1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnşaat zorlaşıyor
İnşaat zorlaşıyor

İnşaat zorlaşıyor

Mustafa Eryılmaz İnşaat Sahibi Mustafa Eryılmaz, sektörün her geçen yıl biraz daha zorlaştığını ifade etti.

A+A-

Eryılmaz, en büyük sıkıntıyı arsa çözümlerinde yaşadıklarını söyledi.

Sektör içinde Eryılmazlar İnşaat olarak 12 yıl hizmet ettikten sonra ayrılarak Mustafa Eryılmaz İnşaatı kuran Mustafa Eryılmaz, sektör hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sektörün zaman içerisinde yaşadığını değişimleri ve günümüzde yaşanan sorunları anlatan Eryılmaz, “Günümüzde en büyük sorunumuz arsalar. Arsa sahiplerine ulaşmak devir işlemlerini yaptırmak bizleri bazen çok zor durumlara sokuyor. Bulunan arsaların fiyatlarını çözmekte büyük sıkıntılara giriyoruz. Çok fahiş fiyatlardan arsa satmak isteyen vatandaşlara denk geliyoruz. Burdan vatandaşlarımıza şunu söyleyebilirim. Aslında daire fiyatları artmıyor. Dairelerin masrafları artıyor. Eskiden yüzde 20’lere aldığımız arsaları bugün yüzde 40-45 maliyetle alıyoruz.”şeklinde konuştu.

Mustafa Eryılmaz ve Mustafa Eryılmaz İnşaat’ı tanıyabilir miyiz?
15 yıldır Eryılmazlar İnşaat’ı aile şirketi olarak devam ettiriyorduk. Son bir buçuk yıldır da Mustafa Eryılmaz İnşaat olarak devam ediyorum, bu firma abimle olan firmamızdan bağımsız, iki ayrı firma olarak yolumuza devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçlerde de hazırlandığımız projelerle sektör içindeki tecrübemizin ve kalitemizin devamı noktasında büyük çalışmalarımız olacak. İlerleyen günlerde şuan planlamamız içerisinde olan 100 dairelik şantiyemiz bulunuyor. Şimdiye kadar imzamızın olduğu konutlarımız ve iş yerlerimizde olduğu gibi bundan sonra yapacağımız projelerde de kalitemizden ödün vermeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

İnsanların ilerleyen dönemlerde Mustafa Eryılmaz İnşaat’tan beklentileri neler olmalı?
Kalite, müşteri memnuniyeti ve ticaretin ötesinde dostluklar diyebilirim. Her zaman işlerimizde en iyi aramak adına çalıştık bundan sonrada böyle devam edeceğiz. Müşteri memnuniyetimizden, geçmiş dönemlerde olduğu gibi bundan sonrada taviz vermeyeceğiz. Konutu ya da iş yerini teslim ettik diye müşterilerimizle bağlarımızı kesemeyiz, işimizin devamında da müşterilerimiz her zaman kapımızı çalabilir. Kalite yönünden bakarsak insanlar artık hemen hemen aynı tarz projeleri şehrin birçok noktasında bulabiliyor. Bu tekdüzeliğin arasında insanlara görsel olarak en iyiyi, kullanış yönünden en rahatını ve kalite olarak da en iyisini vermeyi hedefliyoruz. Bu konutlarda insanlar belki de ömürlerini geçirecekler. Bunun bilinciyle kalıcı eserler vermek başlıca hedefimiz.

Konya’da inşaat sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Konya’mızda inşaatın çoğalması iyi şeylerin habercisi olmasının yanında ayrıca konut açığının ve eksikliğinin de göstergesi oluyor. İyi şeyleri gösterdiği kısım kentsel dönüşüm çalışmaları. Şehrin yenilenmesi, aksayan taraflarının gözden geçirilip mimari ve planlama adına düzenlemeye gidilmesi şehrimiz ve Konyalılar adına iyi bir gelişme. Kısmen olumsuz olan kısmı da yapılan onca çalışmanın yanında Konya’da konut ihtiyacının kapanmaması. İnşaat firmaları olarak bizler adına bu iş demek, bu eksiği kapatıp insanları ev sahibi yapmanın mutluluğuna erişmek için çalışmalarımızı her daim sürdüreceğiz. Ancak son dönemler yaşanan bazı gelişmeler ve artık Konya’nın bir eğitim ve sanayi şehri haline gelmesi insanların kiralık ev dahi bulmalarını zorlaştırıyor. Bulunan evlerin kiraları da çok büyük meblağları bulabiliyor. Bu iki etken birleşince de Konya’da inşaat sektörü canlılığını kolay kolay kaybetmez gibi görünüyor. Şuan sektör içinde geçici bir durağınlık söz konusu ancak buda kısa sürede aşılacaktır diye düşünüyorum.

