1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. İmtihanda Mutlaka çıkacak Sorular
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İmtihanda Mutlaka çıkacak Sorular

A+A-

Yanlış okumadınız, yazının başlığındaki bilgi kesinlikle doğru asparagas bir haber değil yani. Başlığı okuyan ve YGS, LYS , KPSS, TEOG, ALES.vs imtihana girecek gençler mutlaka heyecanlanmışlardır. Evet, bu imtihanlarda çıkacak soruların milyonlarca genci heyecanlandırması normal. Lakin ben bu imtihandan değil, başka bir imtihandan, hepimizin mutlaka gireceği bir imtihandan bahsediyorum. Hepimiz derken kast etiğim de, kadın, erkek, yaşlı, genç, zengin, fakir, gavur, Müslüman, Afrikalı, Amerikalı, zeki, aptal, güzel, çirkin, padişah, köle… Kısaca dünyaya gelen, aklı olan, reşit olan herkes! Tüm insanlığın mutlaka ve mutlaka gireceği bir imtihan var önümüzde. Bu evrenin sahibi ta başta söyledi bu imtihanın olacağını. Bu sınavdan hiç kimse vabeste değil.
Aslında imtihan kolay, çünkü imtihanı yapacak olan, tüm soruları baştan verdi imtihana girecek tüm adaylara. Lakin adayların bir kısmı ahdi misaklarını unuttu. Elest bezminde “elestü bi rabbiküm”(ben sizin rabbiniz değil miyim?) süaline tüm ruhlar “GALÜ BELA “ cevabını vermişlerdi. Fakat bir kısmımız bu sözlerini, bu ahidlerini unuttu. Bir kısmımızda şeytanla arkadaş olduğundan, nefsinin boyunduruğuna girdiğinden, sıratı müstakimden ayrılıp dalalet caddesine saptığından, gaflete düştük. Bu gafletin sonucu olarak bazılarımız, gerek ömrün hemen sonunda kabirde, gerekse haşirden sonra kıyamet gününde, dünyaya gelirken elimize tutuşturulan, bir adı “hayat kitabı” diğer adı “ömür kitabı” olan ve ölümümüzden sonra imtihan edileceğimiz bu kitabın imtihanda çıkmayacak yerlerine çalışıyorlar. Onları bu yanlışlığa şeytan, nefisleri, kötü arkadaşları ve lain çevreleri itiyor. Bir de Sadıklarla, Salihlerle birlikte olmadıkları için, o büyük imtihanda soru çıkmayacak konulara çok çalışıyorlar. Bu nedenle de büyük ihtimalle imtihanı kaybedecekler.

Mutlaka Çıkacak Soruları Açıklıyorum
O büyük imtihanın ilki ölümümüzden hemen sonra, kabirde yapılacak. Dostlarımız, akrabalarımız, komşularımız, evladüıyalimiz bizi mezara gömüp, üstümüzü toprakla kapatınca, amellerimizden başka her şeyin, herkesin bizi terk ettiği o anda Münker Nekir gelecek ve şu sualleri soracak:
1-Rabbin kim? 2- Dinin ne? 3- Nebin kim? 4- Kitabın hangisi? 5-Kıblen nere? 6- Hangi millettensin?
İlk sorulacak sorular bunlarken, birçoğumuz ömür kitabının, serbest okuma bölümünde yer alan şu konulara boşuna çalışıyorlar. halbuki bu konulardan soru sorulmayacağı zaten baştan belirtilmiş: Hangi memlekettensin? Hangi ırktansın? Maddi durumun nasıl? Kariyerin ne? Arabanın markası ne? Hangi takımı tutuyorsun? Hangi partiye oy veriyorsun? Hangi cemaattensin? Ne tür müzikten hoşlanıyorsun? Mesleğin ne? Ne kadar paran var?
Kabirde bu sorulara muhatap olan kul, kıyamette ise daha geniş bir imtihana tabi tutulacaktır. Nitekim, Peygamberimiz (sav) buyurdu: "Âdem oğlu, kıyâmet günü beş şeyden (hasletten) sorguya çekilmedikçe Rabbinin huzurundan ayrılamayacaktır: Ömrünü (hayatını) nerede harcadığından, gençliğini (gençlik yıllarındaki güç ve kuvvetini) nerede kaybettiğinden, malını nereden (helâlden mi, yoksa haramdan mı) kazandığından ve nereye (Allah'a itaatte mi, yoksa Allah'a isyanda mı) harcadığından, bildiği ile amel edip etmediğinden (yaşayıp yaşamadığından)." (Tirmizî, hadis no:2422.)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.