Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İMTİHANA GEÇ KALMAK

A+A-

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da üniversiteye giriş imtihanları veya sınavları yapıldı. Uzun yıllardan bu yana yapılmakta olan bu imtihanlara bu yıl giriş saatleri dikkatle takip edilir oldu. Yani imtihana başlama saatinden on beş dakika önce öğrencilerin sınav olacakları sınıflara alınmaları kesildi ve kapılar kapatıldı.

         Ancak gördüğümüz ve haberlerden takip edebildiğimiz kadarı ile bu saatten sonra gelen öğrenciler de oldu. Tabii geç kalanlar kapıların kapatılmasından bir dakika ile belki on beş dakikaya varacak şekilde geç geldiler. Ne var ki, hiçbiri sınavlara kabul edilmediler.

Bakıp gördüğümüzde bunda bir anormallik olduğunu düşünmek bile aslında anormal bir davranış olarak görülmesi gerekirken, ne yazık ki, bazı basın organları bunları idarenin bir dayatması olarak değerlendirip, ‘bir dakika sonra gelenler bile alınmadı’ diyerek güya öğrencilerin idare tarafından mağdur edildikleri yaygarası koparılmaya çalışıldı.

Aslında idare bu konuda olması gerekeni yaptı ve önceden bildirerek ilân ettiği zaman uygulamasını çiğnemedi ve uygulayıcılara da çiğnetmedi.

Burada her hangi bir mağduriyete sebep olma asla söz konusu değildir. Yıllardan beri bu imtihanları yapan idare her yıl elde ettiği tecrübelere dayanarak, imtihanların sağlıklı bir şekilde yapılması konusunda, daha hassas davrandığını göstermektedir. Bu da herkes tarafından olumlu karşılanmalıdır.

Her şeyden önce öğrenci, bu konuda daha hassas davranmak mecburiyetindedir. Bir dakika geç gelen imtihana kabul edilse o zaman iki dakika geç gelen alınmadığında o mağdur edilmiş olacaktır.

Onun için burada elbirliği ile yapılacak şey idarenin bu tutumunun yerinde olduğunu kabul edip geç kalan öğrencinin suçlanması gerekir. Hayatının önemli dönüm noktalarından birisini yaşayan bu öğrencilerin konu üzerinde herkesten daha çok hassas davranmaları yanlış olmaz.  

Belli bir saat verildiğine göre geç kalmak da ne oluyor?

Gelecekte yönetimin çeşitli kademelerinde yer alacak olan bu öğrenciler kendileri için hassas davranmaktan uzak kalırlar ve her davranışlarında başkalarının suiistimalini beklerlerse başkalarını ilgilendiren konulara hiç de hassas yaklaşmaz ve işin ucunu şimdiden salıvermiş olurlar.

Onun için gençlerimizi daha şimdiden konuya yaklaşımlarında ileriyi görecek şekilde davranmalarını sağlayacak örnek davranışlarımız olmalıdır.

Onlar da memleket meselelerinde titiz ve hassas olsunlar.

Bu açıdan bakıldığında imtihan konusunda zaman faktörüne dikkat eden ve bu konuda hassas davranan idareyi tebrik etmek ve desteklemek hem şimdiki öğrencilerin ve hem de geleceğin idarecileri olacak gençlerin lehine olacaktır.

Bu bakımdan yönetimi tebrik etmek ve onlara destek vermek de bize düşen bir görevdir.

Her kademede yer alan kişiler ve temsil ettikleri makam ve hizmet yerleri memleketimizin birer parçasıdır. Bunların incitilmemesi konusunda ise hepimize düşen görevler vardır. Önemli olan bu görevleri iyi değerlendirip hakkını verebilmektir.

Bence bu da günümüzde öğrenci olan gençlere bunu anlatmaktan ve hatta öğretmekle mümkündür. Ümit edelim ki, geç kalan öğrenciler bu davranışlarından ibret alsınlar da bir daha böyle bir tehlikeye düşmesinler.

Bu yazı toplam 610 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.