1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İMF’yi Göndersen de PKK’yı Bitirsen de
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İMF’yi Göndersen de PKK’yı Bitirsen de

A+A-

Toplumsal olaylarla ilgili yazı yazmak netameli bir iş. Çünkü bu gibi hadiselerde çoğu zaman gerçekle yalan, doğru ile yanlış birbiri içine öyle girer ki ayırt edene aşk olsun. Yaşadığımız tecrübeler göstermiştir ki toplumsal olaylarda bize “gerçek budur” diye anlatılan (yutturulan) görüşler hiçte öyle değilmiş. 12 Eylülden önce Ülkücülere ve bazı sağ görüşlü gruplara göre SSCB ve Çin Türkiye’ye komünizmi yerleştirmek üzere idiler. Komünizm ise ahlaksızlığın, dinsizliğin, töresizliğin kaynağı, milletin baş düşmanıdır. Bu nedenle “başı nerde görse ezilmeli” dir. Solculara göre ise (ki bunların onlarca fraksiyonu vardı) “Emperyalizm ülkeyi işgal etmiş! Halkı eziyor. Halklar bu zulme, bu sömürüye, bu faşizme karşı uyandırılmalı ve yurtsever gençliğin önderliğinde direnmeli, savaşmalı.”

Bu masumane ve görünüşte çok iyi, pek güzel görünen fikirlerin tesiri ile gençler birbirine girdi ve maalesef 5000’ e yakın taze fidan toprağa verildi. Yıllar sonra anlaşıldı ki ne komünizm ülkeye girmek üzere ne de halk emperyalizme karşı direniş halinde. Sadece silah tüccarları, sadece büyük devletlerin ajanları Türkiye’yi, Türk halkını ve Türk devletini diz çökertmek için oyunlar oynamış, biz de bu tuzaklara fena düşmüşüz. 12 Mart, 28 Şubat, 27 Mayıs, 12 Eylül hep aynı taktiklerle sonuç aldı. Şimdi de aynısını mı deneniyor acaba?
10 Yıllık İstikrar Ve Güven Yıkılmak mı isteniyor?
Bu iktidarın yaptığı elbette bazı eksikler ve yanlışlıklar var. Bunun yanın da başardığı önemli işler çok fazla: Enflasyondaki düşüş, kalkınmadaki yükseliş, paradaki güven, vesayet rejiminin zayıflatılması, statükonun yıkılmaya yüz tutması, eğitime, sağlığa, ulaşıma, teknolojiye, tarıma yapılan büyük yatırımlar bunlardan bazıları. Avrupa, krizlerle, işsizlikle boğuşurken Türkiye’nin bunlardan fazla etkilenmemesi başka bir yükseliş örneği! Daha dün 35 milyar avroluk bir yatırımın imzaları atıldı. 4,5 milyarlık 3.köprünün temelleri atıldı… Bütün bunlara ek olarak:
a-Türkiye’nin 40 yıla yakındır kanını, canını, parasını, bereketini, barışını emen PKK ile anlaşma yolu açıldı ki bu durum çok ama çok büyük bir engelin aşılması demek.
b- Üç beş ay sonra açılacak Marmaray devrim niteliğinde bir yatırım.
c-Hızlı trenin yeni güzergahlarda yola çıkması ise ülkenin çağdaş bir ulaşıma kavuşması demek…
Bu olumlu gelişmelere onlarcasını ekleyebiliriz. Acaba diyorum birileri bu olumlu gelişmelerden rahatsız mı oldu da Başbakana şunu mu demek istiyorlar:
1-“Tayyip Bey! Sen güneydoğu meselesini, PKK’ yı bitirebilirsin biz onun yerine DHKPC yi ileri süreriz. Kürt meselesini halledebilirsin biz de “Alevilik” kartını oynarız.
2-Tayyip Bey sen İMF’ ye olan ve 60 yıldır devam eden borcu sıfırlayabilirisin, biz onun yerine bir gezi parkı meselesi çıkararak, istikrarı bozarak borç almak için seni yine İMF’e gönderebiliriz.
3- One Minute diyerek, Ortadoğu’da yıllardır ezilen horlanan, sömürülen İslam âleminin önderliğine soyunabilirsin, biz de o zaman aracının tekerine Suriye takozu atarız.
4-Halkın değerlerine sahip çıkarak, üst üste seçimler kazanarak, Alevilerin, Kürtlerin, azınlıkların, dindarların haklı taleplerine kulak verip Cumhuriyeti gerçek anlamda cumhurla paylaşabilirsin. Biz de seni senin iki de bir söylediğin “ben milletin hizmetçisiyim” anlayışının tam tersi olan bir durumla itham eder ve seni diktatör, zalim, sert bir adam olarak lanse ederiz. Kısaca Tayyip Bey, sen fazla ileri gidersen! Bizler de ( ABD, AB, Rusya, Çin, İran, Suriye) bunu seyredecek değiliz. Dört ağaçtan bir isyan çıkarırız ki bütün dünya buna şapka çıkarır. Gençlerde bu işin gerçek yüzünü ancak 20- 30 sene sonra öğrenebilir. Bu nedenle Tayyip Bey Fazla ileri gitme! “

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.