Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

İLTUTMUŞ

A+A-

      Delhi Türk Sultanlarındandır. Hindistan Evliyasının büyüklerinden Muınüddîn Çeşti ile büyük veli Şihabüddin-i Sühreverdî’nin sohbetlerinde henüz çocuk iken bulundu. Muıniddin-i Çeşti hazretleri, onun ilerde sultan olacağını mevzu etmişti.

      Sultan, Allah Teâlâ’nın huzurunda ağırlığını taşıyamayacağı mes’üliyetlerin, işitmeye tahammül edemeyeceği, izah etmeğe imkân bulamayacağı, şikâyetlerin ortaya çıkacağı kıyamet gününden çok korkardı. Bu yüzden, bir gün hocasının huzuruna giderek;” Allahü Teâlâ bana bir saltanat ihsan eyledi. Elbette ki, kıyamet günü bu ağır yükün hesabını soracak. O zor gün de sizin beni terk etmemeniz için yalvarıyorum.”dedi. Hace Bahtiyar Kâkî de, onun bu isteğini kabul etti. Yeni fetih edilen yerlerde, İslam medeniyetini simgeleyen eserler inşa edilerek, beldeler süslendi.(Türk sult,sh.290)

      KADI BURHANEDDİN AHMED

      Hanefî mezhebi fıkıh ve fen âlimi, kadı ve devlet adamı. İsmi, Bürhanedin Ahmet bin Şemseddin’dir. Babası Kayseri Kadı’lığı yapmıştır. Kadı Bürhaneddin, tahta geçince, şu yazılı buyrukları münadiler vasıtasıyla halka duyuruldu:

      “ Hiç kimse hak ve doğruluk hilafında bulunmayacak. Başka birine kötülük etmeyecektir. Halk arasındaki ihtilaflar, dini hükümlerin ışığı altında Müslüman kadı’lar tarafından görülecek ve bunların kararlarına kayıtsız şartsız riayet edilecektir. Hiç kimse, dinin emirlerine karşı harekette bulunmayacaktır.”

      Yazının diğer kısmında, her sınıf halkın haklarının korunması, iş gücü, ırz ve namus güvencesi ve vergilerin kaldırılması gibi hususlarda yer almaktadır. Kadı Bürhaneddin, Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler yazmıştır. Ayrıca devleti ve hayatı hakkında da eserler yazmıştır. Bezm-ü Rezm adlı eserinden başka, fıkıh ve usul-ü fıkha dair yazdığı ve Süleymaniye Kütüphanesi Ayasofya kısmında bir nüshası mevcut olan İksir-üs-seadet fi es-rar-il ibadet kitabıdır. Divanından sadeleştirilmiş birkaç beyt:

Bilirsin ki, günahım çok ilahî,

Ümidim senden ayruk yok ilahî

Dünyayı çok sınadık bir buy (koku) imiş,

Kamu âlem varlığı bir hay imiş.

Kaplan, arslan, ejderhalar cümlesi,

Ecelin kaynağında âhû imiş.(Kadı Bürhaneddin Divanı.)  (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.