1. HABERLER

  2. SAMSUN

  3. İnfertilitede Güncel Tedaviler Toplantısı
İnfertilitede Güncel Tedaviler Toplantısı

İnfertilitede Güncel Tedaviler Toplantısı

Medical Park Samsun Hastanesi Tüp Bebek Merkezi öncülüğünde “İnfertilitede(Kısırlıkta) Güncel Tedavi: IVF-ICSI öncesi yapılması gerekenler, IVF-ICSI’de yapılabilecekler" konulu bilimsel toplantı düzenlendi.Moderatörlüğünü Prof....

A+A-

Medical Park Samsun Hastanesi Tüp Bebek Merkezi öncülüğünde “İnfertilitede(Kısırlıkta) Güncel Tedavi: IVF-ICSI öncesi yapılması gerekenler, IVF-ICSI’de yapılabilecekler" konulu bilimsel toplantı düzenlendi.
Moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Bilge Çetinkaya’nın yaptığı toplantıya Samsun ve çevre illerden Kadın Doğum Uzmanları ve Üroloji Uzmanları katıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ramazan Aşçı “Erkek infertilitesi” hakkında bir sunum yaptı. Medical Park Samsun Hastanesi, Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Alper ise “Kadın infertilitesi” hakkında sunum gerçekleştirdi. Toplantı soru-cevap şeklinde ilerledi ve yemek ile son buldu.
Erkek infertilitesi hakkında sunum yapan Prof. Dr. Ramazan Aşçı, günümüzde bebek isteyen çiftlerin yüzde 15’inin ’infertilite’ sorunu ile karşılaştıklarını belirtti. Bu çiftlerin yüzde 20’sinde sorunun sadece erkekten kaynaklandığını, yüzde 30-40’ında ise her iki cinse ait nedenlerin de etkili olduğunu, bir başka söyleyişle, infertilite sorununun yarısının, erkeğe ait hastalıklara bağlı olduğunu vurguladı. Erkeğin değerlendirilmesinde öykü ve muayenenin yanı sıra, hormon tetkiklerinin de önemli olduğunu belirten Aşçı, tedavi için ise gerek ilaçlarla, gerekse cerrahi yöntemlerle müdahaleler yapılabildiğini anlattı. Aşçı, sağlıklı yaşam prensiplerine uymanın, sigara, sedanter yaşam gibi olumsuzluklardan uzak kalmanın önemini bir kez daha vurguladı.
Kadın infertilitesi hakkında sunum yapan Prof. Dr. Tayfun Alper ise infertilite sorunu yaşayan çiftlerde sonucu etkileyen en önemli değişkenin anne adayının yaşı olduğunu dile getirdi. İlk muayenede tespit edilebilecek bazı hastalıkların tedavisi ile gebeliklerin oluşabildiğini, bazı hastalıklarda ise birinci basamak tedavi yöntemleri ile sonuç elde edilemediğinde, yardımcı üreme teknikleri (aşılama, tüp bebek) başvurulduğunu belirten Alper, ileri teknolojilerin çok ağır durumlarda bile bebek sahibi olmaya araç olabilmesine rağmen her şeye çare olamadığının altını çizdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.