1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İnşaatçılar Usta Bulamıyor
İnşaatçılar Usta Bulamıyor

İnşaatçılar Usta Bulamıyor

Şaban Topal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Topal, sektörde birçok problemin var olduğunu belirterek, günümüzdeki en büyük sorunu inşaat ustası bulmakta yaşadıklarını söyledi.

A+A-
Şaban Topal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) Genel Sekreteri Şaban Topal, inşaat sektörünün çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyledi. Bir binanın başlangıcından sonuna geçen sürede 400 imzanın ve 36 bin kalem ürünün varlığından söz eden Topal, inşaat sektörünün bu sebeple lokomotif olarak adlandırıldığını vurguladı. Son zamanlarda sektör içerisinde çeşitli sorunlar yaşandığını söyleyen Topal, şuan sektörün en büyük sorununun kalifiye eleman olduğunu söyledi. Topal, kalifiye eleman sorununun önemli olduğuna işaret ederek, “Sektörümüz içinde arsa maliyetleri, resmi işlemlerde yaşanan sıkıntılar vs. ile karşılaşıyoruz. Bunlar bir şekilde çözülebiliyor. Ancak eleman sorunu büyük sorun. Usta bulmak ilerleyen dönemlerde çok çok daha zor olacak. O zaman ne olacak bilmiyorum.”dedi.
 
Şaban Bey öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz?
Şaban Topal İnşaat olarak faaliyet alanlarımız arasında restoran ve hayvancılıkta var. Yeni şirketimiz Destan Yapı, bir de Üstad Yapı olarak proje ve yapım işlerimiz devam ediyor. 20 yıllık bir kamu sektörü sürecinin ardından inşaat sektörüne girdik ve yaklaşık 30 yıldır da öyle devam ediyoruz. Şuan çalışan 5 şantiyemiz var. Projelerimiz ve imalatlarımızın da birçoğunu kendimiz yapmaktayız.

Sektöre girdiğiniz günden bugüne kadar olan sürece bakarsanız neler söyleyebilirsiniz?
İnsanın hedeflerinin yüksek olması lazım. Hedefe devamlı ulaşmanın tabi bir sınır noktası yok. Gençlerimize de tavsiyemiz bu; bir işte ya da okulda bile hedeflerini her zaman yükseğe çekmeliler. Hedefi yüksek olanların daha çok çalışması gerektiği için, diğer insanlara göre daha başarılı oluyorlar. Bizde bu şekilde koyduğumuz hedef noktalara ulaşmak için çalışmalarımızı ilk günkü gibi sürdürüyoruz.

Peki Şaban Bey firmanızı bugünlere getirmenizi sağlayan, sizleri ayakta tutan güç nedir?
Güven ve dostluk, bunlar aynı zamanda bizim sloganımız. Bu ikisi çok önemli. İnsanlar size sizde bir şekilde insanlara güvenirseniz bunları bir şekilde aşıyorsunuz. Tabi kolay değil bu süreçte biz çok badireler atlattık. Biz sıfırdan gelmiş, halk tabiriyle çekirdekten yetişmiş olduğumuz için, biz bu sektörde amelelikte yaptık, ustalıkta yani her şeyi gördük. Bunları yaparak, görerek gelmemiz ve ikili ilişkilerimizde ki samimiyetle de bugünlere başarılı bir şekilde ulaştık. Mevla’m kimseye itibarını kaybettirmesin, çok şükür sektör içinde bizimde bir itibarımız var. İşinizi iyi yapmak kaliteli olmaz, dünyanın en sağlamını kullanmak falanda bazen iş olmuyor. Siz istediğiniz kadar yapın insanlar size güvenmezse işiniz rast gitmez, olmaz. Müşterilerimiz bize, bizlerde müşterilerimize güveniyoruz. Ticaretimizi yaptıktan sonra bağlarımız kopmuyor, her zaman onların yanındayız. İşte bunların hepsini de birleştirince hem itibar kazanıyorsunuz, hem de insanlar artık tanımasalar bile size güvenmeye başlıyor.

