1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İnsan haklarına riayet
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan haklarına riayet

A+A-

Bilindiği gibi epey bir zamandan beri korona denen hastalıkla mücadele ediyoruz. Bu konuda yalnızca fert olarak değil, toplum olarak da mücadelemiz sürmektedir. Öyle ki, bu mücadele sadece bir millet olarak bizim milletimiz değil, hemen bütün insanlık olarak dikkatle sürmektedir. Fakat henüz bundan kurtulduk veya şu kadar zaman sonra tamamen kurtulacağız diyecek bir noktaya da ulaşmış değiliz.

Tabii bunun bir takım sebepleri olduğu da muhakkaktır. Görebildiğimiz kadar, konuyu bilen ve hastalıkla mücadele eden konunun uzmanları olan doktorlar üzerlerine düşen görevleri yerine getirmektedirler. Hastaların yanında yer alıp hastalığı yok edecek çareleri kullanmaya çalışıyorlar. Yani gerekli ilâçları verirken veya tavsiye ederken kurtulmanın yollarını da açıklamaya devam etmektedirler. Konu hakkında neredeyse her gün devamlı olarak bilgi verilmekte ve ne durumda olduğumuz açıklanmaktadır.

Millet olarak aslında her gün kaybettiğimiz can sayısına bakmak ve nerede olduğumuzu görmek de mümkündür. Önemli olan da herkesin üzerine düşen sorumluluk duygusunu yaşamak ve kendisini sorgulayabilmektir.

Sorumlu olan yetkililer bu hastalığa tutulmuş olanlara gerekli ihtimamı göstererek ve tedavi yöntemlerini ve yolunu göstererek ilâçları tavsiye ederek ve davranışlarını kontrol ederek mücadelelerini sürdürürlerken, henüz hasta olmamış kişilere de nasıl davranmaları gerektiğini anlatmakta ve yol göstermektedirler.

Bu bakımdan bütün ilgililere teşekkür borçluyuz. Fakat ne yazık ki, bir taraftan hasta sayısı azalıp hasta olanlar da iyileşirken bir de bakıyoruz, diğer taraftan hastalık birden bire artmaya başlamış. Açık olarak görünen şu ki, bunun sebebi hastalığa karşı içimizde gelişen meydan okuma heves ve duygusudur. Nitekim yeni hastalananlar kendilerine mütehassıslar tarafından tavsiye edilen konulara dikkat ve riayet etmemektedirler.

Korunma yolları nerede ise her gün ve her televizyon kanalından duyurulmakta olması sebebiyle duymayan kalmadığı alenen belli olmakla birlikte hastaların sayısı da gün geçtikçe artmakta olduğu haberleri hepimizi üzmektedir.

Malum hastalığın sebebi apaçık ortada olmasına ve herkes tarafından bilinmesine rağmen hastalığın artış göstermesinin hastalığına meydan okuma efelenmesinden başka bir sebebi görünmemektedir. 

Keşke düşünceleri ve bu düşünce doğrultusunda sergiledikleri davranışları kendilerini umdukları ve bekledikleri sonuca ulaştırmış olsa. Nerde o günler? Araştırmalar ve araştırma sonuçları konunun mütehassısları tarafından duyurulan davranışların gerekliliğini tam olarak ortaya koymuş bulunuyor.

Bu durumda biz insanlara düşen görev gerçeğe ve söylenenlere karşı çıkmak değil, söylenenleri tutmak olmalıdır.

Bu davranışları sergileyen ve hastalıkla beraber korunma çarelerini bildiren mütehassıslara rağmen gerçeğe sırt çevirerek hastalığa meydan okuduklarını zanneden kimselerin unuttukları bir şey daha bulunmaktadır. O da Başkalarının haklarına tecavüz etmektir.

Bizler, elhamdülillâh, Müslümanız. Müslüman olan kimse hem kendi haklarını korumak ve hem de başkalarının haklarına tecavüz etmemek ve ona zarar vermemekle mükelleftir. Bunun sadece varlığına inanmış olmak yeterli değildir. Aynı zamanda bu konuya dikkatle riayet etmek durumundadır.

Fakat hastalığa meydan okuduğunu düşünen bir kardeşimiz, hastalandığı zaman yalnızca kendisi değil, aynı zamanda birlikte temas halinde bulundukları kimselere bulaştırmaktan da sakınmak durumundadır. Eğer hastalık mikrobunu almış ise başkalarıyla temastan kendisini korumak, diğer bir ifade ile başkalarının da hastalanmasından sorumlu olduğunu ve olacağını düşünmek durumundadır. Eğer bilerek böyle davranıyorsa veya kendisine söylenenlere dikkat etmiyorsa onların hastalanmasına sebep olduğu için manevi sorumluluktan kurtulamaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.