1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İlk Ameliyat Rektör Şahin’den
İlk Ameliyat Rektör Şahin’den

İlk Ameliyat Rektör Şahin’den

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine kazandırılan 1. Ameliyathane Modülü’nde ilk ameliyat dün Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından gerçekleştirildi.

A+A-

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine kazandırılan 1. Ameliyathane Modülü’nde  ilk ameliyatı gerçekleştirdi.


Gerçekleştirilen ameliyattan sonra Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’e Ameliyathane ile ilgili teknik bilgileri veren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, 1.Ameliyathane Modül’ünün teknik ve mekanik özellikleri ile dünya standartlarında tasarlandığını söyledi. Yılmaz, “İçerisinde toplam 6 ameliyat odası bulunan ameliyathane DIN 19646-4 ASHREA (Ameliyathane Hijyenik Alan Standartları) gibi dünya standartları göz önüne alınarak projelendirilmiştir” dedi. 

Odalarda saatte 25 kez, temizden kirliye doğru hava değişimi olacak şekilde iklimlendirme sistemi kullanıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz; “%99.9 oranında hava sızdırmazlık sağlayan (partikül geçirmeyen) hepafiltre kullanılmıştır. HVAC (Streil Alan Havalandırma Sistemi) kontrolleri otomasyon üzerinden sağlanmaktadır. İklimlendirme standartları ISO-14.644 ‘e uygundur. Yan etkenler göz önüne alınarak her oda ayrı ayrı projelendirilmiştir” dedi. Kullanıcı isteklerine uygun tasarım ve malzeme seçimi yapıldığını belirten Yılmaz şunları söyledi; “Ameliyathane projesinin amacının, hasta güvenliğinin ve kolay iş akışının sağlanması, enfeksiyon kontrolünde, cerrahi ekiplerin performansında, araç -gereç kullanım ve veriminde başarılı ve kaliteyi üst düzeye çekecek bir mimari uygulanmasıdır. Ameliyathane içinde kirli alan, yarı steril alan ve steril alanlar net olarak ayrılmıştır. Yapı malzemeleri olarak partikül ve mikroorganizma kontrolünü asgari düzeye çeken malzemeler kullanılmıştır. Kapılar tam sızdırmaz özelliktedir.  Mekanik tasarım 3 odaya 1 santral düşecek şekildedir.”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise özellikle teknik özellikleri bakımından dünya standartlarında bir ameliyathanenin hastanemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bölge için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.