1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İlk 10 ekonomi için Endüstri 4.0 şart
İlk 10 ekonomi için  Endüstri 4.0 şart

İlk 10 ekonomi için Endüstri 4.0 şart

TEB KOBİ Akademi Endüstri 4.0 Buluşması Konya’da düzenlendi. KSO Başkanı Memiş Kütükçü, dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek için Endüstri 4.0’a geçilmesinin gerekli olduğunun altını çizdi.

A+A-

Ahmet DİNÇ

Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından Endüstri 4.0’ın Küçük Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) anlatıldığı TEB KOBİ Akademi Endüstri 4.0 Buluşması Dedeman Otel’de düzenlendi. KOBİ’lerin farkındalık seviyesini artırmayı hedefleyen buluşmada,  katılımcılara endüstri 4.0 kavramını nasıl okumaları ve yol haritalarını nasıl hazırlamaları gerektiği konusunda bilgiler verildi. Programın açılış konuşmasını yapan TEB KOBİ Bankacılığı Grubu Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, rekabetin firmalar düzeyinden bireyler düzeyine indiğine dikkat çekti.

4. SANAYİ DEVRİMİ

Sanayi devrimleri arasındaki değişimin hızlandığını söyleyen Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü ise değişime ayak uydurabilenlerin ise rekabet edebildiğini aktardı. Endüstri 4,0’ı uygulaya başlayan Almanya’dan örnekler veren Kütükçü, “Fiilen başlamış olan 4. Sanayi devrimini Türk sanayisinin ve insan kaynağı yapımızın dönüşümü için büyük fırsat olarak görmek gerekiyor. Yüksek nitelikli insan kaynağı ile ileri teknoloji üretmemiz gerektiği apaçık ortada. Orta gelir tuzağından kurtulmanın ve dünyanın ilk 10 ekonomisine girmenin başkada bir yolu yok. Dünya’da düşük ve vasat iş gücü kaynağına olan ihtiyaç hızla azalıyor. “diye konuştu. Türkiye’de önümüzdeki yıllarda nitelikli olmayan 500 bin kişini işini kaybedeceğini açıklayan Kütükçü, moral bozucu olmasına rağmen bir fırsatıda içerisinde barındırdığını ve tersine çevrilebileceğini bunun da Endistrü 4.0’a geçerek mümküm olduğunu ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.