1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. İNSAN GİBİ İNSAN OLMAYI BAŞARMAK, ERDEMDİR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

İNSAN GİBİ İNSAN OLMAYI BAŞARMAK, ERDEMDİR

A+A-

Yeni bir başlangıç, yeni nefes, yeni adımlar niyaz ve temennisiyle yeni miladi yılımızın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Her yıl oluğu gibi aynı nakaratları tekrar etmeyi düşünmüyorum. Bugünkü yazımda diyorum ki gelin hep birlikte yeni güzelliklere adım atalım. Boşverin çok kazanmayı, az belki ama öz ve temiz kazanalım. Kimseyi incitmeyelim. Şunu öğrenelim. Ağlayanın malı gülene kart etmedi, etmeyecek. Türlü şaklabanlıklarla zenginliği yakalamış, paranun verdiği havayla ne oldum delisi olmuş, yığınla insan müsveddesi tanıyorum. Evet paranın ilk fırsatta tanıdığı birçok imkanla buluşmuş gibi göünseler de o bolluğun rövanşına bakabilecek olgunluk ve ciddiyette kaç insan var?
Dünyaya bir şekilde geldik ve yaşıyoruz. Bize tanınan süre dolana değin bu ömrü yaşayıp bitireceğiz. Kısa hesaplarla dünya kokan beklentilerle birbirimizi yıkmayalım. Çok kişi tanıyorum etrafımda parayı bulmuşlar ama en önemli olan aile huzurunu saadetini bulamamışlar. Hayatları bir akıntı gibi gelip geçiyor, farkında bile değiller. Ama toplama baktığınız zaman bomboş bir hayatı paranın sahte senaryosuyla, dolu gibi yaşıyorlar. 
Biliyorsunuz, milli piyangodan bugüne kadar zenginliği yakalamış onca insan var. Ama sonrasını bir okuyun yahut ta dinleyin. Onca parayı kazananlar kazandıkları güne lanet okur hale gelmişler. Hepsinin ağzında hep aynı nakarat “Önceden düzenli bir aile yapım vardı. Çoluğumla çocuğumla çok mutluydum. Tencerede pişirir, kapağında yerdik.” derler.
Çok kazancın yahut ta yüklü bir piyangodan gelecek kazancın insanı huzurlu kıldığına dair bugüne kadar hiç örnek duymadım. Bu şekilde zengin oluvermiş birilerinin aynı hızla da yokluğa yoksulluğa mahkum olduklarına şahit oldum.  
İnsanların hayallerinde ev, araba almak, dünyayı gezmek ve diğer insanlara yardım etmek var. 1999 ve 2001 yılında iki defa büyük ikramiye kazanan, Milyarder Osman lakaplı Osman Kaplan’ı Denizli’de ziyaret eden Milliyet gazetesinden Gizem Coşkunar’da, kendisine ikramiyeden kazanılan paranın nasıl kullanılması gerektiğini sormuş. Milyarder Osman, “Kime çıkarsa çıksın o da parayı harcayıp bitirecek, bu parayı yönetmek mümkün değil” demiş. 
Yani paranız olsa ya da olmasa bile yaşamınızı kendiniz dizayn edemiyorsunuz. Çünkü o an için kendinizi paranın büyüsüne kaptırdığınız için yanlış ya da doğru arasında ki çizgiyi ayırt edemiyorsunuz. Kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz. Etrafınızda tanıdığınız ya da tanımadığınız yığınla insan çerçeve örmeye başlıyor. Gördüğünüz ilgi sizi sarhoş ediyor, bir an için imani noktada yeterince güçlü değilseniz kapıldığınız hayalle istemdışı bir yaşamın kollarında yürüyor o potada eriyorsunuz. 
Aslında konum piyangodan kazanılan milyonlar değil. Mutluluğun yanlış yerlerde arandığına işaret etmek istiyorum. Size mutluluk gibi görünen birçok şeyin aslında gerçek huzuru işaret etmediğini ifade ediyorum. 
Dünyanızda sizi mutlu kılacak gerçekler o kadar farklı ve o kadar yakınınızda ki bunun farkına bile varamıyorsunuz. 
Ailenizle akşam yorgunluğunu atmak üzere evinizde içtiğiniz bir bardak sıcacık bir çayın dahi dünyalara bedel olduğunu biliyor musunuz?
Çocuğunuzla bir akşamüstü oturup çeşitli konularda istişare etmenin, gelecek planlarını dahi dinlemenin ne kadar değerli olduğunu tahmin edemezsiniz.
Yakın akrabalarınızla oturup dertleşmenin birbirinize kol kanat germenin ne anlama geldiğinin ne kadar değerli bir paylaşım olduğunu anlıyor musunuz?
Günümüzde her şeyin yarışa evrildiği bir sahte yaşam algısıyla gidilen yolda ne kadar hatalar yaptığımızın farkında mısınız?
Etrafınıza bir bakın, insanlar hatta akrabalarınız her noktada birbirine diş geçirme ve üstünlük ortaya koyma telaşesinde adımlar atıyor. Çocuklarınızı yarıştırmayın. Herkesin çoluğu çocuğu tatlıdır. Bunu abartmanın anlamı yok. Herkes nasibinde olduğu kadarın sahibi olur. Onları ne kadar bu alanda hür bırakırsanız kendilerini daha iyi ispat ederler. 
Evlatlarınızı, bilgileriyle yahut ta birikimleriyle alakalı sakın yarıştırmayın. Çocuklarınız arasında evlatçılık yarışına kapılıp ta diğerlerinin kalbini kırmayın. Bu benimde başımda... Her defasında bu olguyu kırma çabalarıma rağmen ne hikmetse karşımda ki bunun bilincine varamıyor. Birgün gittiği yolun kendisini büyük bir imtihanla başbaşa bırakacağının farkına dahi varamıyor. Bitmeyen kibrin, gururun kimseye fayda sağlamayacağını anlamak için ilahi işleyişin bir semeresini mi görmek zorundasın?
Bırakıver yahu!  

Bu yazı toplam 870 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.