi kaynaklara göre Selçuklu sultanlarının emiri olan Sadettin’inde burada meftun olduğu söylenmekle beraber bunu  Ilgınlılar kabul etmemektedir.Buna karşın Selçuklu Sultanlarından Kılıçaslan ve Sultan Alaaddin’in torunlarından bazıları ise Ilgın’da yatmaktadırlar.

Yukarıda da belirttiğim gibi Ilgın tarım, yer altı kaynakları ve gölü, kaplıcası ve hayvancılığı ile önemli bir ilçemiz ve son dönemlerde de süratle kabuk  değiştirip, gelişme göstermektedir.

Ilgın’da Haremi kömür ocakları da bulunmakta ve kalori değeri fazla olmadığı içinde geçmişte Başbakan Mesut Yılmaz tarafından termik santralinin temeli atılmasına karşın  burası unutulmuştur.Kaldı ki, ülkemizde bir çok yerde ise zaten termal santrale karşı olanların varlığı

bilinmektedir.

Yine yukarıda belirttiğim gibi bölgenin en büyük hayvan pazarı burada yer almakta, ayrıca şeker pancarı ve haşhaş ekim alanıdır.

Bütün bunlardan sonra  ağzımızdaki baklayı çıkartalım.

Ilgın ilçesi,Çavuşcugöl  mahallesinde,burası eski  belde idi. Burada çıkartılacak kömür için tarım arazilerinin vatandaşın istememesine rağmen zoraki istimlak edilmesi  ve buraların birinci sınıf tarım arazisi olması nedeniyle belde halkı isyan etti.Bununla ilgili haberleri gazetemizin diğer sayfalarında göreceksiniz. Halk ile Jandarma karşı karşıya geldi.

Olaya müdahale eden Ilgın Kaymakamı Y.Fatih Kadiroğlu alanda bir vatandaşa “Terbiyesizlik yapma” diyeazarlayınca halk daha büyük tepki gösterdi.

Kaymakamın devlet adamlığından uzak bir tavır sergilediğini belirten vatandaşlar, “Kaymakamın tavrı kabul edilemez diye tepki gösterdiler.

.“DEVLET ADAMLIĞINDAN UZAK BİR ÜSLUP”Kaymakam  Kadiroğlu’nun sergilediği tutumun kabul edilemez .

Bunda tepki gösteren köylüler iş makinelerine ‘dur’ demek için yolu trafiğe kapatıyor. Sonra Jandarma ve köylüler arasında arbede yaşanıyor.  Olayların ardından köylülerimizi ziyaret eden Ilgın Kaymakamı yaşlı bir adama ‘Terbiyesizlik yapma’ diye azarlıyor.

Yaşanan olayın ardından gece yarısı bölge halkından 4 kişinin gözaltına alındığını öğrendik. Gözaltın alınan bir kadının çocuğu hastaymış. Gece yarısı haklı bir mücadele veren köylüler hangi gerekçe ile gözaltına alınıyor.

Bunun üzerine  Vali Vahdettin Özkan,Devlet memurluğuna yakışmayan davranışta bulunan Ilgın Kaymakamını yine  yerinde bir kararla görevden alıyor ve yerine Konya Vali yardımcılarından birisini geçici olarak Ilgın Kaymakamlığına atıyor.

Türkiye’de hiç kimsenin makam ve mevkisi ne olursa olsun  vatandaşı azarlamaya hakkının olmadığını herkes bilmelidir.Vali Özkan’ın tavrını ve olaya el koymasını da  takdir ediyor, teşekkür ediyorum.Gözaltına alınan vatandaşlarda ciddi bir fiili saldırı ve suç unsuru yoksa  bırakılmalıdır. Burada bir konuyu daha aydınlatayım,

Bu olayların gelişmesinde ve halkın ayaklanmasında bazı  eski siyasilerinde  vatandaşı tetiklediği aldığımız bilgiler arasında. Vatandaşta devlete karşı gelmekten ve provakasyonlara gelmekten uzak durmalıdır.

Bu yazı toplam 3206 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum