1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İMO Konya Şubesi Hem Üyelerine Hem de Sektöre Değer Katıyor
İMO Konya Şubesi Hem Üyelerine Hem de Sektöre Değer Katıyor

İMO Konya Şubesi Hem Üyelerine Hem de Sektöre Değer Katıyor

Geçtiğimiz Şubat ayında yapılan seçimler sonrası İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanlığı'na seçilen Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı Erkan, göreve başlamasından kısa bir süre geçmesine rağmen Odada önemli faaliyet ve çalışmalara imza atmaya başla

A+A-

"Meslektaşlarımızın bilgi, birikimlerini ve tecrübelerini artırmak için aynı zamanda genç meslektaşlarımızı ve bütün üyelerimizin de Odamıza daha katılımcı olmaları için seminerler, kurslar, paneller, teknik geziler ve sosyal faaliyetler düzenliyoruz" diyerek açıklamalarda bulunan İMO Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı Erkan, yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Bilindiği üzere göreve 21 Şubatta seçildik ve Odamızda hizmet etmek için hemen kolları sıvadık. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ayda iki kez olmak üzere meslek içi eğitim seminerleri düzenledik. 24 Mayıs tarihinde de Türkiye’nin değişik üniversitelerinden gelen İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Ana Bilim Dalı Hocalarımızın katılımıyla ‘İnşaat Mühendisliği Uygulamalarında Geoteknik Problemler’ konulu geniş katılımlı bir panel düzenliyoruz. Bilindiği üzere geoteknik, inşaat mühendisliğinin ana bilim dallarından biridir. Zemin mekaniği ve temel mühendisliğiyle uğraşan bir bilim dalıdır. Nasıl ki tıp fakültelerinde uzmanlıklar ayrılıyor, inşaat mühendisliği bölümünde de yapı mekaniği, zemin mekaniği gibi yedi sekiz ana bilim dalı yer alıyor. İMO Konya Şubesi olarak üyelerimizle iletişim kurmakta zorlanmıyoruz. Sadece teknik anlamda programlar yapmıyoruz, sosyal etkinlikler de düzenliyoruz. Mesela kadın üyelerimize yönelik 8 Mart Dünya Kadınlar gününde güzel bir etkinlik düzenledik. Mayıs ayının Fetih ayı olması münasebeti ile araştırmacı yazar bir hocamızla Fetih konulu bir konferans gerçekleştirdik. Yine 14-15 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İnşaat Fuarı’na 90 üyemizle birlikte katıldık. İki günlük İstanbul programımızda ilk gün Fuarı ziyaret ettik. İkinci gün Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Meydanı ve Ayasofya Müzesine gerçekleştirdiğimiz tarihi gezinin ardından üyelerimizle birlikte tekne ile boğazın üçüncü incisi olan ve yapımı büyük oranda tamamlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsüne gittik. Köprü inşaatının müşavir firma yetkilisi ve kontrol mühendisi köprü yapımında kullanılan teknolojiler ile ilgili bizlere son derece verimli bir brifing verdiler. İMO Konya Şubesi olarak 3. Havaalanının inşaatını gezmek için de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan gerekli izinleri aldık buraya da bir teknik gezi en kısa zamanda düzenleyeceğiz.

Bizi doğrudan ilgilendiren yapı denetimi, imarlaşma, şehirleşme, kentsel dönüşüm, kentleşme problemleri, meslektaşlarımızın hak ve sorumluluklarıyla ilgili problemleri bütün yönleriyle ele almak ve üyelerimizi ve kamuoyunu bilgilendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Konya’mızın aslında büyük bir avantajı var; bir önceki dönem üç tane inşaat mühendisi belediye başkanı tarafından ilçelerimiz yönetiliyordu. Şuanda da iki belediye başkanımız Karatay ve Selçuklu Belediye Başkanlarımız inşaat mühendisi, Meram’da da Fatma Toru Başkanımız yine mühendis, harita ve kadastro mühendisi. Yüksek lisansını da kentsel dönüşüm üzerine yapmış bir başkanımız. Dolayısıyla Konya’mızın bunun avantajlarını yaşamasını istiyoruz, biz de İMO Konya Şubesi olarak yerel yönetimlerimizin arkasındayız. Bizlere düşen bir görev olursa seve seve yaparız. Yeter ki gelip bize sorsunlar, bir yere imar açılacağı veya büyük bir proje yapılacağı zaman bizden fikir alırlarsa projenin teknik açıdan fizibilitesini çıkarıp kendilerine yardımcı olabiliriz.

