1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. İMAM-HATİP OKULLARININ BUGÜNÜ
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

İMAM-HATİP OKULLARININ BUGÜNÜ

A+A-

Ülkemizde eğitim zorunlu olup ilk okul 4 yıl, orta okul 4 yıl ve lise eğitimi de dahil 4 yıl olmak üzere toplam da 12 yıldır. Bununla beraber zorunlu eğitim bir yıllık isteğe bağlı ana sınıfı eğitiminden sonra başlamaktadır. İlk kademe olarak kabul edilen ve dört yıl süren ilk okul eğitiminden sonra beşinci sınıftan itibaren orta okul eğitimi başlamaktadır ve sekizinci sınıfa kadar devam etmektedir. Bu aşama da okullar, Orta Okul, İmam Hatip Orta okulları adları altında ikiye ayrılmış durumdadırlar. Veliler çocuklarını normal orta okul veya imam hatip orta okullarına göndermekte seçme hakkına sahiptirler yani hürdürler.
İmam Hatip Okulları(Orta ve Lise):
a- Devlet tarafından açılmış olan ve yasalarla koruma altına alınan okullardır.
b-Bu okullar da; eğitim ve öğretim devletin destek ve gözetiminden yürütülmektedir.
c-İmam Hatip Liseleri ise, Lise eğitimine ve toplumsal hayata (ammeye) hazırlık amacıyla yani üniversiteye hazırlanırken, toplumun asgari dini sorunlarını giderebilecek ara eleman yetiştirme amacıyla açılmış olan bir meslek lisesidir.
d-Türkiye Cumhuriyeti genel eğitim sisteminin vaz geçilmez birer unsuru haline gelmişlerdir.
e-Fen ve toplumsal (amme) ilimlerle beraber dini ilimlerin çağdaş yöntemlerle verildiği kurumlar halindedir.
f- Bu okulların yönetici ve eğitici kadroları, üniversite mezunu ve tecrübe sahibi insanlardan oluşmaktadır.
İmam Hatip Okulları(orta okul ve lise), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan ve Türkiye Cumhuriyeti Eğitim Sistemi içerisinde özel bir konuma sahip olan bir devlet okullarıdır. Bu okullarda uhrevi(dini/manevi) ilimlerle beraber sayısal ve sözel derslerinde zorunlu olarak okutulması yönüyle diğer orta ve liselerden ayrılmış durumdadırlar.
İmam Hatip Orta Okulları ve Liselerinde, diğer orta okullar ve liselerle aynı programlar uygulanmaktadır. İmam Hatip Orta Okullarında diğer orta okullara göre şu farklılıklar vardır: 
Ülkemizde ki bütün orta okullarda; Arapça, Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler dersleri seçmeli ders kapsamına alınmış olarak okutulmaya devam edilmektedir.
İmam Hatip Orta Okullarında ise yukarıda saydığımız ismi geçen bu dersler müfredatta zorunlu olarak okutulan dersler arasında yerlerini alırlar. İmam Hatip Orta Okullarından mezun olan öğrenciler ise devletin belirlediği ölçüt sistemleri ile aldıkları veya yapmış oldukları derecelere göre başta Anadolu İmam Hatip Liseleri olmak üzere bütün liselere kayıt yaptırabilme hakkına sahiptirler.
Bu okullar da yüzde 70-75 oranlarında bilim ve kültür dersleri, yüzde 25-30 oranlarında da İslam İlim dersleri Dersleri okutulmaktadır. Bu oranlar öğrencilerin seçmeli ders tercihlerine göre küçük oranlarda değişme göstermektedir. Bu seçmeli derslerden bazıları ise şöyle sıralanabilir. Arapça(Metin ve Mukaleme), Hadis Metinleri, Tefsir okumaları, Fıkıh okumaları; İslam Bilim Düşünce Tarihi, Hüsnü Hat, Osmanlı Türkçesi vb. 
Bu okullarda okutulmakta olan Bilim Kültür Dersleri ise şöyle sıralanmaktadır: Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Felsefe, Mantık, Yabancı Dil(genelde İngilizce), Psikoloji, Sosyoloji, Görsel sanatlar, Beden Eğitimi vb.
