1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. İnsan ne ile mutlu olur?
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan ne ile mutlu olur?

A+A-

Varlığımızın devamı için muhtaç olduğumuz temel ihtiyaçları sadece her türlü pisliği de barındıran, bulanık madde denizinden temin etmeye kalkışırsak sonuçta elde edeceğimiz netice aynı denize hem kir göndermek hem de tekrar oraya muhtaç olmaktan başka bir şey getirmeyecektir, getirememiştir.
Modern dünyanın "tüketme" üzerine kurulu düzeni, insanı sürekli sömürülecek bir varlık olarak görmekte ve bu özelliğini devam ettirmek içinde yine kendi metotları ile kitlelerin uyanmasını engellemeye çalışmaktadır. Mutlu olmanın şartını kendi metotlarına bağlamış bu düzenin, bunu ortadan kaldıracak ne varsa engel olmaya çalışması bütün hızıyla devam etmektedir. İşte onlardan bazıları, Tv, internet, moda, diziler, eğlence mekanları, süfli aşka davet eden programlar, aldatmaları normal gibi gösteren yayınlar, insanın tek tarafına hitap eden yayınların abra kadabralarla çok satanlarda gösterip geniş özellikle genç kitlelere ulaştırmak vs.
 Mutlu olmayı dış dünyanın bütün her şeyini yaşamakta görenler için hiçbir sıkıntı yoktur. Malzemenin bolluğunun yanı sıra her gün yenilerinin çıkması bu sahayı o dünyanın insanları için sürekli canlı tutmaktadır. Acaba bu durum oranın müdavimlerini gerçek mutluluğa kavuşturmakta mıdır? Hayatı, mutluluğu , özgürlüğü tek düze bir dünyanın şatafatlı aleminde görenler hedeflerine ne kadar ulaşabilmişlerdir? Mutluluğu bu yolda gösterenler acaba kazandıklarından ne kadar mutludurlar? Dünyanın dört bir tarafında, maddi alemin bataklığında mutluluk arayanların çoğalması, dünyamızın geleceği açısından da son derce endişeli boyutlara ulaştığı ifade edilmekte. Sonuçta kimse kimseyi zorlamıyor ama bazı şeyleri ortadan kaldırmadığınız sürece mutlaka birileri o bataklıklarda mutluluk arayacaktır.
 Fert olarak da millet olarak da neyin bizi gerçekten mutlu edeceğini veya gerçek mutluluğun ne olduğunu iyi tespit edemez isek önce dengesiz beslenerek kilo alıp ardından kapitalizmin oyuncakları ile zayıflamayı mutluluk sayarız.

Bu yazı toplam 779 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar