1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. İnadına İyi Haber
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

İnadına İyi Haber

A+A-

Yazının başlığını inat olsun diye atmadım.
Bu başlık bir gazetemizin 3. sayfa başlığı. Gazeteler genelde 3. sayfalarda felaket haberlerini gasp, adam öldürme, trafik kazası, hırsızlık, şiddet vb. haberleri yayımlarlar. O haberleri okudukça içiniz kararır.
Türkiye’de gazetelere bakarsanız cinayetten, kazadan başka bir şey olmuyor zannedersiniz. Bu da sizi ümitsizliğe ve karamsarlığa sevkeder.
"Diriliş Postası" isimli gazete bu konuda bir ilki başardı. 3. sayfada bırakın felaket haberi vermeyi "İNADINA İYİ HABER" başlığını sayfaya vererek içinizi ısıtacak ve sizi ümitlendirecek iyi haberler yayımlamaya başladı ve bu konuda bir ilki başardı. Kendilerini bu güzelliklerinden dolayı tebrik ediyorum.
Bir güzellikte "KARAR" gazetesi gerçekleştirdi. Gazetelerin genelde fazla önemsemediği ve gazetenin sonlarına doğru koyduğu "KÜLTÜR-SANAT" sayfasını gazetenin 2. sayfasına yerleştirdi. Kültüre verdiği bu önem ve değerden dolayı ve de bu yeni yaklaşımdan dolayı bir tebrik de KARAR gazetesine
Bir de www.iyilikhaber.com diye yayın yapan ve iyilik haberleri yayınlayan bir internet sitesi var. O da sizi güzel haberlerle buluşturmaya çalışıyor.
Hadim müftülüğü çalışanlarının oluşturduğu “iyi haberler” isimli facabook sayfası da elde ettiği iyi haberleri yaymaya çalışıyor. Benzer çalışmalar yapan başka siteler de var ama totalde kötülüğü yaymaya çalışanların çabalarına göre son derece az.
Bu gün sizlerle son zamanlarda aldığım iyi haberlerden .bir kısmını paylaşacağım iyiliğin çoğalması adına. İyiliklerin de yapılmaya devam ettiğini ve etrafımızı kuşattığını unutmayalım diye.
Şu anda bu yazıyı okuyabildiğinize göre yaşıyorsunuz bu benim için güzel bir haberdir. Ben de bu yazıyı yazabildiğime göre yaşama fırsatım devam ediyor bu da güzel bir haber.
Aslında güzel haber bardağın dolu tarafını görebilmektir. Bu da kendinizi bu bakış açısının kazanmak için eğitmekten geçer.
- İstanbul BEYKOZ'dan güzel bir haber:
Beykoz Belediyesi 18 600 metrekarelik alanda 17 tür ve 999 ağacın yer aldığı halka açık en büyük meyve bahçesini hizmete açtı. Bahçede elma, armut, ceviz, nar, kiraz, kayısı vişne ve incirin de aralarında bulunduğu 17 çeşit meyve mevcut. Halkımız bu meyvelerin tamamından bedava faydalanacak. Örnek bir çalışma tebrik ediyoruz. Darısı Konya belediyelerinin başına
- “İyilik yap günlüğüne yaz; herkes bilsin, iyilik yayılsın, örnek alınsın.”
Ankara''da gönüllü öğretmenlerin kurduğu Türkiye Eğitim ve Sevgi Derneği (TESED), 'İyilik Günlüğüm' projesi ile hem öğrencilerin iyiliği alışkanlık haline getirmesini amaçlıyor hem de bu iyilikleri ödüllendiriyor. ilköğretim çağındaki çocukların günlük tutma alışkanlığı kazanmasını da hedefliyor. Proje kapsamında ilk etapta 5 bin günlük bastırıldı.
- Adımını doğru at sertifikayı kap
Borsa İstanbul Zeytinburnu Anadolu Lisesi 11'inci sınıfında okuyan üç öğrenci geliştirdikleri projeyle 4-8 yaş arası çocuklara trafik kurallarını öğretiyor.
- Türkiye’nin en büyük güneş santrali Konya’da açıldı.
