1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İmam hatip düşmanlığı nereye kadar?
İmam hatip düşmanlığı  nereye kadar?

İmam hatip düşmanlığı nereye kadar?

Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, İmam hatip liselerinin üniversite sınavında başarısız olduğu algısının yanlış olduğunu ifade etti.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Üniversite yerleştirme sınavlarının açıklanmasının ardından imam hatip liselerinin istenilen seviyeye gelemediği ve sınavlarda başarısız olduklarıyla ilgili tartışmalar arttı. İmam hatip liseleri üzerinden başlatılan bu tartışma hakkında değerlendirmelerde bulunan Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, imam hatip liselerinin istenilen seviyeye henüz gelemediğini ama başarısız da olmadığını bildirdi. İmam hatip liselerinde oluşan kitleselleşme yüzünden başarı oranının düştüğünü kaydeden Başkan Metin, “Genel Liseler arası üniversiteye yerleştirme ortalaması yüzde 20’ler civarında, imam hatip ortalaması da yüzde  20 civarında. Liselerde lisans düzeyinde yerleşme yüzde 11 iken, imam hatip liselerimizde yüzde 18’dir. Bunun neresi başarısızlık!” dedi.

TEOG ÖNCESİ ALGI OPERASYONU

Pazartesi günü başlayacak olan TEOG 1. Nakil süreci öncesi veli kararlarının etkilenmesi ve başarılı öğrencilerin imam hatip liselerine kayıt yapmasını engellemek için ‘İmam hatipler başarısızdır’ algısı gerçek değildir ifadelerini kullanan Başkan Metin, bu algının toplumsal mühendislik çalışması olduğuna dikkat çekti. Başkan Metin, “İmam Hatiplerimiz genel eğitim sistemimizin bir parçası olarak genel eğitim sistemimiz ne kadar başarılı ise o kadar başarılıdır veya ne kadar başarısız ise o kadar başarısızdır. Çünkü genel eğitim sisteminin bir parçasıdır.  Bir başka boyutta da; imam hatiplerimiz akademik anlamda başarı iddiası olsa da asıl iddialı olduğu alan; Bizi Biz yapan değerlere sahip çıkma, şahsiyet sahibi insan olma idealidir. Yalnızca bu iddia bile imam hatibe canlarımızı göndermek için yeterlidir” şeklinde konuştu.

imam-hatip-liseleri-ilk-nasil-acildi-h1463508497-da9437.jpg
BÜYÜK BİR KRİZİN HABERCİSİ

Üniversite yerleştirme sınavlarında ön lisans düzeyindeki yükseköğretim kurumlarını tercih eden öğrenci sayının az olduğuna dikkat çeken Başkan Metin, bu büyük bir krizin habercisidir ifadelerini kullandı. Başkan Metin, Ön lisans düzeyinde yükseköğretim kurumlarının bu hususa kafa yorması gerektiğini savunarak şunları söyledi: “Acilen hizmet ve sanayi sektörünün ara eleman ihtiyacında kritik role sahip bu ön lisans yükseköğretim kurumları işgücü talebine dayalı bir analiz yaparak hizmet ve sanayi sektörünün hangi nitelikte işgücüne ihtiyacı olduğunu tespit etmeli ve öğretim programlarını bu çerçevede yapılandırmalıdır. Ön lisans Yükseköğretim kurumlarımızın statü sorununa da bir çözüm üretilmelidir. Ek olarak KOSGEB gibi desteklerden Ön lisans mezunları öncelikli yararlanmalıdır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.