1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İlkleri Konya’da başardık
İlkleri Konya’da başardık

İlkleri Konya’da başardık

Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, derneğin kuruluş hikayesini anlatarak, Türkiye’nin ilk en büyük kapasiteli barınağını ve il başıboş hayvan bakımevinin Konya’da olduğunu bildirdi

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya Valiliği’ne bağlı İl Çevre Müdürlüğü’ne giderek barınak kurulması hakkında öneride bulunduğunu söyleyen Sürmeli,  Kurum Müdürü Mehmet Bilgiç’in bu görevin belediyeye ait olduğunu belirttiğini ifade etti. Türkiye‘nin gündeminde olmayan barınak yapılmasını Belediye Başkanı Halil Ürün’e aktardığını belirten Sürmeli, dünyanın en mutlu çalışmasına adım attığını vurguladı.

img_3953.jpg
TÜRKİYE’NİN İLK, EN BÜYÜK KAPASİTELİ BARINAĞI

Ümit Sürmeli, çalıştığı Özel İdeal İlk Öğretim Okulu’ndaki doğasever öğretmen arkadaşlarının, velilerin, İl Çevre Müdürlüğü Çalışanlarının, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerinin  derneğe katıldığını ve Türkiye’nin ilk ve en büyük kapasiteye sahip, sahipsiz hayvan bakım evi için dernek tüzüğünü hazırladıklarını vurguladı. Dernek tüzüğü ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün‘ün karşısına çıktıklarına dikkat çeken Sürmeli,  Halil Ürün’ün, Ankara Yolu’ndan 300 metrekare içerideki araziyi derneğin kullanımı için protokol ile verdiğini ve alt yapıyla binaları belediyenin yaptığının altını çizdi.

TÜRKİYE’NİN İLK BAŞI BOŞ HAYVAN BAKIMEVİ

1996 yılında Türkiye’nin ilk başıboş hayvan bakımevini kurdurduklarını ve son 10 yılda her barınaktan bin köpek sahiplendirildiğini dile getiren Ümit Sürmeli,   hayvanlarda tek tip beslenme, uyuz ve egzama yapınca, İl Çevre Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi , Belediyeler ve Konya Valiliği arasında bir protokol imzaladıklarını bildirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, Karatay Belediyesi, Selçuklu Belediyesi ve Veteriner Fakültesince hazırlanacak mama rasyonunun  fabrikalarda yaptırılıp, sırayla  barınağa göndereceklerine dikkat çeken Sürmeli, böylece hayvanların yemek sorununun bittiğini kaydetti. Sürmeli barınağa ayda 50 ton kuru mama geldiğinden bahsederek, “Her yıl bir belediye, Konya‘nın 31 ilçesinde trafik kazalı ve hasta tüm hayvanların masraflarını ödüyor. İşçi veriyor. Barınağın ısınma, su elektrik, kısırlaştırma hizmetlerini de sıra ile yapıyorlar. Bu protokole tüm belediyelerimiz 2001- 2017 hiç aksatmadan uydular.” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.