1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İngilizce eğitimde KONYA MODELİ
İngilizce eğitimde KONYA MODELİ

İngilizce eğitimde KONYA MODELİ

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen İngilizce Öğretiminde Avrupa’yla El Ele isimli Erasmus+ KA1 projesi kapsamında 3 gün sürecek olan İngilizce Öğretiminde İyi Uygulamaların Paylaşımı Çalıştayı’nın startı verildi.

A+A-

Ümit ÖZEL
Karatay Mevlana Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen İngilizce Öğretiminde Avrupa’yla El Ele isimli çalıştayın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konsorsiyum liderliğinde hazırlanan proje kapsamında Konya’nın 13 farklı ilçesinden toplam 40 İngilizce öğretmeninin, İngilizce eğitiminde başarılı olan 8 Avrupa Birliği üyesi ülkede gözlem yaptığını ifade etti. Son yıllarda birçok alanda Konya’ya özgü, Konya Modeli gibi terimlerin duyulmaya alışıldığına dikkat çeken Mukadder Gürsoy, İngilizce eğitiminde de Konya Modeli oluşturmak istediklerini aktardı. Gürsoy, “Herkesin sorduğu neden İngilizce öğrenemiyoruz sorusunu projelendirelim ve bu alanda başarılı olan ülkelerdeki İngilizce öğretiminin nasıl yapıldığını gözlemleyerek bize uygun olan iyi uygulamaları ülkemize getirip; ülke genelinde kanayan bu yaraya çare bulmaya katkı sağlayalım istedik. Bu çalıştay esnasında yurt dışına gönderilen öğretmenlerin farklı ülkelerde edindikleri tecrübeleri diğer katılımcı öğretmenlerle paylaşmaları sayesinde İngilizce Öğretimi alanında iyi uygulamalar havuzu oluşturduk. Projede yer alan öğretmenler bu iyi uygulamaların dahil edildiği yeni ders planları hazırladı. Öğretmenlerimiz sınıflarında uygulayacakları bu dersleri video haline getirmek suretiyle Konya’dan başlayıp ülke genelindeki diğer İngilizce öğretmenleriyle de paylaşacaklar.”dedi.

40 ÖĞRETMEN AVRUPA’DA GÖZLEM YAPTI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen, İngilizce Öğretiminde Avrupa’yla El Ele isimli proje için 23 ilçeden 26 okul seçildi. Proje için seçilen 40 öğretmen ise yurt dışı hareketlilik faaliyetlerine katıldı. Yurtdışı gözlem programlarının tamamlanmasıyla Konya’da 3 gün sürecek çalıştayın açılışı gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışında İngilizce öğretmenlerinin Galler ve İrlanda’da hizmetiçi eğitim kurslarına; İsveç, Almanya, Romanya, Slovenya, Polonya ve Macaristan’da devlet okullarında iş başı gözlem faaliyetlerine katıldığı aktarıldı. Programda ayrıca, projenin 2017 Aralık ayında sonlanacağı, sonuçlarının Ekim ayında yapılacak olan konferansla daha geniş kitlelere duyurulacağı ve hazırlanacak olan raporların Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı’na gönderileceği ifade edildi.   

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.