1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ilgın’da Değişim Ve Belediyeler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ilgın’da Değişim Ve Belediyeler

A+A-

Konya’nın 30 kadar ilçesi var.
Bu ilçeler içinde yıllardır “il” olmayı bekleyen, yanıp tutuşan ilçeleri olduğu gibi, kendi yağı ile kavrulan, her geçen güne kendisini gerek ekonomik, gerek yapısal, gerek sosyal olarak geliştiren ilçeleri de bulunmaktadır.
Bazı ilçeler ise ilçe mi, kasaba mı ikilemi arasında ve sessiz biçimde yaşamlarını sürdürmektedir.
Kent merkezinde anakent ilçelerin işi hayli zor. Karatay yapısal bir değişim içinde. Selçuklu yeni bir ilçe ve değişim daha kolay. Meram ise kendi içinde sıkışmış, ne yapsanız insanlara yetersiz kalıyor ve hep değişim, hep yenilik istiyor. Bu ilçelerimizin birde tarihi ve kültürel dokusu var. Bunu bozmamak gerekir.
Anakent belediyesi ise hizmet alanı itibariyle tam bir eyalet haline gelmiş. Hizmet götüreceği belli konulardaki bu alan bir uçtan bir uça 500 Km. ye yakın. Birde kent merkezindeki yapacağı hizmetler kimi zaman beğeni kazanırken, kimi zaman büyük eleştiri alıyor. Mesela bunlardan birisi de Alaeddin çevresindeki tramvay hattı. İl Kültür ve Vakıflar müdürlüğü ile ortak yapılan çalışma Alâeddin Keykubat köşkü. Kaplumbağa hızı ile yıllardır devam ediyor ama, alınan bir mesafe yok gibi. Buraların bir an önce sonuçlandırılması gerekir. Halkımız bunu istiyor.
Birde şu meslek edindirme kursları var. Bunlar içinde kulağımıza çeşitli söylemler gelmektedir. Bu dedikodulara dur denmesi için bir reorganizasyon gereklidir. Ayrıca Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in Belediye meclis üyelerinin görüşüne göre yatırım yapılması, bu kimselerin çalıştırılması ve yol gösterici rollerinin bilinmesi istenmektedir.
Alaeddin’den Mevlana Kültür Merkezi ve Adliye arasında yapımı sürdürülen Tramvay hattının da günü kurtarmak adına yapıldığı, gelecekte çok büyük sıkıntı ve yetersiz kalacağı iddiaları bulunuyor.
Bizden yazması.
Hafta sonunda Ilgın ilçesindeydim. Çok gidip geldiğim ilçelerden birisi Ilgın’dır. Ilgın kabuğunu kırmış görünüyor. Yapılaşma okullaşma çok iyi. Belediye Başkanı H. İbrahim Oral çok iyi şeyler yapmış. Kasabalarda toplantılar yaparak halkın görüş ve dileklerini dinliyor.
Yalnız burada da şikâyetler var. Mesela Ilgın ekonomisine ve belediyesine büyük katkı yapan Kaplıcaların bakımsızlığı ve temizliği konusu şikâyet getirmektedir. Yine Bu bölgede yapılan Su oyunları havuzunun sorunları hala giderilmediğinden bahsediliyor. Panko Birlik tarafından yapılacağı söylenen 5 yıldızlı otelde bir ilerleme yok. Buna mukabil İpek Grand oteli kapatılmış durumda. Buranın Belediye tarafından yeniden hizmete açılacağı söylenmekte. Belediye için zor bir uğraş. Yine spor tesisleri çok genişlemiş. Tribünler ve spor salonu ile. Spor salonunda etkinlikler yapılmakta. Buraların bakımı ve korunması gerekir.
Kısacası Ilgın kabuğunu kırmış görünüyor ama, daha iyileri yapılabilir. Bunun için yerel yönetimlere ve belediyelere büyük iş düşmektedir.
 

Bu yazı toplam 329 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum