1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. İnsana Utanç Veren Davranışlar
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsana Utanç Veren Davranışlar

A+A-

Geçen yazımızda Allah’ın insanı ve diğer canlıları eşler halinde yarattığından bahsetmiştik. Bu da insanların ve hayvanların ve hatta bitkilerin üremesinin yolunun eşlerin bir araya gelmeleri ile gerçekleşebileceğinin delilidir. Yani farklı iki özelliği taşıyan eşlerin bu özelliklerini birinde (dişide) birleştirmesi ile üreme olabilir. Başka türlüsü mümkün değildir.
Şöyle bir genel kural vardır ve bu da aslında temel bir esastır: Her şeyde esas olan şudur: Bir şey ne için yaratılmışsa ve hatta imal ve inşa edilmişse orada kullanıldığında doğru olur. Bundan dolayı böyle kullanımları dinimiz “adalet” olarak nitelemiş ve bu maksadın dışında kullanılırsa onu da “zulüm” olarak değerlendirmiştir.
Hz. Peygamber a.s. Mekke’den Medine’ye hicret edince Medinelilerin erkek hurma çiçeğini dişi hurma ağaçlarına bağladıklarını görmüş ve bunu niçin yaptıklarını sormuş; onlar da hurmaların böyle aşılandığını söylemişler. Efendimiz bunu yapmamalarını söylemiş ve mevsim sonunda görmüşler ki, hurmalar meyve vermemiş. Bunun üzerine Efendimiz onlara “siz bildiğiniz gibi yapın, siz dünya işlerini benden daha iyi bilirsiniz” buyurmuşlar. Bundan da anlaşılacağı üzere meyve almak için tozlaşmayı gerçekleştirmek gerektiği gibi, meselâ çocuk sahibi olabilmek için de erkeğin spermi ile kadının yumurtasını aşılamak gerekmektedir. Ancak bu birleşmenin meşru olabilmesi için kadınla erkek arasında nikâh bağının bulunması da şarttır. Dinimiz ancak böylesini meşru kabul etmiştir. Bu konuda da şöyle buyurmuştur: “O’nun varlığının ve kudretinin delillerinden biri de sizin için kendi cinsinizden, kendileriyle tatmin olacağınız, huzur bulacağınız eşler yaratması ve aranıza sevgiyi ve şefkati yerleştirmiş olmasıdır. Hiç şüphe yoktur ki, bütün bunlarda nice deliller ve ibretler vardır. Fakat bunu anlayacak olanlar derinliğine düşünen kimselerdir” (er-Rûm,30/21).
Evlilikten maksat da çocuk sahibi olmaktır. Etrafımıza bir bakalım; evlenip de çocuk sahibi olamayanlar çocukları olsun diye nice sıkıntılara katlanmaktadırlar. Yani sadece nefsini tatmin etmek insan için yeterli görünmemektedir. Her canlı neslinin devam etmesi için gayret eder.
Fakat bugünlerde insan olana hiç yakıştıramadığım bir olayın haberini almış bulunuyoruz. ABD de “eşcinsellerin evlenebilmelerine bütün eyaletlerde izin verilmiş. Eşcinseller de bunun üzerine bütün Amerika’da bayram havası estirmişler”. Çocuğun nasıl olacağı, eşler arasında tatminin nasıl gerçekleştiği insanoğlunun yaratıldığından beri açık ve seçik iken hangi medenilik böyle bir davranışı telkin etmiş olabilir? Bu nasıl bir hürriyettir ki, hiç düşüncesi olmayan, başıboş hayvanlar arasında bile böyle bir olaya şahit olunduğuna dair, bugüne kadar, her hangi bir ilim bir şey bahsetmiş değildir.
Ne yazık ki, memleketimizde, dininin emri olan ve bunu imanının gereği olarak yaşamak isteyen hanımlara başörtüsü takmayı yasaklayan zihniyet ve bunun temsilciliğini yapan medya bu olayı bir ilericilik havası içinde duyurmuş bulunmaktadır. Kısa zaman içinde bu iznin verilmesi için memleketimizde yeni bir hava estirmeye çalışırlarsa hiç de yadırgamam. Allah böylelerine insan olduklarını hatırlatsın inşallah.
 

Bu yazı toplam 135 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.