1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İnşaat sektörü dibe “demir” attı
İnşaat sektörü  dibe “demir” attı

İnşaat sektörü dibe “demir” attı

Sıçrama beklerken demir fiyatlarının artmasıyla durma noktasına gelen inşaat sektörü, 9 Haziranda yapılacak olan iyileştirmeyi bekliyor. 9 Haziranda demir fiyatları makul seviyeye indirilmezse, Türkiye geneli inşaat firmaları iş bırakacak.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

16 Nisan Halk oylaması sonrası büyük beklentiler içerisinde olan inşaat sektörü, demir fiyatlarına gelen yüzde 50 zam ile çıkmaza girdi. 2 aya yakın bir zamandır demir fiyatları yüzünden durma noktasına gelen inşaat sektörü, fiyat yükselmesinin yanında demir bulmakta da zorlanıyor. 40 tonluk demir ihtiyacı 3-4 firmadan temin edilebiliyor. Konya Müteahhitler Birliği(KOMÜT) Başkanı ve Şaban Topal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Topal, referandum sonrası sektörün canlanmasını beklerken demir fiyatlarının zamlanması ve arzın düşük olması yüzünden çok zor durumda olduklarını ifade etti. Referandum sonrası beklentilerinin yüksek olduğunu ama demirin inşaat sektörüne büyük bir darbe vurduğunu aktaran Şaban Topal, demir fiyatlarının 9 Hazirana kadar iyileştirilmemesi halinde inşaatlarda paydos yapacaklarını bildirdi.

YÜZDE 50 ZAM BELİMİZİ BÜKTÜ

Demir fiyatlarına gelen yüzde 50 zam oranının inşaat firmalarının belini büktüğünü ve zor durumda kaldıklarını kaydeden Başkan Topal, “Talep arttı ve piyasa canlandı derken inşaat malzemelerine yapılan zamlar ile sektördeki canlılık dibe vurdu. İnşaatın en önemli malzemesi olan demirin kilogram fiyatı 1 lira 60 kuruştan 2 lira 30 kuruşa yükseldi. Yüksek fiyata olmasına rağmen piyasada demir bulamıyoruz ve inşaatlarımız daha balamadan durma noktasına geldi. Alacağımız 40 ton demiri en az 3-4 kişiden temin etmek zorunda kalıyoruz. Demir fiyatındaki artış maliyetten falan değil, tamamıyla spekülasyon yapılıyor. Demir fiyatıyla hurda fiyatı arasında bir paralellik var. Hurdanın kilogram fiyatı şu an 70 ile 80 kuruş arasındayken demirin 1 lira 20 kuruş olması gerekiyor. Dünyada Türkiye’den başka böyle bir örneği yok. Talep var ama arz yok. Yüzde 60 kapasitesinde çalışan fabrikalar bile bu oranı düşürmek zorunda kaldı” diye konuştu.

9 HAZİRANDA İNŞAATLAR PAYDOS OLABİLİR

Dünyaya demir ihraç eden 5 ülkeden biri olmamıza rağmen demir bulamıyoruz diyen Başkan Topal, şunları söyledi: “İç piyasada demiri 2 lira 30 kuruşa satarken, dış piyasaya 1 lira 80 kuruşa satıyoruz. Bu farkın kapatılması ve fiyatların 1 lira 60 kuruşa düşürülmesi gerekiyor. Lokomotif dediğimiz sektör şu an içler acısı halde. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonunda yaptığımız istişare toplantılarında, bakan beyin 9 Hazirana kadar verdiği bir sözü var. 9 Haziranda eğer demir fiyatlarında bir iyileştirme olmazsa, inşaatlarımızı belli bir süreliğine paydos edeceğiz. Şu an gerçekten zor durumda olduğumuzu gösteriyor.”

TÜRKİYE’NİN KADERİYLE OYNANMASIN

Başkan Şaban Topal, “Yetkililerden bu işe çözüm bulmaları ve demir üreticilerinin ellerini vicdanlarına koyup Türkiye’nin kaderiyle oynamamalarını istiyoruz” ifadelerini kullanarak şöyle devam etti: “Türkiye’de geniş kapsamlı olarak 3-5 demir üreticisi istedikleri gibi piyasayı elinde tutuyor ve istedikleri gibi yönlendiriyorlar. Hükümetin buna el atması gerekiyor. Ramazan ayı nedeniyle zaten bir durgunluk var. Demir fiyatlarındaki artış, plastiğe de yansıyor. Çimentoda talep olmamasına rağmen zam geldi. Bu da doğal değil. Konya çimento üretiminde tekel olmasına rağmen, fiyatlar keyfi olarak arttırılıyor. 2 gün önce Antalya’dan çimento siparişi vermek zorunda kaldı. Daha ucuza geldi bana. Konya’da dibimizde olan üreticiden yapılan zamlar yüzünden alamıyoruz.”

AMAÇ, YABANCI YATIRIMCILARI ÇEKMEK

Türkiye’de ilk defa Konya’da yapılan gayrimenkul fuarına değinen Başkan Şaban Topal, fuarın yankılarının hala devam ettiğini bildirdi. Gayrimenkul için bu sene1 hol ayrıldığını ama gelecek sene 3 hol ayıracaklarını kaydeden Başkan Şaban Topal, yabancı yatırımcıları Konya’ya çekmek için çalışacaklarını söyledi. Başkan Topal, “Ticaret Odası ve TÜYAP ile görüşmelerimizi yaparak seneye daha iyi ve geniş kapsamlı bir fuar düzenlemeyi düşünüyoruz. Konya fuara iyi bir katılım sağladı. Gelecek seneye hedefimiz yabancı yatırımları Konya’ya çekmek olacak. İçerideki istihdam ve arzı biz sağlıyoruz. Önemli olan yabancı iş adamlarını Türkiye’ye çekmek olacak” dedi. Reklam noktasında fuarda bir eksiklik olduğunu da belirten Başkan Topal, “Reklam noktasında bir eksiklik olduğunu bizde düşünüyoruz. Gelecek sene aynı durumların yaşanmaması adına erken adım atarak, gerekirseulusal basına reklam yapıp, hem Konya’nın hem fuar ve fuara katılanların tanıtımını en iyi şekilde yapacağız” şeklinde konuştu. Son olarak Konya’da gerçekleştirilecek çalıştay hakkında bilgi veren Başkan Topal, “KOMÜT olarak uluslararası bir çalıştay düzenleyeceğiz. İMKON’a bağlı Türkiye çapındaki müteahhitleri Konya’da buluşturacağız. Konya’nın tanıtımı ve gelişmesi için büyük bir fırsat olacak” dedi.
img_9932.jpginsaat-demiri-agirliklari.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum