1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. İlmi Şahsiyetinin Teşekkülüne Tesir Eden Amillerin Hulasası
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

İlmi Şahsiyetinin Teşekkülüne Tesir Eden Amillerin Hulasası

A+A-

Toplumları millet yapan özdeğerlerine sahip çıkmaktır. Bu öz değerlerimiz: Tarih, Din, Dil, Kültür, İlim, Teknik, sanat ve teknoloji yani bunların tümünün muhassalasıdır. Hususiyle, Türk ve İslam âlemine hizmet verenlere minnettarlık ve şükran borcumuzun ifadesi, gelecek nesillerin bu yolda geçmişlerine, ecdadına, birlik ve beraberliklerine, kendi kültürüne hürmetkâr ve bağlı olmalarına hizmet etmek toplumumuzun vaz geçilmez yani olmazsa olmaz değerleridir.

Bu değerler muvacehesinde Hadimi’nin, önceki mevzusunun maddelerinin 3.süne bakalım: 3- Memleketi olan Hadim de, okuyabileceği ilim ve irfan yuvası medreselerin ve müderrislerin bulunmuş olması, zamanının mühim ilim merkezlerinden biri olan Konya’ya gelme imkânı elde etmesi, onun için büyük bir nimet, bir şans’tır. Böylece, zamanında okuması adet olan ilimleri okuma fırsatı elde etmiştir. İstanbul’a gitme yolu da Konya’da açılmıştır.

4- Kendisinden önceki ve zamanındaki âlimlerin eserlerini tetkik etmesi, onda ilmi nosyonun teşekkülüne, önemli ölçüde yardımcı olmuştur. Bu cümleden olmak üzere İmam-ı Azam Ebu Hanife, Onun talebeleri, İmamı Mansur Matüridi ve bunların yolun da giden âlimlerin, kendisine akait ve fıkıh mevzuunda mühim tesirleri olmuş, kaynaklarında belirttiği gibi akait de ehlisünnet, amel de Hanefi mezhebi çerçevesinde kalmıştır. Asrında kendilerinden ilim tahsil edebileceği, bol miktarda, kuvvetli ilim adamları bulabilmiş ve hususi kabiliyetleri sebebiyle de onların özel, alakalarına mazhar olmuştur.
Önce kendi memleketi olan Hadimdeki, bilahare mühim ilim merkezlerinden biri olan Konya’daki, Hocaların ilimlerini öğrendikten sonra, zamanın en büyük ilim merkezi olan İstanbul’a gitme imkânına sahip bulunması da oradaki mühim şahsiyetlerden, mümtaz âlimlerden ilim almasına sebep olmuştur.

5- Öğrendiklerini, başta çocukları olmak üzere, talebeye öğretme imkânına kavuşması, ilminin pekişmesinin sebeplerinden biridir.

6- Bildiklerini eserlere, kitaplara geçirmesi, her söylediği sözün delilini de ortaya koymayı icap ettiğinden, onun ilminin kuvvetlenmesin de müessir olmuştur. Eserleri tetkik edildiğinde görülmektedir ki onları yazarken, bol miktarda referansdan, me’hazdan istifade etmiştir.

7- İki defa iki Osmanlı Padişahı tarafından İstanbul’a davet edilmiş olması ve birinin de hazır bulunduğu bir Ulema meclisin de ilmi bir mevzuu anlatma fırsatını ele geçirmesi, yine ilmi şahsiyetine tesir eden sebeplerdendir.

8- Onun geniş ilminin yanı sıra, ilmiyle amel etmesini ve takdire şayan bir tarzda takva, vera ve zühd sahibi olmasının, aklının ve kalbinin saflaşıp berraklaşmasında, başta tefsir, hadis, fıkıh, Usulü fıkıh, kelam ve tasavvuf ilimleri olmak üzere, diğer ilimlerde pek yüksek kudret ve kuvveti elde etmesinde mühim bir rol oynamış olduğunu da hatırdan uzak tutmamak gerekir.
Hulasa olarak ifade edelim ki, Hadimi’nin (Rahmetüllahi aleyh) hayatında ve eserinde, herkes için, istifade edilebilecek çok önemli hususlar bulunmaktadır. (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.