1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İlk İhtilâlin Sebepleri
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İlk İhtilâlin Sebepleri

A+A-

Bilindiği gibi Cumhuriyetten sonra demokratik seçim yoluyla gelmiş olan ilk iktidar 14 Mayıs 1950 seçimlerini kazanan ‘Demokrat Parti’ iktidarıdır. Ne var ki, muhalefette kalan partiler ve bu partileri destekleyen sivil ve resmi kuruluşlar, iktidarda bulunan, memleketi her türlü yokluktan varlığa çıkarmaya çalışan ve milleti eli oynar (yani eli para görmüş) hale getiren Demokrat parti iktidarını 1957 yılında yapılan erken seçimde de indiremedikleri için ihtilâlle indirebilme yolunu aramaya başlamışlardı.
Bunun için de her türlü iftira ve tezvir kampanyası alabildiğine sürdürülüyordu. Bununla da yetinilmeyip Üniversiteler başta olmak üzere neredeyse her kademe eğitim ve öğretim kurumlarındaki öğrenciler birbirlerine düşürülerek çeşitli oyunlarla ve birçok iftiralarla; özellikle de üniversite başta olmak üzere öğrencileri birbiriyle vuruşur hâle getirmişlerdir.
İstanbul Üniversitesi İçinde sağcı ve solcu olarak vasıflandırılan öğrenciler karşı karşıya getirilerek birbirleriyle kavga eder ve vuruşur hâle dönüştürülmüştür.
Bu durumu gören üniversite yöneticileri, bırakın güvenlik güçlerini çağırıp araya girerek öğrencileri birbirlerinden ayırmalarını istemelerini ve suçluları bularak cezalandırılmalarını talep etmelerini; asayişi temin etmek üzere gelen güvenlik güçlerini Üniversite kapısından içeriye bile sokmamak için direnmişlerdir. Çünkü onlara göre Üniversite dokunulmazlığı olan bir kurumdur. Binaenaleyh Üniversite Yönetimi istemedikçe hiç kimse oraya giremez. Onlar da güvenlik güçlerini çağırmadıkça ve gelenler de kendilerine izin verilmedikçe kapıdan içeriye giremezler.
Bu sebeple de bizzat Rektör asayiş güçlerinin karşısına dikilmiş ve vuruşan öğrencilerle güvenlik güçlerinin arasına girip güvenlik güçlerine karşı koymaya çalışmıştır. Güvenlik güçleri de onu dinlemeyince bu sefer Rektör Sıdık Sami Onar, başına bir sargı sararak yaralandığını ve kendisini güvenlik güçlerinin yaraladığını ileri sürmüş ve kavgayı körüklemiştir.
Sonunda asayişi temin etmek üzere getirilen ordu güçleri Beyazıt ile Sultan Ahmet Meydanı arasında konuşlanmış ve neticeyi beklemeye başlamıştır. Tabii bu arada öğrenci çatışmaları da eksik olmamıştır.

Ancak bu arada gerçekten olanlar değil, hayal ürünleri olan dedi-kodular, özellikle de iktidara karşı olan (zaten taraftar olan pek yoktu, olanların da sesi pek duyulmuyordu) basın organları tarafından yayılıyor, iktidara karşı olumsuz düşüncelerin yaygınlaşması sağlanıyordu.
Asılsız olarak her gün öldüğü söylenen öğrencilerin sayısı, açık artırmaya çıkarılmış gibi, basın tarafından artırılıyordu. Fakat bununla da yetinilmiyor ve tatmin olunmuyor, iktidara karşı olumsuz düşünceleri halkın arasında da yaygın hâle getirebilmek için, öldürüldüğü söylenen öğrencilerin ‘Et-Balık Kurumu’nda etlerinin kıyıldığı söylentisi de ayyuka çıkarılmış bulunuyordu.
Aslında ne öldürmenin ve ne de etlerinin kıyıldığı yaygarasının aslı faslı yoktu.
Bu arada önceden hazırlanmış bulunan ordu içindeki ihtilâlci grup da konunun yeteri kadar olgunlaştığını görerek 27 Mayıs 1960 günü Cumhuriyet döneminin ilk ihtilâlini gerçekleştirmişlerdi.
Günümüzde de iktidara karşı olanlar her türlü yolu deneyerek milleti iktidar partisinden milleti soğutamayınca, özellikle de yeni yapılan ve dürüstlüğüne karşı ağızlarını açıp konuşamayan muhalif partiler, epey zamandan beri denedikleri belden aşağı vurmayı bu sefer de ilk iktidarı indirmede kullanılan bir yolu tekrar denemeye kalkışmış görünmektedirler.
Yani Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde namaz kılan öğrencilere bazı öğrencilerin müdahalesi pek kendiliğinden olmuş ve boşuna yapılmış gibi görünmemektedir.
Atalarımız ‘su uyur, düşman uyumaz’ sözünü boşuna söylemiş olamazlar.
 

Bu yazı toplam 180 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.