Bizim en önemli problemlerimizden bir tanesi de yapı denetim kanunudur. Bu kanunu hazırlayan ve uygulamaya koyan merciler bizler değiliz. Biz bu kanunun yeterince verimli çalışmadığını her zaman dile getirdik ve getirmeye de devam ediyoruz. Biz bu konuyu hem siyasilere hem de basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu kanun bütünüyle ele alınmalı ve piyasanın rekabetçi koşullarına da tamamen terk edilmemeli. Şuanda yapı denetim özünde yarı kamusal bir hizmettir, devlet adına yapılan bir hizmettir, inanın meslektaşlarımız bu konuda eski sistemi arar duruma gelmişlerdir. Yine yapı denetim sektöründe imzacılık dediğimiz bir konu daha var, özellikle emekli meslektaşlarımız tarafından ek gelir olarak görülen imzacılık problemi ile de karşı karşıya geliyoruz. Bu problem genç meslektaşlarımız ya da asıl gelirini yapı denetimden kazanacak olan meslektaşlarımızın önünde zaman zaman bir engel teşkil etmektedir. Dolayısı ile emek ve ücret dengesini bir şekilde sağlamamız gerekiyor.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak deprem tehlikesinin unutturulmasına izin vermeyeceğimizi de belirtmek istiyorum. Biliyorsunuz Türkiye nüfusunun önemli bölümü deprem bölgelerinde yaşıyor ve sanayilerimizin büyük bir kısmı da deprem bölgelerinde kurulmuş durumda. Dolayısı ile depreme karşı da yapı stoklarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir. Deprem performansı açısından düşük yapıların güçlendirilmesi güçlendirmeye uygun olmayanlarında yıkılıp yerine yenilerinin yapılması gerekiyor. İnşaat Mühendisleri Odası olarak halk dilinde kentsel dönüşüm olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanununun destekçisiyiz. Şehirlerimizin dönüşmesi için belediyelerimiz çalışmalara başladı, vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek için konutlar üretiyorlar. Özellikle Konya'mızda Karatay Belediyesi bu konuda önemli bir yol kat etti. Meram Belediyesi şuanda kentsel dönüşümde uğraş içerisinde. Konya'mızda sadece eski mahalleler değil bütün bölgelerin hem yapı hem de deprem envanterlerinin çıkarılması gerekiyor. Deprem yönetmeliğinde revize yapılıyor ancak bu konu da sıkıntımız deprem yönetmeliği değil, yerinde uygulamadan kaynaklı sıkıntıların çözülmesi gerekiyor. Projeler güzel, statik projelerde sorun yok ancak yerinde uygularken maalesef yeteri kadar özen gösterilmiyor ve yeteri kadar denetleyemiyoruz. Biz yaşadığımız problemlerden ders çıkarmıyoruz ve görsel binalar yapacağız diye binaların taşıyıcı sistemlerini gerektiğinden fazla zorluyoruz. Hâlbuki binaları teknik olarak incelediğimiz de hep aynı nedenlerden dolayı sıkıntıların yaşandığını görüyoruz. Taşıyıcı sistem seçimine özen göstermemiz gerekiyor. Kısa kolon, yumuşak kat gibi projeler depremlerde binamızın dayanıklılığını azaltıyor. Binalarımızda özellikle bu durumlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Konut standartlarımız yükseldi, malzemelerimiz gerçekten kaliteli ama bu malzemelere verdiğimiz önemi bizim taşıyıcı sistemlere de vermemiz gerekiyor. Mühendislerimiz ne olur müteahhitlerimizin maşası olmasınlar ve yanlış işler yapmasınlar. Dik dursunlar, aldıkları eğitimden, yönetmeliklerden ve doğrulardan asla taviz vermesinler lütfen. Bir doktor ameliyat masasında hata yaptığı zaman bir kişi ölebilir ancak bir inşaat mühendisinin hatası yüzlerce hatta binlerce insan hayatına mal olabilir.