Bu derslerin oranları genelde yüzde 70-75 oranlarını oluşturmaktadır.
İslami İlim dersleri ise; Kur’an-ı Kerim, Arapça, Siyer, Temel Dini Bilgiler, Fıkıh, Hadis, Tefsir, Akaid ve Kelam, Dinler Tarihi, İslam Kültür Medeniyeti, Hitabet, Mesleki Tatbikat, İslam Tarihi vb.
Bu derslerde genelde yüzde 25-30 oranlarında verilen derslerdir.
Kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı açılan İmam Hatip Liselerinin yanı sıra, bu imkanın olmadığı yerlerde velilerin özgürce tercihlerine göre ayrı ayrı kız ve erkek sınıfları oluşturulabilmektedir.
Bu okullardan mezun olan öğrenciler, üniversiteye giriş sınavında aldıkları puan ortalamasına göre diledikleri Üniversiteye kayıt yaptırma iznine sahiptirler. Bu okullardan mezun olanlar ise, şimdiye kadar daha çok Hukuk, Mühendislik, Tıp, Mimarlık, Eğitim ve İlahiyat Fakültelerini tercih etmişlerdir.
Diyanet İşleri Başkanlığı ile oraklaşa yürütülen bu projede, bünyesinde hafız öğrencilerin eğitim gördüğü İmam Hatip Liselerinde öğrencilerin tamamı özel bir eğitime tabi tutulmaktadırlar. Bunların bir kısmında öğrencilerin tamamına İmam Hatip Okulları bünyesinde ulaşmaktadırlar. Yani hafız olmaktadırlar.
Hafızlık eğitimine katılmak isteyen öğrencilere hafızlıklarını iki yılda bitirmelerine yönelik olarak özel bir program uygulanmakta olup hafızlık eğitimi alan öğrencilere yönelik aylık/karşılıksız burs desteği sağlanmaktadır. Bu öğrenciler hafızlık eğitimleri esnasında diğer okul derslerini de almaktadırlar. 
İçerisinde bulunduğumuz bu çağın şartlarını karşılamaya yönelik olarak sayısal ve sözel derslerin, İslam İlimleri Dersleriyle beraber yürütülmesi toplum tarafından büyük bir kabulle karşılanmıştır.
Bugün Türkiye İmam Hatip Liselerinden mezun olan pek çok akademisyen, devlet adamı, doktor, hukukçu, noter, bürokrat, uzman ve federasyon başkanı, vekil, cumhur başkanı bulunmaktadır.
Son yıllarda diğer ülkelerin uluslarından da İmam Hatip Liselerine yoğun bir talep bulunmaktadır. Bugün uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesinde 73 ülkeden öğrenci bulunmaktadır.
Suriyeli öğrenciler İmam-hatip Orta okulu ve Liselerinde, Bakanlık bünyesinde yine Suriyeli Uzmanlar tarafından hazırlanan ve Suriye tarihi ve kültürünü kapsamlı olarak anlatan Suriye Halk Kültürü, Arap Dili ve Edebiyatı gibi Arapça programlar da sunulmaktadır.
İmam Hatip Okullarında eğitim ücretsiz verilmektedir. Veli isteği olması halinde öğrenciye yatılı eğitim imkanı da sağlanmaktadır.
İmam Hatip okullarında kayıt için Suriyeli öğrencilerden istenen belgeler ve şartlar şöyledir:
a-İlk okul diplomasına sahip olmak
b-On dört yaşını geçmemiş olmak
c-Geçici EğitimMerkezlerinde(GEM) 4. sınıfı bitirdiğini gösterir belge.
d-İl Milli Eğitim Müdürlüğü Denklik Bölümünden alınacak denklik belgesi
e-Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen yabancılar için kimlik sahibi olmak(Yabancılar için valiliklerde ki Göç İdaresi den alınabilir).
İmam Hatip Liselerine Kayıt İçin Suriyeli Öğrencilerden istenen belge ve şartlar:
1-Orta okul diplomasına sahip olmak
2-On sekiz yaşını geçmemiş olmak
3-Sekizinci sınıfı bitirmiş olduğunu gösterir belge
4-İl Milli Eğitim Müdürlüğü Denklik Bölümünden alınacak denklik belgesi
5-Bekar olmak
6-Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen yabancılar için kimlik sahibi olmak..
Fi Emanillah!...

Bu yazı toplam 1238 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.