1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. İNSAN İYİLİĞİDE KÖTÜLÜĞÜDE YAPAR!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSAN İYİLİĞİDE KÖTÜLÜĞÜDE YAPAR!

A+A-

 

İnsanın yaşadığı ortamın alması demek, insanların iyiliği ve kötülüğü yapma serbestisine sahip olması demektir. Allah(c.c.) bu duruma direk ve anında müdahale etmiş olsaydı insan o zaman robot gibi olurdu. İnanın seçmesi ve iradesi olmazdı. Yani kötülük demek, insanların acı çekmesi demektir. Dinin emrettiği şeyler ahirette hesabın olduğunun göstergesidir. Dünyada acı çeken insan cehennemi teyit etmiş, dünyada mutlu olan insanda cenneti teyit etmiş olur. Yani cehennemde de acı çekecek, cennette ise mutlu olacak demektir.

Allah(c.c) dünyadaki tüm canlıların doyabileceği ve hayat sürebilecekleri rızkı ve gerekli olan evreni yaratmıştır. Dünyada ki insanların sömürülmesini ve israflarını engellersek kimse sıkıntı çekmez. Kimse açlıktan ölmez ve kimse sömürülmez. Yani Allah(c.c.) sorumluluğu böylece insana vermiştir. Eğer Allah isteseydi kötülüğü anında durdurabilirdi.

O zamanda insan insan olamazdı. Dünyadaki acılar aslında çok kısa bir zamanda yaşanır. Mutluluklarda öyle. Çünkü insan ömrü çok kısa bir zamandır. Asıl olan hayat, uzun ve sonsuz olan hayat ahiret hayatıdır. O halde dünya hayatında asıl olan mutlu olmaktır. Günahtan kaçınıp, acılarda yüzmemek tir.

İnsanlar katledilirken Allah niçin müdahale etmiyor diyenlere, bizde şu yanıtı veririz. Sen neden bunu engellemiyorsun? Senin yapman gereken bu değil mi?

Oysa ki Allah(c.c.), insanı bu dünyada değilde ahiret hayatında sorguya çekeceğini beyan ediyor.

İmtihan dünyasında yaşıyoruz. Allah(c.c.)ın koyduğu hükümlerin her birinin hikmetleri vardır. Yani dünyevi bir çok faydaları vardır. Kur’an’ın hükümleri yeryüzüne geldiğinden beri, imparatorluklar ve kabileler, alimler cahiller, peygamberler firavunlar var oldu. Allah tüm insanlar için bu hükümleri gönderiyor. Kur’ani hükümleri birey olarak değil, tekilcil değil de tüm insanlık yani bütüncül olarak ele almalıyız. Bu hükümlere tekilcil bir yaklaşımla yaklaşırsak bazen çok zarar görebiliriz. Amma mesela toplum da kırmızı trafikte kırmızı ışığı ihlal edince, ölenler kazalar olacaktır. Buna tekilcil bakınca zararlıdır. Bütüncül olarak bakınca da kırmızı ışıkta durmak insanı ölümden koruduğu için bir hikmettir.

Zina da, faiz de aynen böyledir. Tekilcil bakılmamalıdır. Bütüncül bakınca büyük hikmetlerinin olduğunu anlıyoruz. Bütün insanlar zina etmiş olsa, tüm insanlık çöker. Bütün insanlar, içki içse, faiz alsa büyük tabloda tüm insanlık zarar görecektir. İşte Kur’an’ın hükümleri toplum olarak düşünürsek toplumun menfaati ve insan olmanın, medeni olmanın hikmeti ortaya çıkar.

Bir okulda da kurallar vardır. Bu kurallar belki fert olarak ele alınsa, o öğrenci için doğru olmayabilir. Ama tüm okul öğrencileri için düşünülünce, okulların öğrencilerin, velilerin güven ve mutluluğunu sağlamaktır. İşte dinin hükümleri de, insanların dünyada ve ahirette ki mutlulukları, insan olmaları, medeni olmaları, huzur bulmaları için vaaz edilen hikmetler içerir.

Kur’an’ın hükümlerini, tekil değilde bütüncül olarak ele alırsak onların hikmetlerini hem bu dünya da rahat bir şekilde görebiliriz. Hem de ahiretin ebedi aleminde rahat bir şekilde yaşayacağımızı da buradan çıkarabiliriz.

Selametle!...

 

Bu yazı toplam 1959 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.