Önemli bir konu başlığı da müteahhitliğin tanımının olmayışıdır. Müteahhitliğin tanımını anlaşılır ve iş alanına uygun bir şekilde yapmamız lazım, şimdi herkes müteahhit oluyor. İnşaat Mühendisleri Odası olarak meslektaşlarımızı haklarını korumak için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Onlara sahip çıkacağız ama üyelerimizin de yaşadıkları sıkıntıları bizlere iletmesi gerekir. Bizim kimseyle bir çıkar ilişkimiz yok. Biz burada 2.800 den fazla üyeyi temsil ediyoruz, üyelerimizin refah seviyesini yükselttiğimiz zaman biz de mutlu olacağız."

"Konya İnşaat Yapı Dekorasyon Fuarına Bekliyoruz"
Bilindiği üzere Konya'da gerçekleştirilen tarım fuarı Türkiye'nin bir numaralı fuarı. Tarım fuarına katılımcı sayısı her geçen yıl artıyor. 26 - 29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Konya İnşaat ve Yapı Dekorasyon Fuarına tüm üyelerimizi bekliyoruz. Konya İnşaat Mühendisleri Odası olarak hem iştirakçi hem de açılış programına katılıyoruz. Fuar alanında standımız yer alacak ve çok sayıda ziyaretçinin gelmesine de yardımcı olacağız. Yine Oda olarak Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi öğrencilerimizin de bu fuara gelmelerini sağlayacağız. Konya'mızdaki meslektaşlarımızın, inşaat firması temsilcilerinin, müteahhitlerin, yapı malzemesi satan firmaların, sektör temsilcilerinin de fuara katılmalarını ve iştirak etmelerini bekliyoruz. Konya artık bir fuarlar şehri olmalı diye düşünüyorum. Çok büyük ve modern alt yapıya sahip, otopark sorunu olmayan örnek bir fuar merkezimiz var. Konya Ticaret Odası ve TÜYAP Fuarcılık da katılımcıların artması için de ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bizlerinde bu çalışmalara destek olmamız gerektiği kanaatindeyim."

İnşaat Sektörü Değerlendirmesi
İnşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan İMO Konya Şube Başkanı İ. Hakkı Erkan, konuyla ilgili şu yorumları yaptı:
"2014 ve 2015 yıllarını kıyasladığımız zaman TÜİK rakamlarına göre 2015 yılında 2 genel seçim geçirmemize rağmen sektörde bir büyüme yaşandı. Konut sayısında artış olmuş. 2016 yılı içinde 2015 yılından daha fazla büyüme bekliyoruz. Konya açısından baktığımız zaman inşaat firmalarından büyük marka isimler de sıkıntı yok ancak küçük çapta daire yapan müteahhit firmaların hesaplarını iyi yapmaları gerekir. Konya'da başlaması beklenen büyük projeler var, satış aşamasında olan projeler var ve bu projeler ciddi talep göreceğe benziyor. Adı belli, yaptığı işler belli, işini ciddiye alan, yaptığı işi hem kendisi denetleyen hem de yapı denetime denetlettiren, başında mühendis çalıştıran, disiplinli ve işini önemseyen firmalarda hem kendisinde hem de konut satışlarında bir sıkıntı yok, aksine büyük rağbet görüyorlar. Ama şantiyesinde mühendis çalıştırmayan, inşaatını yapı denetim firmasına denetletmek istemeyen, kendisi inşaattan bir haber olan müteahhitlerin yaptığı inşaatlarda sıkıntı her zaman var zaten. 2016 yılının iyi olacağını düşünüyoruz. Türkiye büyük bir devlet, dolayısıyla inşaat sektörü de bu ülkenin lokomotif sektörü. Biz ülkemizin ve inşaat sektörünün her zaman için büyümesini istiyoruz ve bekliyoruz. Sonuç olarak da inşaat sektöründen umutluyuz ve iyimseriz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.