1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. İmamlarımız!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

İmamlarımız!

A+A-

Elhamdülillah Müslüman bir ülkedeyiz ve inancımızı gönlümüze göre yaşama, dini görevlerimizi yerine getiriyoruz.
Eğer düşman istilası altında olsa idik, ülkemiz işgal altında olsa idi, bu görevimizi yerine getiremez, getirsek bile sıkıntılı olurdu.
Türkiye’de halkımızın yüzde 99.5 u İslam’a inanmış kişiler. Belki İslam’ın şartlarını hepimiz tam olarak yerine getiremiyoruz ama, yinede kimse İslam olmaktan sıkıntı duymamaktadır. İnanç özgürlüğümüze kimse karışamaz.
Bütün bunlar ülkemizdeki rejimin nimetleridir. Belki Osmanlı döneminden sonra yeni kurulan Cumhuriyet döneminde tek partili dönemde bazı sıkıntılar yaşanmıştır ama, onlar artık geride kaldı. Bugün bu konuda kimsenin sıkıntısı yoktur.
Ülkemizde insanlara bu düzeni sağlayanlardan Allah razı olsun.
Şimdi gelelim bizim bugünkü imamlarımıza…
Geçmişte imamlarımızın büyük bölümünün maaşını köylüler, mahalleli karşılardı. Devletimize Allah zeval vermesin, bugün en ücra köyümüzde bile cami imamlarının maaşını devletimiz karşılamaktadır. İmamlarımız kimseye eğilip, bükülme zorunda kalmamaktadır.
Bu imamlarımız insanları bilgileri dahilinde aydınlatır, cenaze yıkar, namaz kıldırır, çocuklarımıza namazlıklarını öğretirdi. Allah o gibi imamlardan da razı olsun. Bugün ise kadrolu, maaşlı imamlarımızın pek çoğu bunları ya yapmamak için çare aramaktadırlar, ya da yapmamaktadırlar.
Bugün duyuyoruz. Kulağımıza geliyor. İstisnaları bir kenara bırakırsanız fazla mesai isteyen imamlar bile var. Sormak lazım. O zaman sormak lazım. Acaba 5 vakit namazı kıldırmak için yasal mesainizi dolduruyor musunuz?
Bazı cami imamları, vaktin ezanı okunuyor, ondan sonra bir zahmet camiye teşrif ediyorlar. Pazar günleri camiye gelmiyorlar. Cemaat içinden muktedir olanlar ya da müezzin namaz kıldırıyor. Elbet imamlarda insan. Onların da ihtiyaçı vardır. Buna bir şey demiyorum ama, sadece 657 ye tabiyiz diye gelmeyenleri de garipsiyorum.
Ben yıllardır Selçuklu ilçesinde Cumhuriyet Mahallesinde ikamet etmekteyim. İşimin elverdiği ölçüde ve yetişebildiğim kadarıyla mahallemizin en eski camisi olan Mevlana Camisine ibadetimi yapmak için gitmeye çalışırım. Birçok imam gördük. Mahallemizde iz bırakan imamlarımız oldu. Bunlar içinde olumlu olanları da var. Olumsuz iz bırakanlarda var. Mesela mahallemizde Mustafa Çiftçi hocayı arayanların sayısı oldukça fazla.
Geçtiğimiz Cuma akşamı Yatsı namazına mahallemizde kılmaya yetiştim. Mevlana Camiinde ezanın okunmasında 10 dakika vardı. Camide birkaç cemaat. Hoca efendi yok. Ezan okunmak üzereyken camiye geldi.
Cemaat istiyor ki :
Hiç değilse Cuma akşamları ve Cuma günleri İmam efendi 15 dakika önce gelse de bir Yasin_i şerif okusa, yada insanları aydınlatacak vaaz-ı nasihatta bulunsa…
Bunu bana söylediler. Bende bu satırlarda sizlerle paylaşıyorum. Bu konuda gerek İl müftülüğü, gerekse Selçuklu müftüsünün duyarlı davranacağını umuyorum. Tabi ki amacımız kimseyi incitmek, şikayet etmek değildir. Görevini layıkıyla yapanların her zaman yanındayız. Konya’mızda bu tür camilerimiz garip kalmaz, cemaatleri de insanlık için, dinimiz için bir şeyler dinler öğrenirler.
 

Bu yazı toplam 196 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.