Konya‘nın Karatay ilçesinde 430 dönüm arazi üzerinde kurulan Kızören Güneş Santrali açıldı. Santralin sahibi Tekno Ray Solar şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş da tesiste toplamda 75 bin panelin mevcut olduğunu belirterek, “Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu. Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz. Şu anda yerli olan tarafımız yüzde 50. Çalışmalarımızla bu oran artacaktır. Santralin yapımında dönem dönem 400 kişiyi istihdam ettik.” diye konuştu.
- Enkaz altında 13 Gün
Ekvator’un kuzeyinde büyük hasara yol açan 7,6 büyüklüğündeki depremden 13 gün sonra yaşlı bir adam enkaz altından sağ çıkarıldı.
- 1471 Hadis ezberiyle rekor heyecanı yaşanıyor.
Geleneksel ‘Ezbere Hadis Okuma Yarışması’nda Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde rekor heyecanı yaşanıyor. Okulun 12’nci sınıf öğrencisi Ayşenur Kumlu, bin 471 hadis ezberleyerek ulaşılması güç bir başarıya imza attı. Türkiye’nin hadis hafızlarını yetiştiren Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden 254 öğrenci en az 40 hadisi şerif metni, manası ve ravisi ile ezberleyerek yarışmaya katıldı.
- Ekmek kuyruğu gibi Kütüphane Kuyruğu
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde sınavlara hazırlanan öğrenciler ve kitapseverler, 100 kişilik salonu bulunan İl Halk Kütüphanesinde yer kapmak için her gün sabah saatlerinde binanın önünde uzun kuyruk oluşturarak bekliyor. İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Özbek, kütüphanenin haftada 6 gün hizmet verdiğini ve her gün kütüphaneye yaklaşık bin 500 kişi geldiğini belirtti.
- Okullar ‘İyilik İçin’ Yarışacak
Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesince hazırlanan, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nce de desteklenen “Ortaokullar ve Liselerarası Uygulamalı İyilik Proje Yarışması” ildeki resmi-özel bütün ortaokul ve liselerde uygulanacak. “İyilik Düşün İyilik Yap” ve “Haydi Gençler İyiliğe” sloganıyla hazırlanan proje, öğrencileri “iyilik düşünmeye” davet ediyor.
- Hayatını Eğitime Adayan Akademisyen Emekli İkramiyesini Bağışladı.
Atatürk Üniversitesinden emekli olan 67 yaşındaki Prof. Dr. Hayati Doğanay, emekli ikramiyesi ile 44 yıl eğitim verdiği fakültenin bilgisayar laboratuvarını yeniledi. Üniversitenin Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümünde uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 110 bin liralık emekli ikramiyesinden yaklaşık 90 bin lirasını laboratuvar için kullandığını ve ihtiyaç olması halinde geri kalanını da kullanacağını söyledi.
İyiliğin hakim olduğu bir dünyayı kurabilmemiz dileklerimle
Muhabbetlerimle
İBRAHİM TENEKECİ’DEN GÜZEL SÖZLER
- İsmini bilmediğim insanlar dostlarımdan daha yakınlar bana diyecektim, demedim.
- İnsan bir fabrika olsaydı ne üretiyor olurdu? -Mazeret…
- Ezici çoğunluğun müslüman olduğu bir ülkede Müslümanların ezilmesi, ancak beceriksizlikle izah edilebilir.
- Rabbim sende olmasan kimin aklına gelirim ben.
- Yeryüzünde insana en çok benzeyen şey kibrit çöpüdür. Çünkü her ikisi de kafa tutunca yanar…
- Adına "kader birliği" dediğimiz şey, ancak kaderi iyi olmayanlarla yapılır. Mesela zenginler kader birliği yapmaz, iş birliği yaparlar.
- Yapmamız gereken şey, yapmakta olduğumuz bazı şeyleri yapmamaktır! 

Bu yazı toplam 265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.