1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İNSAN DİNE VE PEYGAMBERE MUHTAÇTIR
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İNSAN DİNE VE PEYGAMBERE MUHTAÇTIR

A+A-

Allah irade ve akıl sahibi olarak yarattığı insanı hayatı boyunca yapacağı her şeyden sorumlu tutacağını da bildirmiştir. Bunun anlamı insan kendisi için faydalı olan iş ve işlemleri yaparken faydasız ve hatta açıkça zararlı olduğu kendi aklı ile bilinen işleri de yapabilecektir. Çünkü yaratılışı buna müsaittir.

Bu sebeple de insanı dünyada bu hâliyle bırakmamış ve rahmetinin yani, insana olan acıma, şefkat ve merhametinin bir eseri olarak, zaman içinde, kendi içlerinden peygamberler de göndermiştir. Ayrıca bu peygamberler aracılığı ile her insanın anlayabileceği seviyede ve her devrin ihtiyacına göre hükümler ihtiva eden kitaplar da indirmiştir.

Ancak insanoğlu her zaman ve her dönemde kendini ön plânda görmüş ve öyle değerlendirerek her şeyi kendisinin daha iyi bildiğini ve ne yaparsa en güzelini ve faydalısını yaptığını düşünmüş ve aklının kendisini sevk ettiği istikamette hareket etmeyi kendisi için doğru olan bir davranış olarak görmeyi de ihmal etmemiştir. Hatta bu konuyu önceleme noktasında peygambere uymaya tercih etmiştir.

Hiç şüphe yoktur ki, insanı yaratan Allah, onun her yaptığının doğru ve kendisi için faydalı olmayacağını ve zaman içinde zaaflarına kapılarak hareket edeceğini bildiği için onlara doğru yolu göstermek üzere peygamberler de göndermiştir. Böylece kendisi gibi bir insan olan peygamberlerin yaşayışlarını takip ederek doğru yolu bulmalarını murat etmiştir.

Bu duruma göre her peygamber gönderildiği toplumda yaşayışı örnek alınacak özelliklere sahip olmalıdır. Nitekim de öyle de olmuştur. Tarihe baktığımızda bütün peygamberlerin örnek yaşayışlarının sonraki dönemlere aksetmiş olduğunu görüyor ve biliyoruz.

Şu husus muhakkaktır: Her peygamber, normal yaşayışında yani peygamber olmadan önce de başkalarına örnek davranışlarda bulunacak bir yaşayışa sahiptir. Peygamber olarak seçilmesinin sebebi en başta böyle bir davranış ve yaşayış örneği taşımış olması sebebiyledir.

Tabii peygamber olduktan sonra hayatının örnek alınacağını bildiği için daha bir dikkatli davrandığı ve davranışlarında Allah’ın hükümlerine uygun hareket ettiği de şüphesizdir. Bu konuya, özel itina gösterdiği de muhakkaktır.  

Yani hiç kimse, her hangi bir peygamberin hayatını ve hayatının örnek olarak alınacak durumda olmasının sebebini sırf peygamber olmasına bağlamamalıdır. Onun yaşayışına bakarak ‘ben de peygamber olsaydım, ben de onun gibi olurdum’ diyemez ve onun hayatını, yaşanması zor bir hayat olarak görerek kendisini farklı davranma konusunda mazur göremez.  

Çünkü her peygamber de bir insandır ve onların da diğer insanlarda olduğu gibi nefisleri ve şehvetleri bulunmaktadır. Dünya lezzetlerine karşı aynı arzuya sahiptirler. Bu durumda onların bizlerden farkları, bu arzularını Allah’ın emir ve yasakları karşısında frenlemesini bilmeleri ve Allah’a karşı bir insan olarak sorumluluklarının idraki içinde olmalarıdır.

Bundan dolayı bütün davranışları bu düşünce ve idrak çerçevesi içinde deveran etmiş bulunmaktadır.  

Zaten bu sebeple diğer insanlara örnek olma özelliklerini taşırlar. Zira bu durum diğer insanlar tarafından bu sebeple benimsenecek ve yaşanacaktır.

Burada ortaya çıkan husus şöyle özetlenebilir: İnsanlar her ne kadar akıllı ve irade sahibi olarak yaratılmışlar ise de sırf bunların gösterdiği çerçevede hareket etmek Yaratıcısının, kendisinden beklediği davranışları kendiliğinden bilip sergileyemez.

Bunun için insanların, hem Allah’ın hükümlerinin bildirildiği bir dine ve hem de bu dini yaşayarak gösteren bir peygamberin rehberliğine ihtiyacı vardır.

Bu yazı toplam 909 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.