1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İMAMOĞLU'NUN FERYADINI HERKES DUYMALI
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İMAMOĞLU'NUN FERYADINI HERKES DUYMALI

A+A-

Demokrasinin en büyük özelliği iktidarların halkın tercihi ile belirlenmesidir. Bu sistem de “ebedi iktidar” veya “ebedi muhalefet” yoktur. Bu günün iktidarı yarının muhalefeti, bu günün muhalefeti de yarının iktidarıdır.  Muhalefette iken bol keseden atan, yapılan her şeye bir kulp takan,  partiler, liderler yazarlar,  kurumlar, yarın iktidar olduklarında anı şeyin kendilerine de yapılacağını akıldan çıkarmalılar. Tabi aynı durum iktidarda olanlar için de geçerlidir. Onlar da : “Güç bende ”  diyerek kendisine verilen gücü,  muhalefetin, halkın aleyhine kullanmamalı. Çünkü yarın muhalefete düşünce aynı şey kendi başına gelir.  Maalesef dünya  bu olgunluğa henüz tam erişmiş değil.    

YARIN İKTİDAR OLACAKMIŞSIN GİBİ MUHALEFET YAP

Günümüzde idareci olmak,  eskiye göre o kadar zor ki. Niye, çünkü iletişim öyle bir noktaya geldi ki… Herkesin elinde bulunan cep telefonu adeta bir gazeteye, adeta bir sosyal bombaya dönüştü. Her vatandaş adeta bir muhabir bir televizyoncu haline geldi. Sosyal medya sitelerini kullanan milyarlarca insanı kontrol etmek imkânsız. Bu gün normal bir insan, dünyanın herhangi bir yerinden herkese sesini duyurabilir,  düşüncesini aktarabilir. Bir yalanı, bir yanlışı kısa bir sürede tüm dünyaya yayabilir. Bu yüzden günümüzde yönetici olmak, devleti yönetmek çok ama çok zor bir görev haline geldi. Bu gerçeği iktidarlar zaten yaşıyor. Yarın iktidar olmaya hazırlanan muhalefet de bunu bilmeli. Böyle bir ortamda biz sade vatandaşlara düşen görev ise,  attığımız, paylaştığımız mesajların bu dünyadaki sorumluluğunu unutmamak, ahiretteki vebalini de akıldan çıkarmamaktır.

ALINCA “NİYE ALDIN?” SALINCA “NİYE SALDIN?”

Yukarıda söylediğim mücerret fikirleri müşahhas birkaç örnekle somutlaştıralım. Türkiye’de muhalefet ve muhalif olan kurum ve kişiler,  yıllardır çoğunluğu Suriye, Irak, İran, Afganistan kökenli mülteciler için; ”almayın! Gönderin! Alemin zengini biz miyiz…? Gibi sözlerle iktidarı eleştirdiler.Gün geldi (34 şehit hadisesinden sonra) iktidar, “ sınırlar açıyorum. İsteyen istediği yere gitsin.” Dedi. Bu karardan sonra muhalefetin ne söylemesi lazımdı? “Ha şöyle yahu! Biz yılladır böyle diyorduk. İktidar nihayet doğruyu yaptı…”  demesi değil mi?  Evet. Lakin hepimiz gördük ki muhalifler;” İnsan haklarına aykırı iş yapıyorsunuz? Bu garipleri sınırlara niye yığdınız? Mültecileri Avrupa’ya karşı siyasi pazarlık unsuru olarak kullanmazsınız…” Diye bağırmaya başladılar. Suriye ile Rusya ile yakınlaşınca ;”Eksen kayıyor” ,  yalnız hareket edince; “ tek kaldık”  ABD ye yaklaşınca; “ NATO'nun ne hayrını gördü ki …”   Dün büyük hastaneler yapınca, “ bu kadar hastane israf değil mi?”  Bu gün, “ niye fazla hastane yapmadınız.”  Yardım kampanyasından önce, “ liderler, vekiller,” niye yardım yapmıyor?” Yapınca, “ devlet halktan yardım beklemez”

Bu tavır çok yanlış.  Bu yanlışlığı, İBB başkanının  fox tv deki feryadı gösterdi. İmamoğlu,  “dolu otobüslerle”  ilgili, “Eğer siyaset buysa; lanet olsun siyasete. Siz de yaşıyorsunuz; efendim troller, şunlar bunlar… Ya bu nedir Allah aşkına ya! Kendi partimde bu işi yapan, bu şekilde davranan kim varsa, ben onla mücadele edeceğim…”

İşte gerçek bu: İktidarı ölçüsüz, kontrolüz,  yalan ve yanlışla yıpratmak isteyen kişi ve kurumlar İmamoğlu’nun bu feryadına kulak versinler. Türkiye’de yaşayan bizlerin birbirine güveni ne kadar azalırsa huzurumuz o kadar kaçar. Buna en büyük örnek şu: Bakın bu gün Virüs sebebi ile Halk, devletin kararına uyarak Camilere gitmiyor. Başka bir iktidar böyle bir kararı rahatça alabilir mi? Güven. İşte güven duygusunun önemi. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.