1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. “İnsan= Bir Damla Kan Ve Bin bir Endişe”   (S.Şirazi)       
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

“İnsan= Bir Damla Kan Ve Bin bir Endişe”   (S.Şirazi)       

A+A-

Gerek içerideki gerek dışarıdaki, gerek kendimizle ilgili ve gerekse devletimizle, cemiyetimizle, ailemizle ilgili siyasi, askeri, içtimai, ekonomik, adli… Meseleler canımız sıkıyor,  ağzımızın tadını kaçırıyor. Iraktaki, Suriye’deki,  Yemen’deki, Libya'daki, Pakistan'daki, Filistin’deki,  Arakandaki… Ölümleri,  acıları, zulümleri, tehcirleri, sıkıntıları gördükçe, yaşadıkça hepimizin içi parçalanıyor,  gönlü daralıyor.  ‘Niye  ’ diyoruz kendi kendimize, ‘Hep İslam diyarları perişan?’ “ Niye hep ezilenler Müslümanlar?”  “Niye hep sürünenler Müslümanlar?”    İşin garibi buradaki zulümlerin müsebbipleri Batılı ve Asyalı kâfirler,  emperyalistler… Olsa da bu kötülükleri bizzat yapanların çoğu maalesef Müslümanlar.

İran - Irak savaşında ölenleri gâvurlar öldürmedi. Saddam’ın gitmesi için Irakta ABD çok adam öldürdü. Lakin o gittikten sonra, bazen mezhep, bazen etnik köken, bazen aşiret sebep gösterilerek “Müslümanım” diyen insanların birbirlerinden öldürdükleri ABD ninkinden fazla. Afganistan ha keza. Rusya ve ABD işgalinde çok Müslüman öldü. Lakin Afganistan iç savaşında “Müslümanım” diyenlerin birbirlerinden öldürdükleri insan sayısı gâvurlarınkinden fazla. Suriye ye bakalım, rejimin öldürdükleri, terör örgütlerinin öldürdükleri… Rusya'nın ve  ABD'nin  öldürdüğünden çok çok fazla. Bakın en son Irakta Şii,  Şii’yi vurmaya başladı. (Arap Şiiler ile fars Şiiler )

Şimdi birileri hemen “Ortadoğu Laik olmadığı için böyle oldu” diyecek. Yanlış. Çünkü Saddam'da, baba ve Oğul Esad da laikti. Bazılarımız bölgenin eğitimsizliğine bağlayacak işi, bazılarımız da dinimizden uzaklaşmaya… Elbette bunlar da sebepler. Lakin bu sebepler gerçeğin tümünü kapsamıyor. Çünkü haçlı seferleri sırasında,  o büyük tehlike İslam diyarlarına doğru yaklaşırken,  bu bölgede kurulu birçok devlet dini bir yapıya sahipti.  (Anadolu Selçuklu Devleti, Büyük Selçuklu Devleti, Eyyubiler, Danişmentliler, Artuklular, Zengiler…) Ama onların böyle  olmaları iç savaşları engelleyemedi. Bu bapta Osmanlının Şii İran, Sünni Akkoyunlu,  Sünni Memluklülerle yaptıkları savaşları unutmayalım. Tıpkı II. Dünya savaşında birbirlerinin yiyen Hristiyanların (50 milyon insan öldü) çoğunun laik olması gibi. II. Dünya savaşına katılan devletlerden SSSCB, Komünist, Almanya, İtalya faşist, İngiltere Fransa Laik… Devletlerdi. Onların bu vasıfları Avrupa'nın yerle bir olmasını engelledi mi? Hayır.   

Maalesef insanlık tarihi savaşlar, acılar, zulümler, işkenceler… Tarihidir. Kabil ve Habil ile başlayan kavga kıyamete kadar devam edecektir. İnsandan başka hiçbir canlı kendi türünü bu kadar katletmemiştir. Roma’ya bakın öyle, Perslere bakın öyle, Büyük İskender İmparatorluğuna bakın, Abbasilere bakın, Çin de kurulan devletlere bakın… Kısaca tüm devletler ve tüm insanlık tarihte de günümüzde de ne savaştan uzak kaldı, ne zulümlerden. Bu nedenle bu dünyada huzur, mutluluk arayan beyhude bir çabaya girmiş demektir. Gerçek huzur, hakiki mutluluk ve sükunet sonsuz hayat dediğimiz ahiret de olacaktır. Bu dünya ise bir damla kan ve binlerce  endişeden ibaret.   

İMAME KOPTU TESPİH DAĞILDI

Bu karamsar tabloya baktığımızda içimiz kararıyor. Bu siyah manzaraların içinde biraz daha gri olan bölgelere baktığımızda ise Allah'a şükür bu bölgelerin bize ait olduğunu görürüz. Peygamberimiz ve 4 halife dönemi( o zamanda kargaşa iç savaş oldu lakin oran olarak az) ile Abbasi,  Gazneli, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri… Hem Türk-İslam Dünyası, hem de tüm dünya için azda ola bir ferahlık veriyor insana. Bu nedenle bu günkü hadiselere tarihle birlikte bakarsak daha faydalı olur. Balkanlar ve Orta doğu bir tespih gibi dizilmişlerdi. Bu tespihin adı ve İmamesi Osmanlı idi. Öyle oldu böyle oldu  İmame koptu tespih dağıldı. Balkanlar Orta doğu İslam ve Türk Dünyası o gün bu gündür tarumar ve perişan.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.