1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnşaatlar durdu sektör zor durumda
İnşaatlar durdu sektör zor durumda

İnşaatlar durdu sektör zor durumda

KOMÜT Başkanı Şaban Topal, inşaat sektörünün durma noktasına geldiğini ve devletin acilen el atarak canlandırması gerektiğini bildirdi. Topal, inşaat sektörünün durması, bütün sektörlerin sıkıntıya girmesine neden olacaktır dedi.

A+A-

Konya Müteahhitler Birliği Derneği (KOMÜT) Başkanı Şaban Topal, inşaat sektöründeki son gelişmeleri ve yaşadıkları sıkıntılar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İnşaat sektörünün büyük bir sıkıntı içinde olduğunu bildiren Başkan Şaban Topal, lokomotif denilen inşaat sektörünün sıkıntılı olması, bütün sektörlerin sıkıntı içerisine girmesine neden olduğunu vurguladı. Türkiye’nin büyüme oranının yüzde 2’den 3ê yükselmesinin iyiye işaret olduğunu aktaran Başkan Şaban Topal, hükümetin sadece ihracatla bu işleri sağladığını düşündüğünü ama içeride büyük sıkıntıların olduğunu dile getirdi. Başkan Topal, “Şu an inşaat sektörü çok büyük bir sıkıntı içerisinde. Lokomotif sektör diyoruz ama inşaat sektörü durursa bütün piyasadaki işler durur. İnşaat sektörüne canlılık geldiğinde ise bürün sektörler canlanır ve ülkenin büyümesi ve gelişmesi de aynı oranda artar” dedi. 
DAİRENİN MALİYETLERİ FIRLADI
Son zamanlarda yapılan zamlarla inşaat sektörünün çıkmaza girdiğini belirten Başkan Topal, “Şu anda devletin kendi verdiği arsa ücreti olmadan bin liranın üzerinde maliyet veriyor. 150 metrekarelik alan 150 bin lira, 150 bin lirada arsa fiyatı eklendi mi 300 bin liraya denk geliyor. Vatandaşın bu fiyatlara ev sahibi olması neredeyse imkansız” diye belirtti. Demir fiyatlarının fırlamasıyla maliyetlerinde iki katına çıktığını söyleyen Başkan Topal, “Konya’da inşaat alanı var ama çalışan yok. inşaat alanı var. Demir fiyatları bin 200 liradan başladı, şu anda 2 bin 500 lira. Yüzde yüzün üzerinde bir artış söz konusu. Demiri dışarıya sattıkları için fiyatı arttı. Dolara endeksli olsaydı bile bu kadar zamlanmazdı. Daire maliyetlerini yüzde yüzün üzerinde çıkarırsak kimse ev sahibi olamayacak. Şu aşamada bin lira taksitli, iki bin ya da üç bin lira ile taksitli ev satma şansımız yok. Piyasada taksitle daire satabilecek kimse yok şu an. Kendi cebinden veya bütçesinden yapacak kimse de yok” ifadelerini kullandı. 
DEVLETİN EL ATMASI GEREKİYOR
Başkan Şaban Topal, “Devlet ekonomiyi canlandırıp büyütmek istiyorsa, acilen KDV oranlarında, demir fiyatlarında ve tapu harçlarında ciddi bir indirime gitmesi gerekiyor” diyerek şöyle devam etti: “İnşaat sektörü büyüyüp canlandığında hem ihracatı hem içerdeki üretimi arttıracaktır. İnsanların yaşam standardını ve huzuru arttıracaktır. Çelik üreticilerinde bir sıkıntı var. Sanayici de, ithalatçıda, imalatçıda, ihracatçı da bu durumdan memnun değilim. Gerçekten şu an ekonomik sıkıntı var. Bunu aşmak için bir şeylerin yapılması lazım. Birlik olup beraber yapılması gerekiyor. Bu iş sadece Cumhurbaşkanımızın çabasıyla olacak şey değil. Engel olmaktansa yardımcı olmamız gerekiyor. Acilen demir fiyatlarının aşağı çekilmesi gerekiyor.”
YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLİYORUZ
Konya’daki müteahhitler olarak yerli üretimi desteklediklerini ve dışa bağımlılığı azalttıklarını kaydeden Topal, “Biz inşaat sektöründe Konya ve Türkiye özelinde dışarıya bağımlılığı azaltmak için çalışıyoruz. Demiri biz yerliden alıyoruz. Hurda dışardan da gelse biz işliyor ve satıyoruz. inşaat sektörü olarak şu an dolarla işimiz yok. Dolarla ev satmıyor, dolarla inşaat malzemesi almıyoruz. Yerli üretimi destekliyor ve ürünlerimizin büyük bir çoğunluğunu da yerli üretimden karşılamaya çalışıyoruz. KOMÜT olarak yerli üretimi kalkındırma noktasında ciddi çalışmalarımız var. Dışarıya bağımlılığımız az. Süs eşyalarını dışarıdan alıyoruz onlarında büyük bir kısmını yerli üretimden almaya başladık” diye konuştu. 
img_8829.jpg
BİR FİRMANIN BATMASI HERKESİ ETKİLER
İnşaat sektörünün durma noktasına geldiğini ve firmaların zor durumda olduğunu dile getiren Topal, kış sezonuyla birlikte inşaatların tamamen duracağını söyledi. Bir ya da birkaç firmanın batmasıyla sadece istihdamın yara almayacağını açıklayan Topal, “Maliyet artınca daire fiyatları da arttı. Şu anda arz ve talep yok. Eğer bazı firmalar batarsa ülkemiz kaybeder, büyüme rakamları düşer. Ben bugünkü şartlarda daire satarsam yeni bir inşaat yapamam. Mutlaka fiyatları maliyete göre güncellemem gerekiyor. Fiyatlar güncellenince alım olmayacak. Yeni bir projeye de başlayamıyoruz. Elimizdeki inşaatları bitirmenin gayretini veriyoruz. Yürüyüş yapalım, inşaatları paydos edelim ve Ankara’ya yürüyelim diyen arkadaşlarımız var” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.