1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. İmami Azam Rahmetüllahi Aleyh
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

İmami Azam Rahmetüllahi Aleyh

A+A-

Tarih ilmi, insanın fikri terbiyesine, medeni faziletine hizmet eden hakiki bir vasıtadır. Bugünü anlama, gelecek için hazırlanmak iyi bir tarih bilgisine bağlıdır. Bizlere yakışan, sahip olduğumuz değerlerin şuurunda olmamızdır.

Her nesil, yetişmekte olan nesil ile geçmiş arasında bir köprüdür. Aradaki mesafe iyi değerlendirilmediği takdirde, tarihi olan gerçeklerle, çağdaş olanlar arasında köprü kurulamaz ve insanlık büyük bir boşlukta savrulmaya mahküm olur. O boşluğa savrulmamak için buyrun tarihi şahsiyetlerimizi çok iyi anlama manasında Hanefi fıkhı İmamı, İmamı Azam r.a.den başlayalım.
İmamı Azam Hanefi fıkhı okyanus gibidir. Fıkıh tarihi ve İslam’da fikir cereyanlarını en güzel anlatan ve yaşayan büyük İmam İMAMI AZAM R.A.dir. Fıkıh ve usulü fıkıh da geçen çetin bahisleri öğrenmek isteyenler bu büyük imamın eserlerini iyi ve çok okumalıdırlar. Sağlam akidelere sahip olmak isteyenler yine Ebu Hanife r.a.i çok iyi tetkik etmelidirler.
Yüce Allah, ümmeti Muhammede, o büyük imamın verdiği hizmet şuurundan cümle Müslümanların evladına ihsan ve ikram buyursun.
Onun şahsiyetini anlamak için hayatını okuyup incelemek lazım. Hakikati bulmak isteyen onun hayatının üzerinden perdeleri kaldırmalı, onu saran gölgeleri silip ışıkları açmalıdır. Onun ruhunu, düşünce tarzını açıklamak ve çağdaşları ile aralarındaki fikir münakaşalarını belirtmelidir.
Sonrada onun dini akidesi ve siyasi kanaati hakkında incelemekte çok büyük faydalar vardır. Çünkü o büyük mütefekkirin siyasi düşüncelerinin, hayattaki prensipleri üzerinde tesiri olmuştur. Bu cephesini anlatmak şahsını, hayatını, kalbi ve fikri ile çok sıkı bir şekilde bağlı olduğu tarafı ihmal edilmemiş olur.
Onun inanç ve dini akideleri, yaşadığı o asra hâkim olan görüşlerinin özüdür. İnsanın malik olduğu ve elinin altında bulunan malların tasarrufuna dair bablar, insan irade hürriyetine alakadardır. Tüccarlar ve ticaretle alakalı fıkıh kısımları, tevliyet, selem ve murabaha babları hep bu kabildendir.
İnsanın akli muhakemede hürriyetini, Pazar, ticaret emniyetini anlayışını vesaire meseleleri güzel kavrayabilmek, Ebu Hanife r.a.in eserleri ve hayatını öğrenmekle kabil olacaktır.
İmam-ı azamın bıraktığı o fikir servetinde, ilim mirasında onun mezhebine tabi olanlar, o servet ve mirasın kıymetini çok iyi bilebilirlerse onun parlak ilim zekâsının kıymetinden faydalanırlar.
Bu ve benzeri hususları ve meseleleri çok iyi kavrayabilmek için Hz. Allahın tevfikını temenni ederiz. Çünkü Tevfik olmazsa hedefe ve gayeye varamaz kişi. Duamız, niyazımız budur bizim.(devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.