1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. İnsan hayatında”prime time” olmak
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan hayatında”prime time” olmak

A+A-

Televizyon dilinde ‘prime time’ diye bir tabir var.Televizyon yayın akışında eşref saati demektir. veya en kıymetli saat. Kur’an namaz anlamında buna salatu’l vusta/orta namaz’ der. Eksen saat veya eksen namaz.
Dünya kemiyetin saltanatını yaşıyor. Bilgi arttıkça hazmetmek bir yana kalitesi düşüyor. Her taraf faydasız bilgi ile dolu. Bununla birlikte prime time’ın dışında kalanlar da var. Yani hayatın merkezinden ve merkezi anlayışından uzak kalanlar. Derkenara düşenler. Hadis diliyle bunlara ‘gureba’ deniliyor. Hayatta tutunamayanlar, dökülenler ve derkenarda kalanlar var. Prime time’ın dışında kalan insanlar ve anlayışlar olduğu gibi ülkeler ve milletler de var. Bunlardan birisi de Filistin ve Filistinlilerdir.
Ahirzaman prime time’nda tutunamayan yani merkezden dışlanan Müslümanlara ‘garip/gureba/garipler’ ismi veriliyor. Merkezde zalim çarklar işliyorsa orada bulunmak pasif veya aktif bir biçimde çarka dahil olmak anlamına gelir. Necip Fazıl Kısakürek meselenin bir nöbet meselesi olduğunu idrak edenlerdendir. Şarkımız şiirinde bunu şöyle terennüm eder:

Kırılırda bir gün bütün dişliler
Döner şanlı şanlı çarkımız bizim
Gökten bir el yaşlı gözleri siler
Şenlenir evimiz barkımız bizim

Yokuşlar kaybolur çıkarız düze
Kavuşuruz sonu gelmez gündüze
Sapan taşlarının yanında füze
Başka alemlerle farkımız bizim

Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman
Görürler nasılmış, neymiş kahraman
Yer ve gök su vermem dediği zaman
Sular her tarlayı arkımız bizim

Gideriz nur yolu izde gideriz
Taş bağırda, sular dizde gideriz
Bir gün akşam olur bizde gideriz
Kalır dudaklarda şarkımız bizim

Başkalarının paradigmasının yani sisteminin dişlisi olmak kendini inkardır. Bundan dolayı ahirzaman Müslümanı ya kimliğinden dolayı dışlanacak ya da kimliğini korumak için geri ve kenara çekilecektir.Mesala;Ahirzamanda faiz yemeyen kalmayacak yemeyene de tozu isabet edecek ve kokusu sinecektir. Dolayısıyla kaçan bile sistemin serpintilerine maruz kalacaktır. Bu hususta Hazreti Ali tarikıyla gelen bir hadis vardır. İçinde bulunduğumuz durum veciz bir surette anlatılıyor. Hazreti Ali, ahirzaman ve fitnelerine temas ediyor ve ardından şöyle diyor :” O vaktin en hayırlısı nüveme olan her mümindir…”Hümeze veznindeki nüveme kayda değer, zikre değer bulunmayan ve kale alınmayan ve umursanmayan Müslüman demektir. Hakkın umursanmadığı yerde sahipleri de umursanmaz. Hakkın geri çekildiği alanda bağlıları da geri çekilir. Garipler ve nüvemeler hayatın merkezinden atılanlardır. Garipler, bozulanı toparlamaya, tamir etmeye çalışanlar ve dolayısıyla akıntıya kürek çeken ve merkezi değiştirmeye çalışanlardır. Ne pahasına olursa olsun merkeze giden değil, değiştirmeye çalışandır.
Ne dersiniz dostlar;hayat yolculuğunda siz şu anda ne yapıyorsunuz ve nerdesiniz…….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum