1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. İlmin Hakkını Vermelidir
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

İlmin Hakkını Vermelidir

A+A-

Âlim, hem mü’min hem âbit hem ârif olabilirse ne ala. Ama faziletli olan ilmiyle amil olan âlimdir. Âlim; Kur’an da tanımlanırken ve hadislerde anlatılırken “İsrailoğulları peygamberleri gibi ve şehitten üstün, Allah’tan en çok korkan” olarak tanımlanmıştır.
Âlim, ilminin hakkını nasıl verir ve fıkıh ilmine ihtiyacı Hadimi merhum şöyle izaha devam eder:
İlim talep etmek her Müslümana farzdır. Kim ilim talep etmek için çıkarsa, ilmini öğrenip, âlim olup memleketine dönünceye kadar o Allah yolundadır. Ancak şu kadar var ki, onun üzerine misak yani bir ahd vardır (ilminin hakkını vermelidir). Tıpkı peygamberler üzerine ilimlerini gizlemeyip açıklamaları lazım geldiği gibi. Yani onlar aldıkları gibi verdiler. İlim sahipleri de öyle olmalıdırlar.
Çünkü Allah Teâlâ senin sebebinle bir kişiyi hidayete erdirmesi, senin için dünya ve içindekilerden çok hayırlıdır, diye beyan edilmektedir. Kim ilimden bir babı, insanlara öğretmek için öğrenirse, onun için yetmiş Sıddık Nebi sevabı verilir”.
Aynı eserde geçen, Hz. Ali r.a. dan ve onlar ile alakalı şu sözler, ilmin kişiye kıymetinin nerede olduğunu bu hususun neresinde olduğunu anlatmak için çok önemli bir haslettir.
Buyurmuşlardır ki: “İlim maldan çok hayırlıdır. İlim seni korumak için bekler haristir. Sen ise malın harisi, bekçisisin. İlim hâkimdir. Mal ise ona mahkümdür (yani üzerine hüküm olunandır).
Ebu’l-Esved’den: İlimden aziz bir şey yoktur. Melikler (Padişahlar, hükümdarlar) insanlara hükmeder. Ulema ise Padişahlara, hükümdarlara hükmederler”.
İbni Abbas r.a.da buyurur ki: Davud oğlu Süleyman a.s. ilimle mal ve Melik’lik arasında muhayyer kılındı. O ilmi seçti. Fakat kendisine ilimle beraber hem mal ve hem de Melik’lik (Hükümdarlık) verildi.
Demek ki ilim demek sayısız ve hesapsız nimetlere kavuşmak demektir. Ebu’d-Derda hz.d en revayet olundu ki: Elbette ilimden bir mesele öğretmek bütün geceyi kıyam etmekten daha hayırlıdır. Öğrenen ve öğreten hayırda müşterektirler.
Diğer insanlar ise küçücük bir sinektir. Onlarda hayır yoktur. Onun için hadisi şerif de: “Ya öğrenen ol ya öğretici ol veya dinleyici ol. Dördüncüsü olma. Helak olursunuz” buyurulmuştur. Hz. Ömer r.a. da: Kim bir hadisi şerif söyler ve onunla amel ederse, işte onun için amelinin ecrinin misli vardır, buyurmuştur.

FIKIH İLMİNE İHTİYAÇ

Her Müslüman, fıkıh ilminde ihtiyacı olanı öğrenmeli. Zira Efendimiz (s.a.v.) bunun ehemmiyetini şöyle beyan buyuruyor:
“İbadette, Allah Teâlâ’ya dinde fıkıhdan daha faziletli bir şey yoktur”. Çünkü az amel, ilimle beraber çok olur. O halde, amelin sıhhati ilme muhtaçtır. Muhakkak az bir amel ilimle beraber çok olur. Cehaletle beraber çok amel menfaat vermez.
Camii Sağir da geçen hadisi şerif de geçtiği gibi “Amelin efdalı, Allahı bilmektir. İlim onunla sana menfaat verir. Amelin azı ve çoğu, onunla sana menfaat verir. Muhakkak cehaletle yaptığın az veya çok amel, sana menfaat vermez”.
Denildi ki: Hadisi şerif de! Amellerin en hayırlısı namazdır. İbadetin efdalı duadır. “İbadetin en efdalı Kur’anı Kerim okumaktır” Hadisi şerifi gibi. Menavi de geçen hadisi şerif de de: kıyamet günü, Allah Teâlâ ındinde en efdal kullar, derece bakımından Allahı çok zikr edenlerdir” buyurulmaktadır.
Burada en üstün ibadet Allah Tealayı zikirdir. Zikir, her saadetin başıdır. Reisidir. Belki, bedenler için hayat, insanlar için ruhtur. Ve insan için hayattan gayri önemli ve ruhun muadili bir şey varmı?
Bu hadisi şerifler, yukarıdakilere muarız değilmi? Denilirse;
Biz deriz ki evvela: Biz mukallidiz. Bizim huccetimiz, Fukaha’nın sözleridir. Her bir söz ki, onların sözlerinin manasına muhalif olan her şey karşısın da, biz onların Nassı’na yapıştırırız. Çünkü hadisi şerif onların kıyasına muvafıktır (uygundur). (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.