1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İnsan Mükemmel Olarak Yaratılmıştır
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan Mükemmel Olarak Yaratılmıştır

A+A-

Allah insanı mükemmel olarak yaratmıştır. Bu mükemmellik ise insanın, gerek maddi olarak ve gerek manevi olarak, her şeyi ile uygun biçimde yaratılmış olmasından kaynaklanmaktadır.
İnsanın maddi olarak varlığına batkımızda organları arasında her hangi bir uyumsuzluk görülemez. Bu dün böyle olduğu gibi bugün de böyledir. Yani geçmiş asırlarda yaşayan insanlar kendilerinin yaratılışında ve organlarının insicamında her hangi bir eksiklik, fazlalık veya bir uyumsuzluk bulup keşfedemedikleri gibi, günümüzde de bu konuda bir hata tespit edilip önümüze konamamıştır.
Maddi yönden durum böyle olduğu gibi, manevi yani ruhsal açıdan da durum aynıdır; bu konuda da her hangi bir eksiklik ve fazlalık veya bir yanlışlık sezilememektedir.
Fakat durum böyle olmasına rağmen yine de insanoğlunun hem kendisine ve hem de başkalarına karşı davranışlarında uyumsuzluğun sezilmemesi de mümkün değildir.

Bu durumun bir takım sebepleri olabilir. Bu sebeplerin başında her halde insanoğlunun yaratılış gayesini bilmemesinden veya unutmuş olmasından kaynaklanmaktadır.

Hâlbuki Allah insanı niçin yarattığını ve nasıl bir ruha sahip kıldığını ilk insan olan Âdem as.’dan itibaren her dönem ve asırda gönderdiği Peygamberleri aracılığı ile insanoğluna bildirmiştir.

En son Peygamber olan Efendimiz as. da bunlardan biridir. Onun getirdiği, daha doğrusu O’na gelen bir kitap olan Kur’ân-ı Kerîm’de insanın hem maddi ve hem de ruh olarak yani ruhi ve manevi açıdan
diğer yaratılanlardan üstün ve mükemmel olarak yaratıldığı bildirilmiştir.

Nitekim Kur’ân-ı Kerîm’de bütün insanlara hitap edilerek şöyle buyrulmaktadır: “Ey insan!(oğlu), seni (yoktan) yaratan, düzgün yapılı ve endamlı kılan, sana ölçülü ve dengeli davranma imkânı veren (maddi ve aklî yapıda seni en üstün kılan), seni dilediği en güzel şekil ve biçimde terkip eden ihsanı bol Rabbine karşı aldatan nedir?” (el-İnfitar, 82/6-8).
Âyetlerde böyle hitap edilmesinden maksat, insanın kendisine gelmesinin istenmesidir. Çünkü insanoğlu her asırda hem maddi ve hem de manevi varlığı üzerinde oynamaktan geri durmamıştır.
Meselâ dişlerinin şeklini beğenmeyenler onların görünüşünü, kaşlarının görünüşünü beğenmeyenler de kaşlarının şeklini ve benzeri değişiklikleri yapmaktan geri durmamışlardır.
Hatta böyle hareket etmek zaman içinde moda olarak tavsif ettiğimiz şekle bürünmüş ve insanoğlu, her asrın getirdiği özelliklere göre hareket etmekten geri durmamıştır.
Hâlbuki insana yakışan her yönüyle mutedil davranmasıdır. Mutedil demek, orta yolda hareket etmek, yaratılışa ve insan olmaya yakışır şekilde davranmak demektir.
İnsanın zaman içinde unutmuş olduğu da budur.
Bu duruma göre insan hem maddi yönden ve hem de manevi açıdan itidalden ayrılmadan hareket etmelidir. Bunun da yolu kişinin aklını kullanarak ve Allah’ın Kitabı olan Kur’ân-ı Kerîm’in gösterdiği yolda ve çizdiği istikamette hareket etmesiyle mümkündür.
 

Bu yazı toplam 681 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.