1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. İMAJIMIZ ÖNYARGIYA DÖNÜŞMEDEN
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

İMAJIMIZ ÖNYARGIYA DÖNÜŞMEDEN

A+A-

Geçen sabah şehrin kaldırımlarını temizleyen temizlik görevlilerini görünce ister istemez bu kaldırımlar ne zaman bu kadar kirleniyor diye düşündüm. “Kim kirletiyor bu kaldırımları ülennn” diye bir film repliği denenebilir mi diye bu satırları yazıyorum!

 

Akşamdan sabaha bu kadar kâğıt, poşet ve benzeri çöpleri bu kaldırımlara kimler atıyor acaba bilmiyorum? Daha atacak bir çöp bulamadığım için birkaç gündür cebimde gezdirdiğim bir kâğıt parçasını bu yazıyı yazarken atabildiğimi söylesem belki inanmazsınız?

 

Şehrimizin sahip olduğu tarihi mirasın bu şehrin mensuplarına bazı sorumluluklar yüklediğini düşünüyorum. Tanıdığı ya da gördüğü birkaç Konyalıya bakarak Konya hakkında genelleme yapmak gibi bir yanlışın daha ötesinde, Şehrimizin milli ve manevi kimliğinden ötürü taşıdığımız değerlere karşı da (haksız da olsa) olumsuz bir algıya neden olma endişesi taşımalıyız.

Bu girişi yapıp kapıyı hafif araladıktan sonra gelen ışığın da faydasıyla esas sorumuzu sorabiliriz: “İmaj her şey midir?” Bu soruya doğrudan bir genel geçer cevap vermek öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü bazen algı bilginin ötesine geçebiliyor, bilişim ve internetin dünyayı küçültse de toplumların kolaylıkla yanlış bilgilerle yönlendirebildiğine defalarca şahit olmuşuzdur. Böyle olunca imajın ihmal edilemeyecek bir konu olduğunu düşünmeliyiz.

 

Konya gibi dünyaca tanınan sürekli yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan bir kentin de maddi beklentilerin dışında manevi mirasına da layık bir kimliğe bürünmesi şehrimize gelen misafirler üzerinde çok olumlu etkileri de olacaktır.

Birkaç gündür cebimde gezdirdiğim çöpe atılacak kâğıttan yeni kurtulmuştum. Bazıları ise çöp aramak bir yana doğrudan bulunduğu çevreye rahatlıkla çöp atabiliyor. Bu rahatlık ve vurdumduymazlık gerçekten çok ürkütücü ve tehdit edicidir.

 

Sadece okuldaki eğitimle çözülebilecek bir sorunla karşı karşıya olmadığımızı anlamak için allame olmaya gerek yoktur. Bütün bir şehir doğru davranışları takdir ederken yanlış davranışlarda bulunanlara da gerekli uyarı veya bilgilendirme yapılmalıdır. Bunun için ahlak ve terbiye konusunda çocuklara model olmalıyız.

 

Bunu yabancılara karşı hoş görünmek için değil müslüman bir ahlaka sahip olduğumuz için yapmalıyız. Yabancılar bana, sana veya bize bakarak islam hakkında kanaat edinmektedir. Küçük bir jest, güleryüz veya iyilik birisinin hidayetine vesile olursa ne güzel ya da tam tersi olduğunu düşünelim. Kaba bir hareketimiz ilgi duyan birisini dinimizden soğutacaktır.

 

Bu bilgiler imajın önemine işaret etmektedir. Konya da tarihteki ağırlığına yakışır bir kimliğe layık bir şehirdir. İmaj her şey demek değil dersek kendimizi kandırmış olacağız. Evet imaj önemlidir, temizlikten trafik işleyişine kadar her konuda ciddi bir konudur. Şehrimizde bu konuda güzel çalışmalar yapılmakla beraber özellikle trafik konusunda daha çok çözüm geliştirilmelidir. Bu bilgiler imajın önemli olduğunu göstermektedir.

Selam ve dua ile.

 

Bu yazı toplam 977 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.