Günümüzde Konya’da satılan en ucuz ve en pahalı daire ne kadar? Hangi bölge daha pahalı, hangi bölge daha uygun?
En ucuz daireler 150 bin lira civarında. Bölge olaraksa Karatay Bölgesi daire fiyatlarının en uygun olduğu bölge. En değerli bölge şuan Meram Yaka, Havzan bölgesi. Bu bölgelerde daire fiyatlarının ucu açık. Ancak 500 bin lira civarında başlayan fiyatlar 1 milyon liranın üzerine çıkabiliyor. Gördüğümüz tabloya bakarsak da Konya’da bölgeler arasında ki değer farkında müthiş bir uçurum var. Yalnız son yıllarda inşaat sektörünün sabit bölgeye hapsolmaması diğer merkezi semtlerinde günden güne değer kazanmasını sağlıyor. Konya ilerleyen dönemlerde yatırımcılarını oldukça sevindirecek diyebilirim.

Peki Mustafa Bey, size göre Konya’da en fazla değeri hangi bölge kazanır?
Benim görüşüm; kentsel dönüşüm projelerinin yoğunlaşması sebebiyle Kovanağzı tarafının büyük bir değer kazanacağını düşünüyorum. Bu bölgede ki daire fiyatları bence 400-450 bin lira gibi rakamlara ulaşacak. Yine bana göre yatırıma en müsait bölge bu bölge.

Size göre Konya’da inşaat sektörünün en büyük sorunu nedir?
Her geçen gün artan ve işle hiç alakası olmayan insanların müteahhitliğe başlaması en büyük sorunumuz. Bu sorunun önüne geçemiyoruz. Herkes bu işi yapmaya çalışıyor, yapamayınca da zararı hepimize oluyor. Kendi kurtarmak için fiyatları aşağı düşürüyor vs. sonrasında bizlerde fiyatlarımız sebebiyle tepki alıyoruz. Bunun yanında bazı resmi işlemlerimizde zorluklar yaşıyoruz.

İnşaat sektörünün 10 yıl öncesiyle bugününü karşılaştırırsak neler söyleyebilirsiniz?
En basiti bu kadar zorluk çekmiyorduk. Resmi işlemlerimizde olsun, arsa çözümlerinde olsun. İşler daha kolay ilerliyordu, maliyetler daha düşük oluyordu. Günümüzde en büyük sorunumuz arsalar. Arsa sahiplerine ulaşmak devir işlemlerini yaptırmak bizleri bazen çok zor durumlara sokuyor. Bulunan arsaların fiyatlarını çözmekte büyük sıkıntılara giriyoruz. Çok fahiş fiyatlardan arsa satmak isteyen vatandaşlara denk geliyoruz. Burdan vatandaşlarımıza şunu söyleyebilirim. Aslında daire fiyatları artmıyor. Dairelerin masrafları artıyor. Eskiden yüzde 20’lere aldığımız arsaları bugün yüzde 40-45 maliyetle alıyoruz. Sanırım fiyatların eskiden düşük olması sebebiyle daire satışlarımızda bundan hızlıydı. Günümüzde bira daha yavaş. Vatandaşlar yine alıyor ancak daha uzun süreli birikimleriyle almak zorunda kaldıklarından satışlar biraz yavaş ilerliyor.

Peki Mustafa Bey, insanlar arasında müteahhitler daire fiyatlarını yükseltiyor, bunu da karlarını arttırmak için yapıyor gibi bir algı var bu konuda neler söylemek istersiniz?
Daire fiyatlarını biz arttırmıyoruz aslında. Biz dolaylı yoldan yükseltmek zorunda kalıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda, biraz önce de söylediğim gibi arsa fiyatlarımız bu kadar yüksek değildi. Arsa fiyatlarında neredeyse yüzde 200’lük bir artış oldu. Bunun yanında özellikle iş güvenliği ve şantiye sahasında istenen zorunluluklar bu kadar fazla değildi. Bunların tamamını bizim üzerimize yüklediğinizde geçmiş yıllarda satış yaptığımız fiyatlara şuan daireyi kendimiz mal ediyoruz. E bir şantiyeye en az bir, bir buçuk yıl emek veriyorsunuz kendimizde payımızı aldığımız zaman haliyle fiyatlar yükseliyor. Ancak kesinlikle müteahhitler daha çok kar için bunu yükseltiyor gibi bir şey yok.

Mustafa Bey, son olarak değinmek istediğiniz bir konu var mıdır?
Yatırım yapacak insanlara tavsiyelerim olabilir. İnsanlar kıt kanaat yaptıkları birikimleri daire,dükkan vs’ye bağlıyor. Bunu yaparken lütfen güvenilir, bilindik firmaları tercih etsinler. İnsanların birikimleri kaybetme ihtimalinin yanında bir de, ömür boyu pişmanlık yaşama ihtimalleri var. İncelenmeden alınan konutlarda vatandaşlarımız pişman olabilir. Sonuçta bu dairelerde belki de ömrünüzün tamamı geçecek, vatandaşlarımıza bu bilinçle hareket etmelerini tavsiye ediyorum. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.