1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. İmar Barışı mağdurlarının evleri yıkılmaya başlandı
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

İmar Barışı mağdurlarının evleri yıkılmaya başlandı

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 3194 sayılı Kanunun geçici 16’ncı maddesi imar mevzuatına aykırı yapılan yapıların kayıt altına alınması için ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilmesi uygulaması başlatılmıştı.

Yapı Kayıt Belgesi uygulaması 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskân sorununun çözülmesi için hayata geçirilen İmar barışı uygulaması için başvurular 8 Haziran 2018 tarihinde başlamıştı.

Bu süre uzatmalar yapılarak 31 Aralık 2019'da sona erdi.

Başvurular bittikten sonra 2020 yılına girildiğinde bu seferde verilen Yapı Kayıt belgelerinin iptal işlemleri başlatıldı.

İmar barışı uygulamasından yaklaşık 10 milyon vatandaş faydalandı. Devletin kasasına 19 milyarın üzerinde bir rakam girdi.

Bu yasanın 31 Aralık 2017’den önce yapısı olanları kapsaması sebebi ile bu tarihten sonra yapılan yapılar için belediyelerin yıkım kararı aldıklarını hatta binlerce yapının da yıkım işleminin yapıldığı biliniyor

İmar barışı amacıyla yapılan 10 milyon başvurunun yaklaşık olarak 2.5 milyonunun iptal edilmesi bekleniyor.

Yapı Kayıt Belgesi iptal edilen yapılar, kaçak yapı statüsüne girdiğinden ilgili yapılar yıkım ve para cezasıyla da karşı karşıya kaldı.

Ülkemizin içinde bulunduğu koronavirüs vakası sebebi ile eğitimin bile uzaktan yapıldığı ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde bu yıkımların yapılması kime ne fayda sağlayacak?

Bu yasadan yararlanan yüzbinlerce vatandaşlar kıt imkânlar ve bir kısmının da borç ile yaptıkları evlerinin yıkılmasından kimseye bir fayda sağlamadığı açıktır. Zira bu kadar emek ve milli servet çöpe gitmektedir.

Bu yapıları yıkıp yüzbinlerce insanı mağdur etmek yerine çözüm bulmak bu kadar zor mu?

Bu ülkede bürokrasinin hatalarının bedelini neden hep siyasi iktidarlar ve vatandaş öder?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri imara aykırı yapılarla ilgili denetimlerine hız verildiğini açıklamış keşke bu hızı müracaatlar yapılırken verselerdi.

Yapılan denetimler sonucunda da yapı kayıt belgesiyle ilgili mağduriyet yaşayanların sayısı arttı.

Bu denetimleri yapan çevre şehircilik il müdürlükleri nedense başvuru esnasında hiçbir işlem yapmayıp parasını tahsil edip yapı kayıt belgesini verdikten sonra vatandaş elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini olup evlerine oturduktan sonra pardon biz size belgeyi yanlış verdik iptal ediyoruz demeleri ve bu hatalarının bedeli vatandaşa ödetmeleri anlaşılır gibi değildir.

Çevre Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının başvuru döneminde denetim yapmayıp daha sonra Google’dan veri alarak tespit yaptıklarını söylemeleri de başka bir hatadır.

Mağduriyetler yaşayan vatandaşlardan kimi doğup büyüdüğü köyündeki arazisine, kimisi de babasından kalma toprağına başını sokacak bir ev yaptı. Tapulu arazilerine kurdukları yuvaları şimdi bir kısmı yıkıldı bir kısmı da yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Paralarını yatırıp belgelerini alıp şimdide yıkımla karşı karşıya kaldığını söyleyen mağdurlar hükümetin bu mağduriyetin farkında olduğunu ve bu duruma acil bir çözüm bulunması daha fazla insanın mağdur edilmemesini istemektedir.

Bu kurumların yaptığı uygulama sebebi ile Belediyeleri vatandaş ile karşı karşıya getirmektedir.             

İmar barışı mağdurlarının beklentisi 31 Aralık 2019 olarak güncellenmesini yapı belgelerinin tekrar verilmesi talep etmektedirler.

İmar barışı kapsamında mağdur olan vatandaşlar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’den ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’dan seslerinin duyulmasını ve sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

Vatandaşlar gerekirse yeniden yapı kayıt belgesinin bedelini ödemeye razı olduklarını yeter ki evlerinin yıkılmamasını istemektedirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum