1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İnsana yatırım yapılmalı
İnsana yatırım yapılmalı

İnsana yatırım yapılmalı

Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, “Devlet, bina, yol ve köprü yapmak yerine insana yatırım yapması gerekiyor. Çağ insana yatırım yapanın kazanacağı çağdır” dedi.

A+A-

Eğitim Bir Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, öğrencilerin barınma sorunu, devlet yurtların beklentileri karşılayıp karşılamaması ve FETÖ tehlikesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ÜNİVERSİTELERİ TEMİZLEMEMİZ LAZIM
FETÖ’nün üniversitelerde oldukça yoğun olarak yapılandığını ve bunun biran önce temizlenmesi gerektiğini ifade eden Başkan Metin, Üniversite ve akademi sahasının FETÖ terör örgütü için stratejik bir alana sahip olduğunu kaydetti. Liselerden muhibbin ve sempatizan olarak teslim aldığı öğrenciyi, üniversitede militan olarak teslim eden bir yapıya sahip olduğunu da kaydeden Başkan Metin, sözlerine şöyle sürdürdü: “FETÖ terör örgütü, kendi temin ettiği insan kaynağının planlamasını yaptığı, ona nitelik kazandırdığı ve hangi noktada ihtiyacı varsa ona göre planlayıp kullandığı bir yerdi. FETÖ ile mücadele akademide stratejik bir konsept ile planlanması lazım. Şu düşünce yanlıştır: ‘Benim üniversitemde FETÖ sempatizanı yoktur.’ Bu çok iddialı ve içi boş bir laftır. FETÖ için akademi çok önemlidir. Önem verdiği bir yeri boş bırakması da mümkün değildir. İçinizdeki FETÖ mensubu militanları ortaya çıkartamıyorsanız ya FETÖ ile mücadele edecek iradeniz yoktur yada FETÖ ile mücadele edecek kapasiteniz yoktur. FETÖ, Türkiye için ne kadar tehlikeliyse akademi için 10 kat daha tehlikeli bir yerdir. Akademinin kendini koruyabileceği bir mekanizma geliştirmesi gerekiyor.”

İNSANA YATIRIM YAPILMALI
Öğrencilerimiz bizim yarınımızdır diyen Başkan Şenol Metin, daha iyi bir gelecek için yarınlarımız olan öğrencilere daha çok yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Şenol Metin, “Bizim temel gücümüz öğrencilerimizdir. Eğer biz bu gücü yarın iyi değerlendiremezsek, en büyük riskimiz olacaktır. Dolayısıyla öğrenciye ve insana yatırım yapmamız gerekiyor. Kamu kurumlarının fiziki mekanlara yatırımını durdurup, insana yatırım yapmayı gündemine alması gerekiyor. Asfalt yapmayı durdurup, insana yatırım yapmamız lazım. Köprü yapmayı, binaya yatırım yapmayı, bilgisayara yatırım yapmayı durdurup insana değer vererek yatırım yapmalıyız. Çağ, insana yatırım yapanın kazanacağı bir bilgi çağıdır. Bu yatırımı kim daha iyi yaparsa muhakkak ki o kazanacaktır” dedi.

STRATEJİK YERLERİN TEMİZLENMESİ LAZIM
FETÖ ile mücadelede kullanabilecek bazı argümanların olduğunu belirten Başkan Metin, “Sınav jürileri çok önemli. Çünkü FETÖ kendi arasında bir hiyerarşisi olan bir örgüt. Bunun içinde bu jüri üyelerinde mutlaka yer almışlardır. Kriterlerde yer alan yabancı dil sınavları gibi, ALES gibi ve başka sınavları da manipüle etmişlerdir. İşte 2010’da yapılan KPSS’ de yaptıkları hile ile bunu görebiliyoruz. Bunları takip ederek ve FETÖ mensuplarını temizleyerek daha temiz bir yapılanma kurabiliriz. Bir de TÜBİTAK kaynaklı ve başka kurumların projelerinde FETÖ’ye para aktarıldığını biliyoruz. Bu projeleri de takip ettiğimizde FETÖ’nün izine rahatlıkla ulaşabiliriz” şeklinde görüş bildirdi.

İRTİBATI OLAN HERKES YAKALANMALI
FETÖ Terör örgütünün akademiye yerleşerek Türkiye’ye verdiği zararlar hakkında konuşan Şube Başkanı Şenol Metin, akademide FETÖ ile irtibatlı bulunan kim varsa yakalanıp görevinden uzaklaştırılması gerektiğini söyledi. Hiçbir neden bir haini iş başında tutmaya gerekçe olamaz diyen Şube Başkanı Şenol Metin, şunları söyledi: “Ne kadar yetenekli, üst düzey bilgi ve donanıma sahip olsun, Türkiye’nin ne kadar ihtiyacı olursa olsun bir haini görev başında tutmaya gerekçe olamaz. Bunu en net askeri operasyonlarda gördük. FETÖ temizliğinden sonra silahlı kuvvetlerimizin operasyon başarısının ne kadar arttığını ve daha az zayiatla çıktığını görebiliyoruz. Dolayısıyla eğitimde ve akademide FETÖ ile irtibatlı olan herkesi kapının önüne atmamız ve gerekli yasal işlemleri başlatmamız gerekiyor. Zaten bunların önemli bir kısmı sınav sorularını çalarak, mülakatlardan kayırılarak ve torpille iş başına gelen niteliksiz insanlar. Biz Anadolu’nun insanları, bu boşlukları kapatacak kapasite ve kaliteye sahibiz. Yeter ki imkan verilsin.”/Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.