1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnşaat sektörü adı konulmamış bir kriz yaşıyor
İnşaat sektörü adı konulmamış  bir kriz yaşıyor

İnşaat sektörü adı konulmamış bir kriz yaşıyor

İnşaat sektöründe yaşanan problemler emlak sektörünü de etkileyerek konut fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. KONTİMDER Başkanı Osman Başaran, “Adı konulmamış ya da üzerini örtmeye çalıştığımız bir kriz döneminden geçiyoruz.” dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

TÜİK Haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde Haziran’da satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 16,3 geriledi. Konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 8,1 azalarak 97 bin 579 oldu. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, konut satışlarındaki düşüşün Konya’da Türkiye genelindeki düşüşten biraz daha üzerinde olduğunu söyleyerek yüzde 13 düşüş yaşandığını kaydetti.

img_8022-001.jpg
İnşaat malzemelerinin fiyatlarının artması, döviz ve ekonomideki dalgalanmalar, arsa fiyatlarının artması, eski konutların yüksek fiyat ile alınarak daha yüksek bir fiyata satılması ve inşaat sektöründeki durgunluk konut fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Demir, beton, inşaat sektöründe yaşanan malzeme krizi yeni binaların fiyatlarını arttırıyor. Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Başkanı Osman Başaran, başta demir olmak üzere inşaat malzemelerinin hemen hemen hepsinde ciddi manada artış olduğunu vurguladı. PVC ve mobilya olmak üzere iki sektörde de faaliyet gösterdiğini ve buna bağlı olarak da son yıllarda görülmemiş şekilde ham madde fiyatlarında artış olduğunun altını çizen Başaran, “Demirle ilgili kriz zaten biliniyor. Demirde çok saçma sapan bir fiyat artış oldu. Ciddi manada tedarik sıkıntısı yaşandı. Bunların hepsi bir araya gelince de ister istemez konut fiyatları da arttı. Tüketiciye yansıması daha pahalı oldu.” şeklinde konuştu.

255641.jpg
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE 2 KAT ARTIŞ OLDU

Son yıllarda arsa değerlerinin arttığından bahseden Başaran, arsa fiyatlarıyla malzeme fiyatlarının artmasının doğal olarak konut fiyatlarının artmasını beraberinde getirdiğini kaydetti. Geçen yılla günümüz arasındaki farkın sektör sektör  değişkenlik gösterdiğini belirten Başaran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mesela inşaatta neredeyse 2 kata yakın artış oldu. 2 sektörde de faaliyet gösteriyorum demiştim hem mobilyada hem PVC’de aşağı yukarı yüzde 30’a yakın bir artış gerçekleşti. İnşaat sektöründe istediğini satamamak gibi bir dezavantajı söz konusu. Bu nedenle muhtemelen istedikleri gibi ve maliyetlerinin arttığı oranda tüketiciye yansıtamadıklarını tahmin ediyorum. Aslına bakarsanız adı konulmamış ya da üzerini örtmeye çalıştığımız bir kriz döneminden geçiyoruz biz şu anda. Her ne kadar darbe sürecini çok hasar almadan atlattık desek de büyüme oranları yukarıya çıksa da özellikle konut piyasası, inşaat sektörü bu yıl çok halinden hoşnut değil ne yazık ki.”

HÜKÜMET DENGE UNSURU OLMALI

Osman Başaran, gelecekteki süreçte hep çare yapılan KDV indirimi gerçekleşebilirse maliyetleri aşağı çekeceğini söyledi. Hükümetin bazı konularda denge unsuru ve arabulucu olması gerektiğini dile getiren Başaran, “Çünkü demirden örnek vermek gerekirse, demirdeki artışın hiçbir mantıklı sebebi yok. Biz yaptık oldu zihniyeti ile hareket ediyor demir üreticileri. Aynı şekilde suntada, PVC de, cam da, çimento da, genel itibariyle böyle bir reel olmayan artış söz konusu. İnşaat sektörü madem ülkemizin lokomotif sektörü ise ve beraberinden pek çok sektörü besleyen bir unsur ise o zaman hükümetimizin bu konuda bir komisyon kurup, bu inşaat sektör komisyonunu göreve davet edip, malzeme üreticilerini biraz daha sağduyulu olmaya davet etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Yani malzeme üreticileri, tedarikçiler taşeronlar ve müteahhitler arasında bir denge vazifesi görmesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.


BELEDİYELER İMARLI ARSA ÜRETMELİ

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay ise Haziran ayında Konya’da konut satışlarının azalmasını ramazan ayından yeni çıkılması ve vatandaşların tatil sezonu nedeniyle tatile gitmeleri olarak açıkladı. Altınay, “Ayrıca ekin harman sezonu olmasından dolayı da herkes tarlasında işlerini görüyor. Ondan dolayı bir düşüş söz konusu ama bu ekin harman işleri bittikten sonra ve tatilden de dönüşlerin başlamasıyla inşallah hareketlenecek diye düşünüyoruz. “dedi. Konya’da imarlı arsanın yok denecek kadar az kaldığına dikkat çeken Altınay, belediyelerin arsa üretmesi gerektiğini ifade etti. İmara açılacak bölgelerin imara açılarak, konut maliyetine etki eden arsa maliyetlerini düşürmek gerektiğini vurgulayan Altınay, “Burada özellikle belediyelerimize büyük görev düşüyor. Eğer yeni imarlı arsa üretirlerse konut maliyetleri de bir nebze olsun düşeceği kanaatindeyim. Ama piyasadaki durgunluk gelip geçicidir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.