Şaban Bey, Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) içerisinde faal olarak görev alıyorsunuz. Burada ki çalışmalarınızdan ve sektöre olan katkılarınızdan  biraz bahseder misiniz?
Tabi ki. KOMÜT’te Birlik Genel Sekreteri olarak görev yapmaktayım. Konya’da şuan için birliğimize kayıtlı 2 binin üzerinde müteahhit arkadaşımız var. Bu birlikle sektöre gerçekten katkıda bulunduk. Nedir bu katkı? İnşaatçılıkta 36 bin kalemden bahsediliyor. İnşaata başlayıp bitirebilmeniz için arsa sahibinden başlayıp, dairen satışı ve iskanının alınışına kadar geçen sürede sırf 400’ün üzerinde imza var. 400 imzanın yanında 36 bin kalemde ürün kullanılıyor. Tüm karmaşanın içerisinde müteahhitler olarak birlikteliğe ihtiyacımız var diye düşündük. KOMÜT ile  de bu birlikteliği yakaladığımıza inanıyoruz. Bunun yanında sektörümüzün çeşitli sıkıntıları var. Bunları gerekli mercilere iletip sorunların çözümüne dair aracılık faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Belediyelerden maliyeye, ilgili hangi kurumlarımız varsa onlarla ilgili görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Birlik olarak sektörümüz adına elimizden geleni yapıyoruz.

Konya’da son yıllarda yapılan binaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Size göre kalite ve görsellik bakımından doğru yolda mı ilerliyoruz?
Sektörümüz içinde şuan gerçekten kaliteli binalar yapılıyor. Zaten eskisi gibi kimse malzemesinden kaçamıyor, betonunu belirli standartta kullanıyor. Bunlar zorunlu olmamak gibi bir lüksü yok. Tabi ki bunların yanında dairelerde kullanılan ürünlerin kalitesi artıyor. Bina girişlerinden tutun, dış cepheden daire mutfağında kullanılan malzemeye kadar hem kaliteli hem de kullanışlı ürünler tercih ediliyor. Kaliteli mühendislerimiz var, bu sayede her geçen gün Konya’da mühendislik hizmetleri de gelişiyor. Ancak binalarımızın dış cephelerindeki görsellik için sanırım biraz daha çalışmamız gerekiyor. Bir de bunu yanında aşırı lükse kaçmaya başladık. 2+1, 3+1 derken şimdilerde 7+1-7+2’lerden söz ediliyor. Bu kadarına kaçmak bana göre çokta doğru değil. Bence bunun yerine daha kullanışlı daireler yapılmalı ve tercih edilmeli.

Peki Şaban Bey, Konya’daki şehirleşme hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Şuanda Konya’da gecekondu ve kaçak yapı yok. Şükür o yönden rahatız. Sadece geçmişten gelen plansızlıkta değil ama, önceden gelmiş hesapsız bir yerleşim var diyelim. Bu problemde 90 yıllardan sonra belediyelerin yaptıkları çalışmalarla oldukça düzenlendi. Şehrin merkezi dışında kalana biraz daha çevrelerde yapılaşma düzene sokuldu. Şimdilerde başlanan kentsel dönüşüm projeleriyle de şehrimizin yerleşimi çok daha iyi konumlara gelecektir.

Son olarak, 36 bin kalem malzeme ve 400 adet imzayla yürüyen bir sektörde en büyük sorununuz nedir?
Bu kadar işin arasında ki en büyük sorunumuz arsa sahiplerine ulaşmak. Ulaştığımız arsa sahiplerinden çok yüksek, çok abartılı rakamlar duymak. Açık konuşmak gerekirse tamam bu bizim işimizi zorlaştırıyor. Ancak arsa sahipleri bilmeliler ki böyle yaptıkları zaman ev ihtiyacı olan vatandaşın sırtına bir yük bindirmiş oluyoruz. Arsa maliyeti doğrudan daire maliyetini etkiler. Lütfen bu konularda biraz daha bilinçli yaklaşmaya gayret gösterelim. Çimento ve demirdeki tekelleşme ve fiyatları ve belediyelerimizin bizden talep ettikleri katılım bedelleri bizi şuanda sıkıntıya sokuyor. Bazı kurumlarla olan sorunları aştık, düzene koyduk ancak KOSKİ gibi bazı kurumlarla olan sorunlar hala devam ediyor. Bunların ötesinde bir de eleman problemi yaşıyoruz. Şuan inanın kalifiye eleman bulamıyoruz.

Şaban Bey, şahsım ve kurumum adına verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.