1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İlham Hocaları İstişare Toplantısında bir araya geldi
İlham Hocaları İstişare Toplantısında bir araya geldi

İlham Hocaları İstişare Toplantısında bir araya geldi

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile düzenlenen İlim ve Hikmet Araştırma Merkezi (İLHAM) seminerleri için yapılan mülakatlar sonrası, İLHAM hocaları istişare toplantısında bir araya geldi.

A+A-

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz’ün de katıldığı istişare toplantısında 2016-2017 eğitim öğretim döneminde İLHAM kapsamında yapılacak seminer ve etkinlikler değerlendirildi.

ÖKSÜZ: “İLHAM ALANINDA UZMAN VE YETKİN BİR EĞİTİM KADROSUYLA SEMİNERLER, DERSLER, SOHBETLER, PANELLER VE KONFERANSLAR DÜZENLEMEKTEDİR”
Toplantıda ilk olarak söz alan TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Selçuklu Belediyesi ile işbirliği içinde bu yıl altıncısını düzenledikleri İLHAM Okumalarının şehre değer katan bir marka haline geldiğine dikkat çekti. İLHAM kapsamında farklı okuma gruplarına katılan öğrencilere müfredat dışı seminerler tertip etmek amacıyla kurulun İlim ve Hikmet Araştırma Merkezi’nin son iki yıldır, her yıl 500 civarında öğrenciye hizmet verir hale gelmesinin TİMAV ve gençliğimiz adına onur verici bir çalışma olduğunu kaydeden Öksüz, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a İLHAM’a ve gençlik hizmetlerine verdiği önem ve destekten dolayı teşekkür etti.
Öksüz konuşmasında İLHAM’ın amacını şu sözlerle özetledi: “İLHAM, üniversite öğrencilerinin akademik çalışmalarına, okumalarına ve iyi bir entelektüel bilgiye sahip olmalarına destek olmak amacındadır. İLHAM’da okumak, anlamak, anlamlandırmak, ilim ve hikmet arayışında olmak, araştırmak, nitelikli çalışmalar yapmak gibi temel hedeflerler doğrultusunda kendi alanında uzman ve yetkin bir eğitim kadrosuyla seminerler, dersler, sohbetler, paneller, konferanslar düzenlemektedir. En önemli etkinliği ise üniversite öğrencilerine dönük yürüttüğü seminer ve okuma programlarıdır.”
Öksüz, konuşmasını İLHAM’a değer katan İLHAM hocalarına ve seminerlerin yürütülmesini organize eden İLHAM koordinatörlerine teşekkür ederek sonlandırdı.

BAŞKAN ALTAY: “GENÇLİK HİZMETLERİNE ÖNEM VERİYORUZ”
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da TİMAV ile birlikte yürüttükleri İLHAM kapsamında Konya’da eğitim gören öğrencilere ürettikleri hizmetin ve değerin kalıcı hale gelmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. İLHAM’da ders veren hocaların hafta sonları düzenlenen seminerler için gösterdikleri özveri ve gayretin her türlü takdirin ötesinde olduğunu ifade eden Altay, millet ve ümmet için büyük önem arzeden gençler için hizmet üretmenin kıymetinin ölçülemeyeceğini söyledi. Selçuklu Belediyesi olarak TİMAV ile yürütülen İLHAM projesinde yer almaktan duydukları memnuniyeti de dile getiren Altay, İLHAM’a emek verenlere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

İLHAM PROGRAMLARINA 1200 KİŞİ KATILDI
İLHAM Koordinatörleri adına söz alan Prof. Dr. Ertan Özensel, 2016-2017 eğitim öğretim yılında 22 farklı okuma grubu ile 500’ü aşkın öğrenciye hizmet verecek olan İLHAM seminerleri hakkında bilgi verdi. İLHAM kadrosunda yer alan hocaların gayret ve emekleri ile öğrencilerin ilim ve hikmete dair isteklerinin birleşmesi ile oluşan bir sinerjiden doğan İLHAM okumalarının, sadece TC uyruklu öğrencileri değil, yabancı uyruklu misafir öğrencileri de kapsadığını ifade eden Özensel, İLHAM’da büyük bir akademik birikimin yanısıra, hayata, insana ve dünyaya dair geniş bir perspektif sunulduğunun altını çizdi.
Özensel İLHAM Okumaları hakkında şu bilgileri verdi: 2012 yılından günümüze İlham Okumaları genel başlığında, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) öğrencilerine seminerler verilmektedir. Hikmet ve Medeniyet Okumaları, Türkiye Okumaları, İslami İlimler Okumaları, Din ve Eğitim Okumaları, Sanat ve Edebiyat Okumaları, Yazarlık Okulu başlıkları altında düzenlenen seminerlerimize öğrenci kabullerimiz mülakat yoluyla yapılmakta olup, bu yılki İLHAM mülakatları 700’ü aşkın öğrencinin başvurusu ve katılımı ile 16 Ekim tarihinde gerçekleştirilmiştir.

İlk seminerlerine, TİMAV’ın genel merkez binasında iki sınıf, kırk öğrenci ile başlayan İLHAM, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemiyle birlikte, merkez binanın yanı sıra TİMAV-Selçuklu Belediyesi işbirliği ve Selçuklu Belediyesi’nin destekleriyle Selçuklu Belediyesi Talha Bayrakçı Gençlik Merkezi’nde de okuma programları ve seminerler verir hale gelmiştir. Geçtiğimiz yılki seminerleri 500 öğrencimiz başarıyla tamamlamış ve sertifika almaya hak kazanmıştır. Yeni dönemde de 500 öğrenciye eğitim vermeyi hedefleyen İLHAM’da bugüne kadar yaklaşık 1200 öğrenci programlara katılmıştır.

İLHAM’ın öğrenci sayısı gibi hoca sayısı da her yeni dönemde artış göstermiştir. İlk dönemde 8 hoca ile eğitim sunan İLHAM, son dönemde genişleyerek 52 hoca ile eğitim ve seminer verme imkânını elde etmiştir. İLHAM’da 5 yılda 80 farklı akademisyen ve öğretmen eğitim vermiştir.

Yeni dönemde de 60 civarında hoca ile eğitim verecek olan İLHAM, yılsonunda okumalara katılan öğrencilere sertifika vermekte ve öğrencileri çeşitli şekillerde ödüllendirmektedir.
İLHAM bünyesinde her eğitim-öğretim yılının başlangıcında ve bitişinde 1’er kez, dönem içinde de 8 kez olmak üzere toplamda 10 adet tüm İLHAM öğrencilerinin yanısıra, kamuoyunun da katılımına açık olacak şekilde toplu seminerler tertip edilmekte ve bu seminerler basın yoluyla kamuoyu ile paylaşılmaktadır.”
İLHAM Koordinatörü Özensel’in konuşmasının ardından program, İLHAM hocalarının 2016-2017 eğitim öğretim dönemine dair dilek ve temennileriyle sona erdi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.